Hory, divoká příroda, moře, subtropické klima, vynikající jídlo, lidé se srdcem na dlani. Zní vám to jako ráj na zemi, jehož existence je pramálo pravděpodobná? Pak přiostřete svůj zrak a čtěte dále. Vše výše zmíněné totiž můžete poznat v zemi hrdých Kartvelů, malé zakavkazské zemi jménem Gruzie. Její kouzlo rok co rok objevuje stále více turistů, a tak by neměla zůstat zapovězena ani vám…

„No a letos pojedu do Gruzie!“ oznámila jsem jednoho dne své rodině. „Jsi magor? Dyť je tam snad válka, ne? Je to zničená země, co bys tam asi tak dělala? To si nemůžeš vybrat normální civilizovanou zemi jako každý NORMÁLNÍ člověk?“ Ano, to jsou klasické výtky, které mnozí cestovatelé slýchají denně, a o to více, pokud se jedná o osoby ženského pohlaví. Mně osobně ovšem zapovězenost a abnormalita láká natolik, že neváhám a jednám. „Až dostaneš kalašnikovem do kebule, tak se nediv…“ Nic obdobného se samozřejmě nekonalo, předsudky pramenící z neznalosti jsou zkrátka úhlavním nepřítelem celé společnosti. Své o tom vím nejen já, ale i cestovatel, sociolog, sochař a výrobce čaje Petr Sič, který nám o zemi, kam každoročně jezdí již po sedm let, se zaujetím povyprávěl…

ccc

Petře, Gruzii miluješ, nejdříve by mě ale zajímalo, kde se v tobě ona láska zrodila?
Poprvé jsem do Gruzie jel před sedmi lety s expedicí za ztraceným čajem. Tato země totiž byla do roku 1989 čajovou velmocí. Po zhroucení RVHP ovšem 96 % produkce zaniklo a my se jeli s expedicí dopátrat toho, co se vlastně stalo. Od té doby do Gruzie jezdím, mám tam přátele a objíždím místní farmáře, nakupuji u nich čaj, který si pak v Česku sám lisuji. Díky čaji jsem se tedy dostal ke Gruzii a vlastně i obráceně – Gruzie mne přivedla k čaji.

Jak jsem v úvodu zmínila, pro mnoho lidí je cesta do této země nepochopitelná, někteří ji považují i za nebezpečnou, jak to vnímáš ty?
Přesně, jak už jsme se bavili, vše pramení z neznalosti! Procestoval jsem již mnoho zemí, ale nikde se necítím tak bezpečně jako právě v Gruzii… Když nechám na nádraží svetr, za tři dny jej najdu na svém místě, což v Česku nepřipadá v úvahu (smích). Tamní obyvatelé jsou velmi přátelští a jsou zážitkem sami o sobě, nikde na světě jsem se snad s lepšími lidmi nesetkal.

ccc

Svůj důvod k návštěvě jsi již našel. Co bys doporučil ostatním? Proč se do Gruzie vydat?
Gruzie je malá země, kde můžete zažít téměř všechno – je vlastně i dokonalým kompromisem pro páry, které nemohou dojít shody, kde strávit dovolenou: moře, nebo hory? Gruzie totiž nabízí obojí, můžete odpočívat u Černého moře, kde je krásně teplo, roste zde subtropické ovoce, palmy a citrusy potkáte na každém kroku a za pár hodin jízdy vlakem, kterým mimochodem můžete celou zemi za mrzký peníz procestovat, jste v nádherných pětitisícových horách, které nabízejí výborně ošetřené treky i pro turisty, kteří nemají super kondici. Dalším důvodem je i skvělé jídlo a víno. Vinná turistika je obzvláště oblíbená, v Gruzii se totiž pěstují nejstarší odrůdy vína na světě. Rozhodně doporučuji ochutnat slavné víno kvevri, které na vesnicích v Kachetii zakoupíte od farmářů velmi levně (50 Kč lahev).

ccc

Zmínil jsi, že Gruzínci jsou velmi přátelští a pohostinní.  Jak vlastně tamní obyvatele pochopit?
To je velmi zásadní otázka. Jak už jsem zmínil, jejich pohostinnost nezná mezí. Jsou velmi přátelští a hostí vás tak jako nikde na světě. Můžete u nich být klidně tři dny, nabídnou vám své nejlepší jídlo, pití, což je velmi náročné na játra (smích). Vždy, když jsem se během nějaké své cesty u tamních obyvatel ubytoval, čekal jsem, kdy budou chtít za to všechno zaplatit – ale oni nechtějí. Jste pro ně poctou. Dnes mám v Gruzii výborné přátele, na které vzpomínám a vždy se k nim těším.

vvv

Petře, a co jazyková bariéra? Jak se s nimi domlouváš?
Ano, ta tam skutečně je, řada z nich neumí anglicky a někteří ani rusky. Nyní už trošku rozumím, ale opravdu střípky, každopádně mi to nebrání v komunikaci – když člověk chce, dorozumí se rukama, nohama. Rozhodně by vám to nemělo bránit si jejich pohostinnost užít…nebudete litovat!

ccc

Chcete poznat tuto nádhernou zemi, spřátelit se tamními obyvateli, vydat se na trek do velehor či lenošit u moře, ale stále ještě sbíráte odvahu? Pak se těšte na pokračování našeho rozhovoru, Petr totiž v Gruzii rozjel unikátní projekt na podporu tamních obyvatel, jehož výsledkem je hostel, kde se můžete ubytovat i vy!

Stalinovo muzeum, výborné tipy na cykloturistiku, historické město vysekané ve skalách, lyžařská střediska, městské lázně… to a mnohem více cestovatelských tipů naleznete již brzy na našich stránkách!

Čtěte také:

Reklama