Valašská kyselice je tradiční polévka z východní Moravy, jejímž základem je kysané zelí. Další suroviny se liší podle krajových zvyklostí. Přidávají se brambory, smetana nebo mléko, klobása, hříbky či sušené švestky. Setkáme se i s variantami s uzeným masem, vejcem, mrkví, fazolemi, česnekem i paprikou.

V dřívějších dobách se tato valašská polévka z kysaného zelí snídávala, aby chlapi měli dost síly na práci v lese. Jeden talíř je tak vydatný, že stačí místo oběda. Na Slovensku se vaří obdoba kyselice, a to kapustnica. Rozdíl je patrný již na první pohled kyselice je bílá, kapustnica má načervenalý odstín díky přidané paprice.

kyselice

Valašská kyselice se zakysanou smetanou z Mlékárny Valašské Meziříčí

Tato polévka je vhodná například na Silvestra či Nový rok, ale záleží na každém kdy na ní dostane chuť. Polévka ze zelí, brambor, klobásy, slaniny a Kysané smetany z Valašska zasytí a zároveň výborně chutná. Recept na opravdu sytou polévku, která se může podávat místo hlavního jídla.

Použité suroviny:

Podle chuti:

Postup:

Připravíme si větší hrnec, do kterého si dáme vařit zelí i s nálevem a hrnkem vody. Brambory pokrájené na kostky dáme vařit do druhého hrnce s osolenou vodou a kmínem. Do hrnce se zelím přidáme ještě několik bobkových listů a pár kuliček nového koření. Když jsou brambory skoro měkké, přidáme je i s vodou do většího hrnce k zelí.

Poté orestujeme na kostičky nakrájenou slaninu, cibuli a na kolečka nakrájenou klobásu. V trošce mléka rozkvedláme lžíci mouky, vlijeme do hrnce a důkladně rozmícháme. Pak přidáme osmaženou cibulku, klobásu a slaninu. Za občasného míchání necháme vařit asi 15minut. Nakonec odstavíme z plotýnky a dochutíme Kysanou smetanou z Valašska, případně solí a pepřem.

Můžeme podávat samostatně, ale také s chlebem.

Více na http://www.mlekarna-valmez.cz/

Mlékárna Valašské Meziříčí

 

Reklama