Vztah, ve kterém dochází k fyzickým nebo psychickým útokům je násilný a je třeba se z něj co nejrychleji vymanit. Ačkoli se partner nebo partnerka za své činy vždy omluví a slíbí, že je již neudělá, s pravidelnou cykličností se opakují. Nejdůležitější v takovém případě je odhodlání nechat si pomoc.

Toxické vztahy se vyznačují jinými, na první pohled ne tak znatelnými náznaky.

64f84dbbd316cblobid0.png
Foto: Shutterstock

Špatná komunikace

Komunikace je základ dobrého vztahu. I v něm totiž samozřejmě můžete narazit na menší či větší zádrhely. Komunikace, vzájemné porozumění a možnost svěřit se svému partnerovi/partnerce bez toho, aby vás odsoudil jsou ale klíčem k úspěchu. Pokud však ve vaší společné komunikaci dochází z partnerovi/partnerčiny strany spíše k urážkám, ponižování, nepochopení a kritice, jedná se s nejvyšší pravděpodobností o toxický vztah. Může se také stát, že při řešení problémů týkajících se vás obou bude vina vždy přehozena na vás.

Kontrolování

Neustále musíte nahlašovat, kde zrovna jste a kdy přijdete. I kafe s kamarádkou/kamarádem vás může stát dlouhé a podrobné vysvětlování. Kvůli tomu se můžete postupně dostat do bodu, kdy budete raději zůstávat doma, abyste se těmto následným výslechům vyhnuli. Nebo začnete lhát o tom, kde jste byli, abyste partnera/partnerku případně nenaštvali.

Neúcta a nerespektování

To, že jeden z partnerů například zapomene na vaše výročí, rozhodně nemusí být znakem neúcty. Dlouhodobé „zapomínání“ pro vás důležitých událostí nebo okamžiků už určitým znakem nezdravého vztahu být může. Může vám navíc také připadat, že vaše potřeby nejsou dlouhodobě naplňovány a také, že toho ze sebe mnohem více dáváte, než o oplátku dostáváte.

S absencí respektu se můžete setkat také u přátel, kdy nerespektují váš časový harmonogram a vídáte se pouze tehdy, když se to hodí jim a z pravidla tehdy, kdy je něco trápí nebo něco potřebují.

Nejste sami sebou

Začínáte si všímat, že v prostředí daného člověka se nejen že necítíte ve své kůži, ale zároveň se chováte tak, že se vlastně ani nepoznáváte. Děláte to třeba z toho důvodu, abyste ho nenaštvali nebo zbytečně nevyvolali hádku, ačkoli vy se vůbec hádat nechcete. Našlapujete po špičkách a přestáváte vyjadřovat své názory.

Totéž platí v přátelských vztazích. Pokud s vámi vaši přátelé nesdílí radostné události, neslaví vaše úspěchy a využívají vás pouze jako svou vrbu, mohou na vás přenášet své negativní emoce a vy se setkání s nimi odcházíte jako spráskaní. Abyste jim navíc nepřitížili, nepochlubíte se s tím, co se vám například povedlo a zaměřujete se jen na to špatné.

Žárlivost

Je častým projevem toxických vztahů mezi kolegy, partnery i přáteli, kteří vám nepřejí úspěch a už předem shazují vaši snahu.

Zdroj info: verywellmindhealthlinewomenshealthmag

Čtěte také:

Reklama