kimchi.jpgFoto: Shutterstock

V listopadu nebo začátkem prosince, v závislosti na počasí, si korejské rodiny vyhradí víkend na gimjang. Jde o společnou výrobu zásob kimči, které vydrží až do následujícího jara. V dávných dobách totiž ještě nebyly ledničky a moderní způsoby chlazení potravin, aby si mohli Korejci čerstvé kimči uchovat po celý rok. Proto společnou výrobu zvanou gimjang začali vždy v zimě, přes kterou kimči dlouho vydrželo. Pokrm pak uchovávali ve speciálních urnách a zakopávali do země.
 
Díky moderní technologii a pokročilým zemědělským metodám jsou nyní čerstvé produkty k dispozici po celý rok. Ale Korejci pokračují v nákupu enormního množství zelí, aby se v listopadu mohli pustit do gimjangu, jehož základním duchem je sdílení s druhými. Po celodenním mytí, solení, oplachování, sekání a míchání samozřejmě následuje pořádná hostina.

shutterstock-725405161.jpgFoto: Shutterstock

Kimči je plné vitaminů a prospěšných látek, proto se v mrazivých měsících konzumuje ještě více než obvykle. Posiluje imunitu a je plné prospěšných enzymů a probiotik, které přispívají ke šťastnému a zdravému zažívacímu traktu. Má také vysoký obsah vlákniny a obsahuje spoustu vitamínu C a vitamínu A, kterých je v zimě tradičně málo. Nejde však jen o oblíbený pokrm, ale je také nedílnou součástí korejské kultury. Existuje už od středověku. Kulturní význam gimjangu dokonce uznalo UNESCO, když v roce 2013 uvedlo tuto tradici jako nehmotné kulturní dědictví lidstva.

Reklama