Darovat dívce zásnubní prsten, je pro muže skoro stejně silný slib jako svatba samotná. Zásnuby bývaly veřejným slibem, který naši dědové dávali našim babičkám. Když došlo ke zrušení zásnub, dívkám už se daleko hůře hledal nápadník...

Taková byla realita dřív. Jak je tomu ale nyní? Není zásnubní prsten jen prázdným symbolem, který nic neznamená? Obecné povědomí o tom, jak takový zásnubní prsten vypadá, nevymizelo. Ale dávají si ho dnes lidé ještě vůbec?

Psycholožka Zdeňka Sládečková z Klubu Diana uvádí, že „na ženu má zásnubní prsten po psychické stránce skoro stejný vliv jako prsten snubní. Je to veliký krok, zpráva, že se snoubí dva osudy navzájem. Muž tím přece vztah zveřejňuje. Je to pro ni tedy zpráva, že muž přebírá a přiznává za vztah jistou zodpovědnost.

To, že dnešní chlapi rádi couvnou od jakéhokoli kroužkování, je smutné a skoro bych řekla, že je to hloupost dnešní doby. Podobné rituály mají svůj význam a je škoda, že časem devalvují. Naši předkové nebyli hloupí, věděli dobře, proč takové věci dělají.“

Na internetu jsme našli moderní protinázor...

Zeptali jsme se několika zajímavých žen, zda dostaly zásnubní prsten?

Herečka Alice Bendová
Dostala jsem zásnubní prsten a byl to krásný pocit. Moc jsem si přála, aby si mě Vašek vzal, a tím prstenem mi to slíbil.

Moderátorka a herečka Kateřina Dušková
Nedostala a dodnes mě to štve.

Zpěvačka Vendula Šmoldasová
Dostala jsem ho, měla jsem radost, ale nabrala jsem to jako nějaký velký slib. Už bylo dávno jasné, že se vezmeme, bylo spíš takové symbolické. Těším se, jak to jednou budu vyprávět vnoučatům, jací jsme byli romantičtí (smích).

Přečtěte si také:
(Zá)snubní prsten: Historie a přežitek?

Jaké jsou vaše zkušenosti se zásnubním prstenem? Dostala jste zásnubní prsten? A chtěla byste ho dostat? Myslíte si, že je zásnubní prsten přežitek, nebo ne?