shutterstock-2041270244.jpg

Foto: Shutterstock

Zatímco v mnoha zemích světa probíhají demonstrace odsuzující útok na Ukrajinu a její suverenitu, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno poděkoval estonskému prezidentovi Alaru Karisovi za to, že si oblékl vyšívaný národní kroj Ukrajiny zvaný vyšyvanka. A vyjádřil tak solidaritu.
 
„Největší demonstrace v novodobé historii Estonska se konala na podporu Ukrajiny. Jsem vděčný estonskému lidu a Alaru Karisovi za jejich solidaritu v těchto těžkých časech. Pane prezidente, naše vyšyvanka vám sluší,“ napsal ve svém tweetu prezident Ukrajiny. Doprovodné snímky zachycovaly lidi, kteří mávali ukrajinskou vlajkou, a právě estonského prezidenta, který má na sobě ukrajinský oděv a žlutomodré stuhy s barvami ukrajinské vlajky připnuté na kabátě.

Vyšyvanka je typ vyšívané košile, která se nosí na Ukrajině. Jde o základní prvek ukrajinského lidového kroje u obou pohlaví. I když podobnou nosí také v Bělorusku, tu ukrajinskou odlišují některé vyšívané prvky specifické pro tuto zemi. Třetí čtvrtek v květnu Ukrajina dokonce slaví den vyšyvanky. Letos připadá na 19. května. Od začátku 21. století se také pořádají na podporu ukrajinských lidových tradic vyšyvankové průvody.
 
S vyšyvankou je zacházeno jako s talismanem a věří se, že její nositel bude chráněn. Ukrajinci pevně věří, že kdokoli si oblékne tento oděv, bude schopen přežít v jakékoli situaci. Oděv nositeli dává všechny pozitivní pocity, jako jsou odvaha, síla, štěstí a samozřejmě vlastenectví

FotoJet-3-.jpg

Foto: Shutterstock

Vzory na oděvu jsou většinou geometrické, například čtverce nebo kosočtverce. Základními barvami tradičních halenek a košil jsou černá, červená a bílá, zatímco žlutá, modrá a zelená jsou doplňkové. Výšivka se také liší kraj od kraje. A to vzorem, barvou i stehem. Tradičně se nit barvila pomocí kůry, listů, květů, bobulí a tak dále. Ukrajinské prostředí se tak doslova odráží v barvě výšivky.
 
Zajímavostí je, že toto umění, které v oblasti Ukrajiny sahá až do 50. století před naším letopočtem, ovlivnilo i ruský lidový kroj, především jeho jihoruskou variantu. Vyšyvanka byla výtvorem skytského výtvarného umění.
 
Dnešní obyvatelé západní Ukrajiny v létě rádi nosí vyšyvanky na nedělní bohoslužby. Maturanti si na předávání maturitních vysvědčení vybírají vyšívané košile. A muži se občas žení ve vyšívaných (lněných) oblecích. Prvky ukrajinské výšivky používají ve svých návrzích občas i Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana a další světoznámé značky a návrháři.

FotoJet-2-.jpg

Dolce & Gabbana / Valentino / Valentino / Foto: Profimedia

Zdroje: Twitter Volodymyra Zelenskyjho, Ukraine Trek, Rove, Wikipedia, Wikiwand