S přibývajícím věkem se mnoho žen i mužů zajímá o možnosti odstranění vrásek, bezpečnost Botoxu a účinky kosmetických krémů. Ráda se s Vámi podělím o své odborné i osobní zkušenosti s omlazením pleti, představím alternativy k Botoxu a poradím, jak omladit pleť bez injekcí.

Ošetření Botoxem podstupují každoročně miliony lidí

Botox (botulotoxin) je neurotoxin uvolňující svaly. V kosmetice má rychlý vliv na odstranění vrásek, zejména na čele, okolo očí, mezi obočím a u koutků úst. Účinek botoxu nastupuje po 2 až 3 dnech a největší efekt je patrný zhruba po 2 týdnech. Přetrvá 4 až 6 měsíců a zopakovat ošetření se doporučuje po 9 až 12 měsících. Aplikace Botoxu je jedním z nejvíce žádaných zákroků na světě (například v roce 2013 ho podstoupilo 5 milionů lidí). Vedlejší účinky Botoxu jsou vzácné a látka je v dávkách, které se používají v dermatologii považována za zcela bezpečnou. Drobné následky, například modřinky po vpichu, jsou jen dočasné.

botox

Existují zázračné omlazovací krémy?

Kdyby skutečně existoval zázračný omlazovací krém, nebylo by třeba jiných zákroků. Ale prozatím tomu tak není. Pleť dokáže z krémů přijmout jen asi 3 až 5 procent účinných látek. Někteří výrobci kosmetiky vymýšlejí inovace, například nanokapsle, jimiž zvýší účinnost o dalších několik procent až desítek procent.

Má-li být krém skutečně účinný proti vráskám, počítejte s jeho cenou od 600 korun výše. Přímá úměra tu však neplatí (krém za 10 000 nebo 20 0000 korun nemusí být lepší než krém za 600 až 5 000 korun). Někteří výrobci prodávají jeden krém za 1 500 korun a další za 8 000 korun i víc, přičemž má stejné složení, ale jiný název, pěknější obal a nápadnější reklamu. Rozdíl v účinnosti ovšem bývá nulový.

Chcete tip na konkrétní omlazovací krém? Mám dobrou zkušenost s britskou lékařskou kosmetikou Medik8, v níž jsou vysoké koncentrace antioxidačních vitamínů a peptidů. Využívám zejména CE tetra sérum na ráno (s vysokými koncentracemi vitamínů C a E) a Retinol 3RT na večer. Účinek sér znásobí použití dermaválečku s jehličkami, například Skinrolla od téže firmy. Vynikající jsou i vitamínové kapsle zkvalitňující pokožku od firmy MonoDerma, nebo produkty značky Dermaheal s technologií nanokapslí obsahujících dostatek peptidů. Rozhodně Vám nedoporučuji krémy se silikonem, který pleť pokryje a zdánlivě ji vyhladí, ovšem nijak ji nevyživí. Naopak pokožka hůře dýchá a vrásky se prohlubují.

Při péči o pleť neopomeňte dobře sestavenou stravu a dostatek spánku. Přikláním se i ke speciálním doplňkům výživy (například Beautifull skin, Diamond collagen a Young 4 ever od značky by Brandeis Clinic). Obsahují antioxidanty chránící buňky kůže před stárnutím, podporují tvorbu kvalitního kolagenu a elastinu.

Jak omladit pleť bez botulotoxinu a bez injekcí?

Botox přináší rychlé a na první pohled patrné výsledky, není však jedinou metodou. Máte-li velmi hluboké vrásky, můžete využít výplň s kyselinou hyaluronovou, například Princess volume. Vyhledávaná je i aplikace vlastní krevní plazmy, která obsahuje krevní destičky a další látky s hojicím a omlazovacím efektem.

Jste-li odpůrci injekcí, vyzkoušejte přístroj SEYO TDA, který dokáže bez injekční stříkačky a bolesti transportovat kyselinu hyaluronovou, čistý kyslík, vitamíny, minerály a výtažky z léčivých rostlin i do hlubokých vrstev kůže. První měsíc ale musíte absolvovat 8 ošetření, zatímco na Botox stačí přijít jednou. SEYO TDA navíc nefunguje na velmi hluboké vrásky.

Alternativou Botoxu a injekcí může být radiofrekvenční ošetření přístrojem Pellevé, který posiluje střední část kůže, čímž vyhlazuje vrásky a zpomaluje jejich tvorbu. Další možností, jak se zbavit vrásek bez jehel, je využití dermabraze, chemického peelingu a především laserů – podle typu přístroje se to daří v rozpětí 25 až 75 procent.

Váháte-li, kterou omlazovací metodu si vybrat, objednejte se na osobní konzultaci se zkušeným dermatologem, k nám na Brandeis Clinic, kde Vám podle stavu pleti i částky, kterou hodláte investovat, navrhneme nejlepší individuální postup.

Autor: Anna Brandejs, Brandeis Clinic

Foto: Shutterstock