Je jedno, jestli jste v práci nebo na home office, důležité je udržet se v kondici navzdory aktuálním okolnostem. Paže jsou naší vizitkou, denně je používáme, přenášíme věci, “cvakáme” do počítače, vaříme nebo třeba uklízíme. Přesto všechno mají ženy tendenci mít svaly na rukou oslabené a beztvaré. A co víc, během cvičení se nejčastěji zaměřují spíše na posílení zcela jiných partií - bříška, hýždí nebo třeba stehen. 
Nezapomínejte tedy cvičit ruce během každého vašeho cvičení a posilování, tu si zařaďte do své každodenní rutiny podobně jako je večerní odličování pleti nebo čištění zubů. 

Jógové cviky na posílení paží

Chaturanga
5f9a970a62bc3obrazek.png

Tento cvik je typický pro praxi power jógy. Jedná se o tricepsový klik, který perfektně posiluje svaly paží a střed těla. 
Výchozí polohou je prkno. Ruce by měly být pod rameny, záda rovná, střed těla pevný a hlava v prodloužení. Kolena si položte na podložku. S výdechem pomalu krčte lokty podél žeber a klesejte těsně nad zem. S nádechem se vracejte do vzporu na rukou. Po celou dobu provádění chaturangy si hlídejte rovná a pevná záda, neprohýbejte se v nich a nemáte-li sílu jít s tělem těsně nad podložku, jděte tak nízko, kam vás vaše tělo pustí. 

Obrácené prkno
5f9a97b1eab6dobrazek.png

Prkno je cvik oblíbený nejen v józe, ale také ve fitness. Díky němu opravdu zapojíte svaly celého těla. 
Obrácená pozice prkna je opět ideální na posílení paží. Posaďte se na podložku, ruce si položte za tělo a nechte prsty směřovat směrem k hýždím. Záda jsou rovná a hlava je opět v prodloužení. S nádechem se zapřete za ruce a vytahujte pánev a záda směrem ke stropu. Nohy jsou propnuté a chodidla jsou zapřená o paty. S výdechem se vracejte těsně nad podložku. S nádechem cvik opakujte. 

Mini kroužky
5f9a9c2a09a26obrazek.png

Na první pohled jednoduchý cvik, který nebude bolet. Budete-li ale poctivé, věřte, že si na své posilování druhý den vzpomenete. 
„Postavte se do pozice hory - vzpřímeného postoje. Rozpažte si a zpevněte střed těla. Začněte pomalu a dynamicky kroužit pažemi. Celé ruce jsou aktivované a pracují všechny svaly. Zkuste kroužit rukama alespoň 20krát a následně změňte směr,“ radí osobní trenérka Anna Marie Barabášová z Form Factory. 

Jógové cviky na protažení rukou

Zdravé zápěstí
5f9a9af6b39b1obrazek.png

Syndrom karpálního tunelu je jedním z nejběžnějších postižení nervů horních končetin. Projevuje se mravenčením v rukou a nepříjemnými a bolestivými pocity. Karpální tunely jsou často označované jako nemoc z povolání. Chcete-li jím předcházet a trávíte například u počítače, šicího stroje, anebo u pokladny mnoho hodin, každé ráno a večer si udělejte jednoduché cvičení:
Posaďte se do zkříženého sedu, narovnejte si záda a dlaně si položte na podložku tak, aby prsty směřovaly směrem k tělu. Jemně se začněte pohupovat zepředu dozadu. Mělo by se jednat o příjemný a bezbolestný pohyb, kterým uvolníte zápěstí. 

Uzel
5f9a9dce362c7obrazek.png

Cvik, který se zdá být na první dobrou velmi složitý, vám zajistí skvělé uvolnění a protažení paží. Posaďte se na podložku a pokrčte si pravou nohu, chodidlo přitáhněte co nejvíce k tělu. S nádechem vytáhněte obě ruce ke stropu, s výdechem omotejte levou ruku za zády a pravou z vnější strany obtočte kolem nohy. Ruce by se měly potkat za zády. Pokud je vaše flexibilita malá, pomozte si ručníkem nebo páskou. 

Foto: Ilustrační, Shutterstock

Také si přečtěte:

Reklama