Hodnoty, které je třeba si připomínat

Láska, víra a naděje chodí pospolu zastoupeny symboly srdce, kříže a kotvy. Právě kříž se s blížícími se Velikonocemi dostává do popředí. Jeho význam není pouze křesťanský, jak by se na první pohled mohlo zdát. Samotný symbol kříže je ve skutečnosti mnohem starší než křesťanství. Již staří Egypťané, Číňané a Kréťané jej znali a zpravidla ho chápali jako propojení božského (vertikální část) a lidského (horizontální část). Keltský kříž byl považován i za strom života. Dnešní symboliku mu vtisklo až Kristovo umučení. Nenechte se ale zmást, pro křesťany představuje kříž i naději a radost, neboť si připomínají Kristovo vzkříšení.

623d8a2c53b39obrazek.jpg

Znamení víry i módní prvek

Symbol kříže můžeme vidět u spousty lidí. Pro některé souvisí s jejich vírou, pro jiné představuje pouze zajímavý a nadčasový tvar. Nejčastěji se objevuje ve formě šperku, jednoduchého, zdobného i atypického. V jisté době bylo dokonce módní záležitostí zavěšovat křížek do řetízku naležato. „Malé jednoduché křížky se dost často kupují jako dárek ke křtu. Středně velké a zdobnější mají v oblibě spíše ženy a větší si kupují více muži,“ říká Dušan Mlynarčík, ředitel českého rodinného šperkařství JK Jitka Kudláčková. Zároveň dodává, že i když se v jejich kolekcích snaží nabídnout zákazníkům vždy něco neotřelého, Češi obecně dávají přednost jednoduchosti.

623d8a8c8db98obrazek.jpg

Přívěsek v podobě křížku je druhý nejprodávanější hned po symbolu srdce. Náročnost výroby i péče o něj se odvíjí od způsobu provedení a zdobnosti. Designově náročnější šperky vyžadují jak více času na zhotovení, tak větší péči. Základní zvládnete doma pomocí například ultrazvukového čističe, případně jen jemného kartáčku, vody a trochy jaru, ale určitě se vyplatí nechat si šperk jednou za čas zkontrolovat a vyčistit profesionály. Ve šperkařství JK Jitka Kudláčková například nabízejí garanční servis každé dva roky. Šperky obecně je také lepší na noc a činnosti typu sport sundávat. Pokud však není například právě křížek nijak velký, při spánku vám vadit nebude.

Není kříž jako kříž

Možná jste se již setkali s křížem, jehož tvar zcela neodpovídal tomu všeobecně známému, zvanému latinský. Je to tím, že se tento symbol vyskytuje v mnoha různých tvarech, například v závislosti na tom, který řád či církev reprezentují. „V naší kolekci máme zástupce klasických křížků, ale také své vlastní nápady, které mají trochu jiné tvary a moderní design. Na zakázku jsme pak vytvářeli i egyptské, řecké a další zajímavé kříže. Velmi pěkná byla zakázka na výrobu žehnacího kříže,“ přibližuje šperkařské možnosti Dušan Mlynarčík.

623d8a7bbe99fobrazek.jpg

Ačkoliv se všeobecné oblibě těší hlavně jednoduchý styl, jemné zdobení kamínky dodá každému šperku na zajímavosti. „Zde je to pak hodně o fantazii. Asi nejvíce se používají malé diamanty a poměrně časté jsou i rubíny. Možná je to tím, že hlavně pro křesťany představuje rubín symbol krve,“ dodává Mlynarčík. Obecně je rubín považován za kámen lásky a životní energie, který pomáhá udržovat pozitivní mysl a pobízí svého nositele, aby si šel za svými sny. Ani kombinace symbolu kříže s diamanty není špatná. Kříž představuje ochranu a věčnost, diamanty zase harmonii a stabilitu.

Všechny podoby kříže v sobě nesou setkání dvou směrů, v jistém smyslu také křižovatku, na níž se dnes a denně ocitáme, když čelíme rozhodnutím. Ať už však pro vás symbol kříže znamená cokoliv, určitě se stane vaším ochráncem.

Více na JK.CZ
623d8990443e7obrazek.jpg