Plavání, cyklistika, běh. To všechno dohromady vám dá závod, na který nikdy nezapomenete – triatlon. A také je to závod, kde je vlastně každý vítězem. O čem celá tato sportovní aktivita je? Dozvíte se níž.

Každý triatlon je založen na několika základních principech. Tak pěkně popořádku...

Základy

Podle definice je triatlon jediný závod, který se skládá z plavání, jízdy na kole a běhu - téměř vždy v tomto pořadí. Důvod? Bezpečnost nejprve. Plavání je prý, co se týče zranění, nejrizikovější částí, takže je nejlepší, když je sportovec na skok do vody čerstvý.

Oficiálně existují čtyři hlavní - Sprint, Olympijský, Střední, Dlouhý, Železný muž. Běžecké a závodní cykly se mohou konat na silnicích nebo stezkách; „mokrá část“ pak v bazénech, jezerech, zátokách, v moři nebo oceánu.

tabulka

Naučte se trénovat

Pokud umíte plavat a pravidelně cvičíte, jste připraveni trénovat na triatlon. Většina lidí se může stát triatlonistou během šesti krátkých týdnů. Pokud jste se ovšem rozhodli závodit a do té doby nejraději strávíte čas na gauči, příprava vám bude trvat klidně i několik měsíců.

A také, pokud jste slabý plavec, věnujte se zejména této části triatlonu důkladně a klidně si dopřejte lekce s trenérem. Plavání je totiž často nejvíce vyčerpávající částí závodu a je alfou a omegou celého triatlonu být silným (ne nutně rychlým) plavcem. Navíc, bazén jako takový je skvělým místem odpočinku.

Vyberte závod

TriatlonPrvním krokem v tréninku pro triatlon je nalezení prvního závodu. Začátečníci by se měli vyhýbat závodům s koupáním v oceánu, protože vlny a proudy mohou být obtížné. V našich podmínkách jsou nejlepší jezera nebo vodní nádrže. Také se vyvarujte cyklotrasy se strmými průsmyky nebo projíždění pískem (také není u nás běžné). Nakonec, zkontrolujte maximální čas, který vám závod umožňuje dokončit závod. Pro váš klid a tempo. Některé závody mají tzv. „zametací“ dodávky, které nabírají běžce (poslední úsek závodu), kteří nezvládnou trasu doběhnout včas. Dvou a půl až tříhodinový limit pro triatlon sprint je ideální.

Datum závodu by mělo být minimálně až za tři měsíce, klidně i delší. Z důvodu kvalitního tréninku.

Našli jste správný závod? Zaregistrujte se. Zaplacení závodních poplatků je nejlepším způsobem, jak zajistit, že začnete makat.

Začněte intenzivně trénovat

Jakmile budete mírně fit, pusťte se do intenzivního tréninku. Jennifer Rulon, závodnice Železného muže připravila tréninkový plán pro všechny, kteří by se rádi zúčastnili sprintového triatlonu.

tabulka

Buďte organizovaní

Organizace je důležitou součástí triatlonového tréninku. Budete trénovat na tři různé sporty, a proto není čas na zbytečný výdej energie navíc.

  • najděte se parťáka
  • jezte dobře a kvalitně
  • nezapomínejte, že závodíte pro sebe a je to pořád zábava

Také si přečtěte:

Reklama