5e282c0b3b257obrazek.png
Téměř každý vztah na začátku připomíná červenou knihovnu. Zamilované pohledy, neexistující problémy, motýlci v břiše, maximum štěstí a žádné obavy. Časem si ale vztah „sedá“, dostává se do normálních kolejí, kdy není každý krok nebo rozhodnutí zastřené hormony lásky a my tak začínáme vztah vnímat v tom správném světle. Tak to má být, teprve po tom prvotním opojení zjistíme, zdali jsme naše srdce vsadily na toho pravého.
Po zamilovaném vystřízlivění také zjistíme, zdali jsou určitá „strašidýlka“ opravdu taková, co by nás měla varovat, anebo se s nimi dá pracovat. Protože jak víme, na vztahu se pracovat musí, vždy.

Když přijde „mezidobí“

Podle vědců období vášně, citů a létání na obláčku trvá přibližně čtyři roky. Pak přichází vztah se vším všudy. Často se ale partneři dostávají do tzv. „mezidobí“. Doba, kdy jsou často oba partneři v disharmonii, problémy se řeší hádkami, vydíráním, žárlivými scénami, nejistotou nebo úzkostmi. Takové fázi se říká toxická. Je to ta, která více bere, než dává. A ta, která se často podepisuje na naší psychické (i fyzické) pohodě.

Toxická láska

Ve zdravém vztahu necítíte napětí, strach nebo nervozitu. Toxické vztahy vyčerpávají, přivádějí do splínu, často i do depresí. A ano, i ten sebezdravější vztah nemůže být neustále 100 % dokonalý, ale toxický vztah vám, na rozdíl od toho zdravého, vezme mnoho – zdraví, sebevědomí, jiskru v oku a třeba i vydřenou postavu. A toto je několik příkladů, kdy se v toxickém vztahu nacházíte (a je načase dát mu sbohem).

Víc bere, než dává
Na mysli nemáme dárky, ale gesta a činy. Jsou to maličkosti a pocit, kdy víte, že vám tomu druhému na vás záleží. Pohlazení, když jste smutná, pochvala, když se hezky obléknete, extra čokoláda k nákupu jen a jen pro vás, vyslechnutí. Jste-li jediná, kdo do vztahu tyto drobnosti přináší a nikdy se vám jich nedostane zpět, možná je načase více se nad vztahem zamyslet.

Nerostete
Partneři by se měli podporovat. V dobrém i ve zlém. Stát při sobě a táhnout za jeden provaz. A proto je důležité mít vedle sebe někoho, kdo poroste s vámi, a co víc, bude vás ve vašem růstu podporovat. A to jak kariérním, tak i tom osobním. Ani vy, ani váš partner by se nikdy neměl cítit ohrožený vašimi koníčky nebo prací.

Cítíte úzkost, když nejste spolu
Je naprosto přirozené, že vám může váš partner chybět, pokud vyrazíte sama na dovolenou nebo třeba pracovní cestu. Není zdravé, abyste měla pocity úzkosti a strachu po pár hodinách od sebe. Je v pořádku si od sebe odpočinout a nebát se, zdali se ve vaší nepřítomnosti něco pokazí, anebo třeba nedojde k nevěře.

Citové vyděračství a hádky
S toxickými vztahy jde často ruku v ruce citové vydírání a vyvolávání pocitu viny. Často to souvisí s momenty, kdy chcete třeba vyrazit ven s kamarádkou nebo něco uděláte podle svého. Je proto lepší o věcech mluvit otevřeně. Dojde-li ale k hádce, věřte, že výměna názorů může být často i zdravá a vztahu prospěšná. Dojdete-li k tomu správnému závěru. Pokud se ale neustále vracíte ke stejnému problému, položte si vy sama otázku, jestli není někde vážný problém.

Vztah jako soutěž
Kdo má více koníčků, kdo přijde dříve domů, kdo si pamatuje více křivd na toho druhého, kdo je lepší v tom a tom…Soutěžení do vztahu nepatří a řadí se mezi varovné signály toxického vztahu. Takový vztah nikdy neskončí dobře. Bude plný výzev, ale také plný bolestivých odplat.

Útěky a útěky
Nikdo se nechce hádat do nekonečna. Nikdo nechce žít v hádce a nepohodě. Pokud má ale váš partner tendenci utíkat z boje, tedy odcházet v půlce diskuze z domu a vracet se v noci, anebo až ráno, vězte, že to není parťák do nepohody ani do života. 

Horská dráha
Toxická láska často znamená oscilaci mezi silnými výšinami (vzrušení a vášeň) a intenzivními minimy (úzkost a deprese). Radujete se z výšin, ale většinou zažíváte minima? Tyto intenzivní emoce nevěstí nic dobrého. Uvědomte si, zdali na se na této dráze opravdu nacházíte a zkuste z ní vystoupit.

Také si přečtěte:

Reklama