Dnešní téma je pro mě nostalgie...

Před mnoha lety naše minirodinka zatoužila po autíčku - přeci jenom přepravovat kupu věcí na návštěvy k rodičům, výlety či dovolené - to chtělo pomocníka.

Pohled do kasy - a jasný závěr, auto bude z bazaru.

Vyhlídla jsem si zánovního trabanta, za 15.000 (1980). Řidičák jsem měla už pár let - dělali jsme ho v rámci zájmového předmětu na gymplu (jen pro zajímavost, zkoušky a jízdy jsem dělala 14 dnů před porodem) - ale praktické zkušenosti žádné. Teoreticky jsem si ve vzduchu nacvičila "roštování" s trabanťáckou řadicí pákou, přepočítala balík stokorun a vyrazila na nákup.
"To chcete odjet sama? Nemohl by s vámi někdo přijít?" - naléhali hoši z bazaru.

No dobrá, přemluvila jsem bráchu, aby šel se mnou - a vše proběhlo OK.

Vyjeli jsme z brány a hned za rohem bráška zastavil, přesedli jsme si, a "ségra, tak jeď". Najezdila jsem pak hromadu kilometrů, jen s malými škrábanci.

Byli jsme i v NDR (tam se mu krásně jezdilo!). Naučila se vyměnit žárovky, svíčky, kolo, klínový řemen (brrr). Náhradní díly byly za desetikoruny. Opravna v Satalicích značková - jen pro nás - a s vlídnými mechaniky.

Trabík mě nezradil, dojeli jsme vždycky, i na jeden válec, i s poruchou zapalování (jeď a nezastavuj). Zaparkovala jsem i do malé díry, vyškrábala se na kopec pod rozhlednou (což byl velký výkon, stoupání se mu moc nelíbilo), projela závěje i zaplavenou silnici...

Žádné jiné autíčko už se mu nevyrovná, byl "můj". Měla jsem ho asi 15 let...

Trabanta měl i brácha, ale nejlepší kousek vlastnil táta. (E) Udržoval ho, lesk jako blesk zvenku i zevnitř, vylepšoval - a po revoluci s ním vyrazil na Západ (Rakousko,Německo...), kde sklízel obdiv, chtěli ho od něj dokonce i odkoupit :-). Kdyby jeho trabík nevypustil dušičku při nehodě, tak by možná jezdil ještě dnes!

tomáš


Milá tomáš,

patnáct let - tomu se už opravdu říká vztah :-)! Jak se zdá, Váš trabík (narozdíl od některých mužů) Vás nikdy nezradil, a i když mu bylo nejhůř (chyběl třeba válec), neopustil Vás. Na takového partnera se nezapomíná...

Co vy a autíčko z bazaru? Máte jiné zkušenosti než tomáš?
Napište nám na: redakce@zena-in.cz

Reklama