cinankaaa.jpg

Foto: Shutterstock

Čínské vázání uzlů neboli zhong guo jie je dekorativním řemeslným uměním, které se začalo v Číně formovat jako čínské lidové umění v dynastiích Tang a Song, tedy v letech 960 – 1279 n. l., a bylo zpopularizováno v období vlády dynastií Ming a Qing. Avšak archeologické studie ukazují, že toto umění vázání uzlů sahá až do pravěku.

Čínský znak pro „uzel“ znamená v čínštině také shledání, přívětivost, teplo, lásku, manželství atd. V mandarínštině zní toto slovo stejně jako něco slibného, včetně bohatství, štěstí, dlouhověkosti, zdraví a míru. Často jsou proto uzly používány jako dárky vyjadřující přání všeho dobrého, včetně prosperity a lásky.

Každá konstrukce uzlu je pojmenována podle své specifické formy a významu. Kombinace různých uzlů nebo jiných příznivých ozdob s nimi má symbolizovat například dlouhověkost, dvojité štěstí, mnoho radosti, přání příznivého větru apod. To jsou tradiční čínské fráze, které vyjadřují nejhřejivější pozdravy a přání toho nejlepšího pro člověka, který přijímá dar některého z těchto nádherně provedených řemeslných výtvorů.

Na základě více než tuctu základních uzlů pojmenovaných podle specifického tvaru, použití nebo původu jsou téměř všechny symetrické. Hotové uzly vypadají z přední i zadní strany stejně. Složitější uzly jsou pak tvořeny z opakování nebo kombinací těchto uzlů.

erwere.jpg

Foto: Shutterstock


Další z hlavních charakteristik dekorativních čínských uzlů je, že jsou všechny vytvořeny z jednoho kusu provázku, který je obvykle dlouhý asi 1 metr. Vyrábí se v různých barvách, jako jsou zlatá, zelená, modrá nebo černá. Ovšem nejčastěji používanou barvou je červená, barva symbolizující štěstí, prosperitu a dlouhý a úspěšný život. Existuje mnoho různých tvarů uzlů. K nejčastějším patří motýli, květiny, ptáci, draci, ryby a dokonce i boty. Uzly mají zahánět zlé duchy nebo se darují jako talisman pro štěstí.

Nejčastějším materiálem, ze kterého se uzly vyrábějí, je hedvábí. Kromě toho, že se používají jako závěsné dekorace v domácnosti a jako ozdoby na oblečení, se čínské dekorativní uzly používají také jako šperky (náušnice, prsteny, náramky, náhrdelníky) nebo jako přívěsky na šperky.

Jako mnoho dalšího z čínské kultury převzaly tradici čínských uzlů Japonsko a Korea. V Koreji se jim říká maedeup a nejčastěji byly používány při náboženských obřadech. Dekorativní korejské uzly byly později používány k dekoraci mečů, hedvábných šatů, při různých rituálech, svatebních obřadech nebo jen jako dekorace různých předmětů. Nejzákladnější maedeup se nazývá Dorae neboli dvojitý spojovaný uzel. V Koreji mají přibližně 33 základních uzlů, které se liší v závislosti na regionu, z něhož pocházejí. V Japonsku se uzlům říká hanamusubi. Japonci nejdříve spletou copánky, ze kterých pak tvoří uzly.

Zdroje: Autorka článku, AsianStyle, Wikipdia/Chinese Knotting, China Hinglights, Nations Online, Wikipedia/Korean Knots

Reklama