Krásně pevná, vytvarovaná, o velikosti tak akorát. Uznejte, která z nás by přesně po takových ňadrech netoužila? Proč ale o dokonalém poprsí jen snít, když se může sen stát sladkou realitou…

prsa

Odjakživa malá prsa nebo dříve sice bujné vnady, zato nyní po dětech už ňadra povislá... Toužíte mít poprsí konečně tak akorát, nebo získat zpátky takové vnady, jaké jste měla kdysi v mládí? Pak pro vás máme dobrou zprávu: Můžete je mít! Pokud jste zrovna ve fázi, že s myšlenkou podstoupit plastiku prsou tajně koketujete, bude se vám určitě hodit několik praktických informací, co takovému zákroku předchází, jak operace probíhá a co vás čeká bezprostředně po ní. Rozhodně se ale nemáte čeho bát. Myslete pozitivně, odměna v podobě splněného přání vás nemine!

Co operaci prsou předchází

Hlavním předpokladem k vykonání plastické operace je samozřejmě váš celkově dobrý zdravotní stav. Jinými slovy: Musíte se cítit fit jak po fyzické, tak po psychické stránce. Zároveň podstoupíte předoperační vyšetření, jehož výsledky nesmí být starší čtrnácti dnů vzhledem k naplánovanému termínu operace. Konkrétně vás čeká biochemické vyšetření krve, EKG a chemické i sedimentační vyšetření moči. Výsledky můžete na kliniku donést osobně, poslat je poštou nebo e-mailem. Plastický chirurg si veškeré údaje o vás společně s anesteziologem projde pár dní před ujednaným výkonem operace. Musí vědět, že je vše opravdu v pořádku, aby se mohl v den „D“ bez obav pustit do operace.

Pro jaké implantáty se rozhodnout

Operaci prsou samozřejmě předchází konzulace s plastickým chirurgem: Vy mu svěříte své přání a on vám na oplátku poví, jaké jsou možnosti. Seznámí vás také s druhy i tvary implantátů, plus se spolu domluvíte na tom, kudy vám implantáty do prsou vloží a kam přesně je umístí. „Nejčastěji se implantáty do těla vkládají z podprsní rýhy nebo řezem vedeným kolem dolní poloviny bradavky. Jde to sice i z podpaží, ale tenhle způsob se už téměř nepoužívá. Implantáty se pak do prsou vkládají buď přímo pod prsní žlázu nebo pod sval, přičemž ani jednou z těchto metod se v budoucnu nepřipravujete o možnost kojení, jak se mnohé dámy mylně domnívají,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Peter Ondrejka.

Pokud jde o tvar implantátů, můžete vybírat buď z kulatých, anatomických nebo kapkovitých. Obecně se dá říct, že kulaté implantáty výrazněji vyplňují výstřih, ale ty anatomické nebo kapkovité zase působí přirozeněji. Různé velikosti implantátů a jejich tvary si předem vyzkoušíte právě během osobní konzultace s plastickým chirurgem. Ten se na vás podívá očima znalce a v mnohdy nelehkém rozhodování vám pomůže.

Průběh samotného zákroku

Jakmile máte vybranou značku implantátů, jejich tvar, velikost a jste s plastickým chirurgem domluvená na místě i způsobu vložení, můžete se chystat na samotnou operaci. Ta se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně hodinu. V případě zvětšení prsou (= augmentace) včetně jejich modelace pak i déle, nejčastěji okolo hodiny a půl až dvou hodin. Po operaci se probudíte ve vyhřívaném lůžku na krásném pokoji kliniky, kde si poležíte den, maximálně dva dny. Ještě před propuštěním vám sestřička vymění obvazy, ale prsa budete mít nadále zafáčovaná. Následujících asi deset dní po operaci budete ještě odpočívat doma, a potom přijdete na kliniku na kontrolu.

Paní Renata (27) podstoupila v MEDICOM Clinic augmentaci prsou. Operoval ji samotný primář kliniky, MUDr. Michal Puls, CSc. Výsledek vypadá skvěle!

prsa prsa

prsa prsa

Zpátky ve formě

Pokud ráda cvičíte, žijete aktivně, určitě vás bude zajímat, za jakou dobu po plastice prsou se smíte pustit do jakýchkoliv činností. Pravda je taková, že k lehčím aktivitám se můžete vrátit přibližně po prvních deseti až čtrnácti dnech od provedení zákroku, nicméně po dobu šesti až osmi týdnů byste se měla raději vyhýbat zatěžování horní poloviny těla a náročnější cvičení i sport si dočasně odpustit. Zároveň se také připravte na fakt, že budete následujících šest až osm týdnů po operaci neustále nosit sportovní elastickou podprsenku bez kostice. Ta vám bude dělat společnost prakticky pořád a při větší zátěži ji pak musíte oblékat po dobu dvou až tří měsíců po operaci. Až po uplynutí této doby se totiž prsa zcela stabilizují.

Jak moc to bolí

Ruku na srdce, nakonec vás určitě zajímá i to, jak moc budete pro splnění svého snu trpět… Nebudeme vám nic nalhávat, několik dní po operaci se bolesti v místě zákroku úplně nevyhnete. V porovnání s tím, jak moc se vám díky plastice prsou ale postava promění k lepšímu, jak se vám zvýší sebevědomí a jak se budete cítit šťastná a spokojená, se to ovšem stoprocentně vyplatí a rozhodně dá vydržet. První dva až pět dní po zákroku navíc budete užívat léky proti bolesti, díky kterým ucítíte bolest opravdu minimálně. Vydržte, už brzy se přece budete jen radovat ze splnění svého snu o dokonalých prsou… Jděte do toho!

medicom