Na našich stránkách jste se již mohly dozvědět mnohé o různých tanečních stylech, které jsou předně pro nás, ženy, balzámem na duši. Jelikož tyto dny jsou zasvěceny zápisům do pravidelných kurzů, přinášíme vám rozhovor s Danielou Pardusovou, jednou z prvních českých lektorek tanečního stylu, ze kterého ryzí ženskost přímo tryská – orientálního tance.

nnn

S Danielou Pardusovou jsme se nedávného zářijového dne sešly v centru Prahy, kousek od místa jejího pracoviště, kterým je i Centrum tance. Daniela přišla v dobré náladě, se širokým úsměvem na tváři. Usadily jsme se v pohodlné kavárně. V ruce jsem žmoulala cár papíru, na kterém jsem měla napsaných pár bodů, neboť jsem „orientem“ zatím netknuta. Nadechla jsem se tedy a začala se svou zpovědí.

„Danielo, jsem moc ráda, že sis na mě udělala čas. Možná bych ti to říkat neměla, ale já jsem zatím orientální tanec nikdy nezkusila, nevím proč, ale zkrátka mě nelákal. Čím vlastně zlákal tento styl tebe, vysvětli mi to, prosím.“ Daniela se usmála, zasnila se a jemným hlasem začala se svou první odpovědí.
„Víš, já jsem dříve hodně cestovala, a v severní Africe mne upoutal právě orientální tanec. Oslovil mne natolik, že jsem si pak v ČR našla tehdejší jedinou zdejší lektorku a zanedlouho jsem se vrátila zpět do Egypta, abych se v tanci zdokonalila. Od té doby jsem tam byla několikrát a orientální tanec se stal zkrátka součástí mého života.“

V tu chvíli jsem si představila sebe samu v oblasti Rudého moře, což se mi poměrně líbilo, ale stále jsem nechápala, co tak lákavého v sobě orientální tanec má. „Takže tě na něm okouzlila vůně orientálního koření?“ ptám se.
„To asi také, ale spíše mne okouzlil svým osobitým projevem. Orientální tanec totiž není spoután tak přísnými pravidly, jako jiné taneční styly. Je to opravdu o individualitě každé tanečnice, nebo tanečníka a o jejich prožitku hudby. Při orientálním tanci se předává neuvěřitelné množství pozitivní energie,“
odpovídá mi klidně Daniela. Něco na tom asi bude, pomyslím si, jelikož po pár minutách v přítomnosti této ženy jsme se cítila jako Temelín.
„Danielo, co orientální tanec tedy odlišuje od jiných?“

„Předně to,“ zamyslí se Daniela a pokračuje, „že není typickým tancem kroků, jako jiné evropské tance, ale je tancem svalů. Orientální tanec je vlastně o kráse. Víš, dá se to velmi těžko popsat, ale čtenářky, které jej ještě nezkusily, by to určitě měly napravit. Každá žena, by si dle mého názoru, měla zkrátka orientální tanec zkusit,“ říká mile Daniela a já logicky kontruji jednoznačnou otázkou:  „Proč?“
Daniela se usměje ještě více a se svým typickým klidem odpovídá: „Předně proto, že si myslím, že jde o jednu z nejlepších pohybových aktivit pro ženu každého věku i váhy. Tento tanec je zcela přirozený a ve své podstatě i hodně jednoduchý. Stačí naslouchat svému tělu,“ dostává se mi odpovědi.
„Takže mi vlastně říkáš, že orientální tanec je o zlepšení nejen naší fyzické, ale předně psychické kondice?“
ptám se dál.
„Přesně tak. V orientálním tanci jde hlavně o sebevědomí ženy. Každá z nás je krásná, měla by si to uvědomit a cítit se tak. A až se tak stane, každá z nás najde k sobě a svému životu pozitivní přístup. Mými kurzy už po 15 let prochází spousty žen, které v nich našly doufám i to, co se sama snažím vědomě předat – jedná se o uvědomění si a přijmutí sebe sama. I když má každá žena rodinu, nebo vztah, měla by si umět najít čas sama na sebe. Na svých klientkách to vidím. Na začátku kurzu je mnoho z nich nervních, uspěchaných, a po pár lekcích zjistí, že umět relaxovat a doslova vypnout může být tak snadné.“

hhh

 „A co fyzický posun, i ten je viditelný?“ zajímám se dál.
No jistě! Fyzicky se ti hlavně zpevní postava a vyniknou ženské křivky. Břišní tanec je vhodný pro ženy během jakéhokoliv období jejich života – od těhotenství až po menopauzu. Při tanci dochází hlavně k prokrvení vnitřních oblastní břicha a pánve, což je ideální pro ženy, které například chtějí otěhotnět, ale i pro již nastávající maminky.“
„Danielo, když už jsme naťukly tuto notu – traduje se, že břišní tance umocňují i sexuální prožitek…“
ptám se zvědavě, jelikož přichází na přetřes otázka, která mě nejvíce zajímá.
„Čekala jsem, že se na to zeptáš,“ směje se Daniela, „ano, je tomu opravdu tak, žena totiž ve svém intimním životě začne používat svaly, o kterých doposud ani třeba nevěděla. Což ocení předně jejich partneři. Ne nadarmo je v  arabském světě orientální tanec jakousi milostnou předehrou, odpovídá mile Daniela a má představivost začíná pracovat na 150 procent.
Daniela mě ale vyruší z přemýšlení nad další otázkou. Chodí ke mně klientky od 20 do 60 let, maminky s dcerami, ale i ženy přes 70 let. Osobně si ale myslím, že orientální tanec je určen spíše pro dospělé ženy, než děti, kterým je i nejvíce prospěšný. Zkrátka všechny Ženy-in by si jej měly vyzkoušet,“ směje se Daniela a její měkký úsměv a energie, která z ní sálá, mi vhání ruměnec do tváří, jelikož si uvědomují, o co svou dosavadní neznalostí přicházím, a vyhrknu tedy: „Danielo, kdy, kde? Přijdu to zkusit!“
„No, tak učím tady kousek na Václavském náměstí v Centru tance, dále taky otevíráme studio v ulici Politických vězňů. Pro mimopražské učím v Měchenicích a ve Štěchovicích. Několikrát ročně pořádáme i intenzivní taneční víkendové pobyty po ČR, nejblíže teď např. v říjnu na Slapech,“
ukončuje Daniela a já si svatosvatě slibuji, že se nechám orientálním stylem aspoň pro jednou popsat…

hhh

Čtete také: