cea8e87be0b82-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

S tím, jak děti rostou, dospívají a stávají se z nich dospělí, by rodiče neměli zapomínat na to, že musí způsob komunikace přizpůsobit věku svých potomků. Ten by měl být založený na zdůrazňování vzájemného respektu a uznání nezávislosti. Přesto si ale řada rodičů nemůže pomoc a svým dětem říká některou nebo některé z toxických vět, které rozhodně neprospívají dobrým vztahům a mohou vést i k odcizení. Neříkáte je také?

Takhle se k nám chováš po všem, co jsme pro tebe udělali…?

Ačkoli to možná bude znít tvrdě, to, že jste se postarali o dítě, které jste si dobrovolně pořídili, není vaše laskavost, ale povinnost. Děti by se k vám samozřejmě měly chovat s určitým respektem, ale to i vy k nim a ostatně i k jakýmkoli jiným živým bytostem. Touto větou nutíte potomky akorát do toho, aby se vám cítily zavázaní a vztah se stává spíše obchodem něco za něco než milujícím a podpůrným prostředím.

Proč mi nevoláš častěji?

To, že děti vylétly z hnízda a mají své zájmy, aktivity a samozřejmě i řadu povinností, je třeba z pozice rodiče respektovat. Už se zkrátka zřejmě neuvidíte a neuslyšíte tak často, jako když jste spolu bydleli. Většinou se ale nestane, že byste podobnými větami dosáhli toho, že se vám dítě bude ozývat častěji. Můžete je v únosné míře zvát na návštěvu nebo jim sami někdy zavolat jako první. Určitě váš telefon hovory jen nepřijímá, ale umí je i iniciovat.

Pochopíš to, až budeš taky rodič.

Touto větou dáváte vlastně najevo, že kdo nemá děti, nemůže mít na situaci žádný validní názor. Utínáte tím jakoukoli diskuzi a dětem srážíte sebevědomí. Sami přitom nepřinášíte žádné validní argumenty a tato věta je v podstatě na úrovni prohlášení: Protože jsem to řekl/a nebo Pochopíš to, až budeš starší.

Když jsme byli v tvém věku, měli jsme to mnohem těžší.

Opět věta, která nic dobrého nepřinese. Akorát jí jako rodič dokazujete, že se se svým dítětem místo podpory snažíte soutěži v tom, kdo to měl horší. Ano, možná jste to měli v ledasčem složitější a neměli jste tolik moderních vymožeností, ale rodič by měl být pro své dítě oporou a ne tím, kdo znehodnocuje jeho prožívání.

Říkali jsme ti to…

Klinická psycholožka Michele Goldman zařazuje do svého výčtu také tuto často používanou frázi. Neradi ji slyšíme od kohokoli, ale od rodičů může být ještě bolestivější. Zatímco rodič si prostřednictvím ní posílí ego, pro dítě je ponižující a ostudná. V momentě, kdy se tato věta dá použít, už člověk stejně ví, že udělal nějakou chybu, tak proč ho v ní tímto nepodnětným způsobem ještě koupat?

Kdy už se konečně usadíš?

Vážně si myslíte, že po téhle větě si vaše dítě hned druhý den najde životního partnera a založí rodinu? Možná, že po tom, touží, ale ten pravý nebo ta pravá stále nepřichází a takové věty ho ještě více zraňují. Nebo se usazovat ani nechce a z vaší strany cítí nepříjemný tlak. Jako by vás zklamával, protože si nevybral stejnou životní cestu jako vy.

Možná se vám podle předchozího výčtu zdá, že před svými dětmi nemůžete říct skoro nic, abyste nějak neranili jejich city a že komunikace s nimi musí být za každou cenu složitá. Ve skutečnosti to tak ale není. Stačí, když ji založíte na vzájemném respektu a nebudete chrlit nevyžádané rady, ale počkáte si, až vás o ně někdo požádá. Životy svých dospělých dětí už zkrátka nemáte ve svých rukou, a přestože to s nimi myslíte dobře, někdy je lepší mlčet než ještě přilévat olej do ohně.  

Zdroje: Zena-in.cz, Parade.com, Psycholove.co, Bolde.com, Feelthinshare.com