Toxický vztah s rodiči se začíná projevovat už v dětství. Matka nebo otec odmítají dělat kompromisy, nepřijímají odpovědnost za své chování ani se neomlouvají. Role extrémní autority často skrývá i duševní poruchu. S následky špatného rodičovství se musíme všichni naučit žít. Ne všem se ale podaří vymanit se z toxického vztahu. Jestliže se nám ho nepodaří vyléčit, rodiče nás mohou i v dospělosti zraňovat a ovládat. V takovém případě je potřeba si uvědomit, že jste možná byli v dětství emocionálně zneužíváni.Foto: Shutterstock

Jak poznat toxický vztah?

Položte si několik otázek, které se týkají vašich rodičů. Pokud je váš vztah toxický, může to ovlivnit i vaší sebeúctu:

 • Mají tendenci reagovat přehnaně a dělat scény kvůli maličkostem?
 • Vydírají vás, když k nim nejezdíte často?
 • Cítíte se být i v jiných případech emočně vydíraní?
 • Kladou často nepřiměřené požadavky?
 • Snaží se vás ovládnout?
 • Pomlouvají vašeho partnera, přátele, práci?
 • Kritizují vás a porovnávají s ostatními?
 • Dělají ze sebe oběť?
 • Nezohledňují vaše pocity a potřeby?
 • Nerespektují vaše emocionální hranice?
 • Závidí vám nebo vám konkurují?

Jak toxický vztah uzdravit

Odpojit se od rodičů rozhodně neznamená, že byste se s nimi už nikdy neměli vídat. Zkuste si uvědomit, co vám váš vztah přináší. Jestli negativní pocity převažují nad těmi pozitivními, jde o impulz ke změně. Přestaňte si brát věci osobně, neposlouchejte jejich rady jako malé dítě. Uvědomte si, že nemusíte cítit zodpovědnost za pocity, přání a potřeby někoho jiného. Ať už máte svou rodinu, či nikoliv, dejte rodičům s klidem vědět, že už máte svůj život. Zvykejte je na to, že budete někdy upřednostňovat své přátele nebo na to, že se klidně dva měsíce neukážete. Nastavte vztah tak, aby rodiče věděli, že se na vás mohou spolehnout co se týče pomoci, nikoliv však jako na svého otroka.

Buďte asertivní a stanovte si hranice

Možná máte matku, která vám volá každý den nebo otce, který neustále říká, jak jste k ničemu, kdy se mu snažíte s něčím pomoct. Od takových rodičů byste si měli dát odstup, vytvořit hranice, které budou stanoveny slovně. I když je to těžké, zkuste si s rodiči o vašich pocitech promluvit. Možná uslyšíte věty typu: „Asi jsme tě špatně vychovali.“ Nebo „Takže chceš říct, že za všechno můžeme my?“ Tím se rozhodně nenechte odradit. Ano, rodiče je nutné respektovat, neznamená to však, že s nimi musíte trávit čas. Vy jste pánem svého času, a pokud se cítíte šťastní po odpoledni s přáteli více než po odpoledni s rodiči, jezděte k rodičům jen na zdvořilostní návštěvy.

Hlavně si nic nevyčítejte

Při návštěvě dbejte na pravidla, které jste si určili, hranice a komunikační vzorce. Zkuste se chovat způsobem, který si liší od role, jíž jste měli v dospívání. Věnujte pozornost obraně, kterou používáte v boji proti úzkosti. Zeptejte se sami sebe: Z čeho mám strach? Z čeho mám výčitky? Pamatujte, že i když se často v rodinném kruhu můžete cítit jako dítě, už jím nejste. Nyní jste silný dospělý jedinec. Na rozdíl od dětství můžete vždy odejít.

Reklama