O toxoplasmóze jsem se chtěla něco víc dozvědět, a tak jsem zašla za svým praktickým lékařem a zeptala se.

 

Pane doktore, je to opravdu nebezpečná infekce?

 

"Rizikovým faktorem infekce je kontakt se zeminou a povrchovou vodou, které jsou promořené oocystami. V tomto případě je riziko větší než přímý kontakt s kočkami.  Prevencí je důkladná hygiena, omytí rukou i ovoce a zeleniny pod tekoucí vodou.  

Je to častá choroba řezníků, protože promořené může být hovězí, vepřové i skopové.
Proto je nebezpečný tatarský biftek, maso se má konzumovat až po důkladné tepelné úpravě. Pokud zpracováváte syrové maso, nedotýkejte se úst a očí. Vše, čeho se dotklo syrové maso, důkladně omyjte. Potraviny chraňte před mouchami a jiným hmyzem, který oocysty může přenášet.

Z člověka na člověka se nepřenáší."

 

 

Co to tedy vlastně je za nemoc?

 

"Původcem je prvok Toxoplasma gondii. Aby mohl přežívat, potřebuje dva živočichy. Hlavně kočkovité šelmy a druhého teplokrevného živočicha. Pokud se pohlavně rozmnoží, zapouzdří se do velmi odolných cyst, to jsou ty oocysty zmiňované výše. Ty se trusem dostanou do venkovního prostředí.
Kočka jich vyloučí až 10 milionů denně po dobu až tří týdnů … strašné množství. Jsou všude, kde se napadené kočky pohybují. Proto jsou nebezpečná pískoviště, kam rády chodí toulavé kočky. Oocysty totiž dokáží přežít měsíce a dokonce i roky!"

 

No dobře a na co vlastně čekají?

"Až je spolkne nějaký teplokrevný živočich. V našich podmínkách to je nejčastěji myš. Může to ovšem být i divoké prase, liška, kráva, klidně i sama kočka a také – pozor – člověk."


 

A co se děje potom?

"V jejich zažívacím traktu probíhá další fáze vývoje tohoto prvoka. Znovu se rozmnoží a pak se zapouzdří v mozku či svalech to tzv. tkáňových cyst. A aby se vývojový cyklus uzavřel, musí se tyto cysty znovu dostat do zažívacího traktu kočky, kde se opět rozmnoží a poté s trusem znovu zamoří okolí."

 

Jaká je nejběžnější vazba v tomto řetězci?

"No logicky – kočka/myš. Vědci navíc zjistili, že myši napadené prvokem se přestaly koček bát – tím jsou jejich snadnou kořistí."

 

Ale my jsme lidé, působí i na náš mozek?

"Tkáňové cysty má v sobě každý třetí člověk v naší republice, v Německu a Francii každý druhý a v mnoha afrických zemích dokonce 90 % obyvatelstva."

 

A jak nemoc tedy probíhá? A jak se léčí?

"Nejdříve propukne akutní fáze, to po pozření oocyst. Je to velmi lehké onemocnění, často diagnostikované jako lehká viróza.  Že se jedná o toxoplasmosmu zjistí až krevní rozbor. Léčba patři pouze do rukou odborníků, kteří potom opět laboratorně potvrdí, že jste zdravá. Tady se domácí léčba opravdu nevyplácí. " 


 

A co to tedy udělá s lidským mozkem?

"Testovaní jedinci měli zpomalené reakce. Nebezpečné je to v dopravě – týká se jak chodců, tak řidičů. Výzkumy ukázaly, že nakažení muži ztrácejí ochotu respektovat autority a stávají se podezíravější a žárlivější. Ženy naopak se stávají srdečnější a společenštější. Je zajímavé, že infikovaní muži více dbají na oblečení než zdraví – u žen je to naopak."

 

Já ale o této nemoci slyšela pouze v souvislosti  s těhotnými.

"Ano, v prvních 3 měsících těhotenství vede akutní toxoplasmóza k potratu nebo k vytvoření hydrocefálního plodu. Naštěstí procento nákazy  plodu  je  pouze 15–20 % v prvním trimestru, v posledním 50 %, ale v té době je již postižení plodu malé."

 

Když mám doma kočku a čistím ji WC, mohu se nakazit?

"Ne – je to téměř nereálné. Cysty potřebují dva až čtyři dny vyzrávat, aby byly infekční, ale doma se čistí toaleta každý den. Navíc pokojová kočka, co nechodí ven, nežere syrové maso a neloví myši, nemá šanci se nakazit. To neplatí o kočce venkovní."
 

Takže ženy jsou na tom špatně?

"Průzkumy ukázaly, že  mladí muži  a chlapci jsou promořeni více než dívky a mladé ženy. Vysvětluje se to tím, že ženy více dbají na hygienu. Ale po 25 letech postihuje infekce více žen, což vyplývá z toho, že ženy více  vaří a mohou ochutnat i málo uvařené maso."

 

Pokud někdo prodělal nákazu, může se znovu nakazit?

 

"Ne, prodělaná nákaza již před reinfekcí chrání."


Děkuji za rozhovor.

   
Reklama