Foto: Shutterstock
V listopadu nebo začátkem prosince, v závislosti na počasí, si korejské rodiny vyhradí víkend na gimjang. Jde o společnou výrobu zásob kimči, které vydrží až do následujícího jara. V dávných dobách totiž ještě nebyly ledničky a moderní způsoby chlazení potravin, aby si mohli Korejci čerstvé kimči uchovat po celý rok. Proto společnou výrobu zvanou gimjang začali vždy v zimě, přes kterou kimči dlouho vydrželo. Pokrm pak uchovávali ve speciálních urnách a zakopávali do země.
Díky moderní technologii a pokročilým zemědělským metodám jsou nyní čerstvé produkty k dispozici po celý rok. Ale Korejci pokračují v nákupu enormního množství zelí, aby se v listopadu mohli pustit do gimjangu, jehož základním duchem je sdílení s druhými. Po celodenním mytí, solení, oplachování, sekání a míchání samozřejmě následuje pořádná hostina.
Foto: Shutterstock
Kimči je plné vitaminů a prospěšných látek, proto se v mrazivých měsících konzumuje ještě více než obvykle. Posiluje imunitu a je plné prospěšných enzymů a probiotik, které přispívají ke šťastnému a zdravému zažívacímu traktu. Má také vysoký obsah vlákniny a obsahuje spoustu vitamínu C a vitamínu A, kterých je v zimě tradičně málo. Nejde však jen o oblíbený pokrm, ale je také nedílnou součástí korejské kultury. Existuje už od středověku. Kulturní význam gimjangu dokonce uznalo UNESCO, když v roce 2013 uvedlo tuto tradici jako nehmotné kulturní dědictví lidstva.
Nový komentář
Komentáře
Já jsem si o kvašené zelenině a těchto jídlech hodně načetla a už jsem i něco zkoušela, ale moc mi to nesedlo… Měl jste to tak taky někdo? Našel pak někdo třeba něco z těchto produktů co je v pohodě?
Vypadá to velmi dobře, ale na domácí přípravu bych si asi netroufla. Ráda bych to ale vyzkoušela, pokud to má tolik prospěšných látek. Dá se to někde vyzkoušet?
Když to je hotové, vypadá to výborně. Ale ta fotka z výrobny mi kazí chuť
Kysané zelí mám ráda, ale pikantní Kimči je úplně jiné. Mrkev ani jablka nedávám. Půl kila nakrájeného pekingského zelí zaliju 2 litry vody s 3 dkg soli, dávám za ty roky od oka. Nakrájím svazek jarní cibulky, 10 stroužků česneku, asi 5 dkg zázvoru, 2 polévkové lžíce chilli vloček, když neseženu kochukaru. Zelí scedím, nálev uchovám a zelí propláchnu, Smíchám s nastrouhanou bílou ředkví, česnekem, zázvorem, cibulkou, 1,5 lžičky cukru a kořením. Dám do 3 litrové zavařovačky, utlačím a zaliju nálevem, aby bylo potopené. Zbytek nálevu dám do sáčku a zatížím, aby bylo potopené. Nechám v kuchyni asi 5 dní. Musím přikrýt kusem látky nebo papírovou utěrkou,aby se neobjevily mušky, bůh ví, kde se vždy vezmou. Až kimči vykvasí, dám do zavařovací sklenice a do lednice, vydrží 2 měsíce, ale většinou ho sním. Naše kysané zelí má tu výhodu, že se použije do zelňačky, k zabijačce, kimči se jí jako salát, když mě honí mlsná.
každý rok si dělám na podzim kimči doma - už spoustu let.
Možná je kimči je plné vitaminů a prospěšných látek, ale ta fotka z výrobny mě úplně vzala chuť
My máme naštěstí kysané zelí, nakládanou čalamádu, naložené plněné papriky. Viděla jsem u nás ve speciálně prodejně nabídku kimči a zděsila jsem se ceny.
Recept dobrý, ale video hrozné. Koukat ,jak někdo krájí 5 minut mrkev a zelí ,je horor
To mě láká vyzkoušet, jen nevím kde bych sehnala korejské chilli, protože kdybych dala 3 lžíce našeho chilli, tak mě shoří pusa.