tarot-text-a-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Příprava na věštění
Ať už později zvolíte jakékoliv karty, je dobré se na věštění dopředu připravit tak, jako kdyby se jednalo o posvátný rituál. Chceme-li nahlédnout do toho, co nás čeká, je nezbytné přistupovat k tomu aktu s otevřenou myslí a bez používání vlastního ega. Například lehká meditace na začátek nemůže vůbec nic pokazit. Dobré je také vyčistit jak svou energii, tak prostor, ve kterém budete karty vykládat. Dobře vám v tomto poslouží bílé svíce. Jejich plamen dokáže pohlcovat negativní energii. Vhodné je také vykuřovadlo (nejlépe šalvěj) – díky němu si zajistíte ochranu.

Ke kartám je nezbytné přistupovat s respektem. Neptejte se nikdy na otázku, na kterou znáte předem odpověď. Rovněž se vyvarujte otázek, které mají za úkol si „otestovat, zda to funguje“. Více než kdekoliv jinde ve vykládání karet také platí známé přísloví: „Na hloupou otázku, hloupá odpověď.“ Vezměte na vědomí, že karty vám vždy poodhalí vaši budoucí situaci pouze ze současného pohledu a zpravidla ukazují rozcestí, na kterých budete brzy stát. Žádné karty na světě ani jiný způsob věštění nedokáže do puntíku odhalit, co vás potká. Zákon svobodné vůle člověka je nadřazen čemukoliv jinému. Proto pokud se tak rozhodnete, můžete vědomě svou budoucnost měnit. Jen vy sami jste strůjcem svého osudu. Proto je ideální obracet se obecně na karty spíše s žádostí o radu. Vhodné jsou otázky jako: „Budu se cítit lépe, když opustím práci?“ Případně: „Existuje v současné době jiné vhodné pracovní místo pro mě?“ Naopak nepoužívejte definitivní otázky jako: „Odejdu nakonec z práce?“ Jelikož takový životní krok je vždy jen ve vašich rukou. 

Tarotové karty
O tarotu by se dal napsat samostatný článek, protože i tohoto druhu karet existuje hned několik typů. Podíváme-li se ovšem na tarot z obecné perspektivy, dokáže velmi spolehlivě zrcadlit naše podvědomí a při správné práci s ním dostáváme šanci nahlédnout do hlubších míst naší duše, podvědomí a dokonce nevědomí. Poodhalí ovšem i něco ze vzdálenější budoucnosti a hodí se pro všechny oblasti výkladů – jak pro vztahy, tak pro práci nebo i zdraví.

Tarotové karty dělíme na malou a velkou arkánu. Malá arkána obsahuje padesát šest karet a ukazuje na reálné věci a události z našeho života. Dělíme ji na karty meče, pentaklů, holí a pohárů. Hodnota se pak pohybuje od esa až po krále, podobně jako u karet hracích. Figurální karty (král, královna, kníže, princezna…) zastupují většinou konkrétní osoby. Naproti tomu číslem označené karty (například osm holí či dva poháry…) označují situace a pocity.

  • Karty pohárů – Představují city a pocity. Většinou mají kladný význam (až na výjimky, například 5 pohárů značí zmařené city) a nejčastěji se pojí s prožíváním a láskou. Zastupují element vody. Pokud je předmětem výkladu vztah a objeví se větší množství pohárových karet, je vztah plný lásky a upřímný.
  • Karty holí – Jsou elementem ohně. Představují sílu, rychlost, energii, vášeň, ale také úspěch a pracovitost. Ptáme-li se na pracovní záležitosti, jsou hole tím nejlepším, co může padnout. Pokud nás zajímá láska a převažují ve výkladu hole, bude vztah vášnivý, zábavný, ale možná trochu podobný pověstné Itálii.  
  • Karty pentaklů – Pentakly jdou ruku v ruce s elementem země a zastupují peníze, finance, bohatství, stabilitu a klid. Přináší zabezpečení, rodinnou pohodu a klidný spánek. Pokud převažují ve výkladu o lásce, bude vztah solidní a vážný. Ovšem možná trochu nudný.
  • Karty meče – Mečů ve výkladu není třeba se apriori obávat, i když značí neshody, silnou až železnou energii proudící dopředu a také pokrok. Špatným poslem bývají na poli vztahů – tam značí nesoulad, hádky a rozbroje. Ovšem pokud vykládáme ohledně kariéry, mohou poukazovat na fakt, že se věci dají rychle do pohybu. Jsou totiž znamením elementu vzduchu.

Velká arkána má za úkol vyobrazit ve svých dvaceti dvou kartách životní výzvy a témata, která nám budou předestřena. Velká arkána obsahuje také karty symbolizující všech dvanáct karet zastupujících jednotlivá znamení zvěrokruhu.

Mariášové karty
Pokud si chcete vyložit z klasických mariášových karet, musíte mít jeden vlastní balíček vyhrazený pro tyto účely. Není možné se stejnou sadou karet vykládat a zároveň hrát večer s rodinou prší o drobné. Vykládaly s nimi často dříve cikánky a klasické staré cikánské karty jsou v podstatě mariášovým velice podobné. Především významově. Vykládají se primárně podle barev (srdce – vztahy a láska, kule – štěstí a práce, zelené – finance a úspěch, žaludy – nemoci či neshody), každá z nich má svůj jedinečný význam, ale důležité je také postavení karet vedle sebe.

Jedním ze způsobu výkladu je rozložení všech 32 karet do čtyř řad po osmi kusech. Uprostřed se pak nachází samotný tazatel. Čím dále od středové karty se nachází ostatní, tím vzdálenější budoucnost představují. Obecně se však doporučuje využívat mariášové karty k věštění blízké budoucnosti (do cca tří měsíců od výkladu).

Jaký výklad zvolit?
Pro začátečníka je ideální výklad na tři karty. První představuje minulost a podhoubí problému, prostřední současnou situaci a poslední pak vyhlídky. Je určitě dobré zakoupit si pro věštění svůj vlastní balíček karet, nejlépe v kamenném specializovaném obchodě. Dejte na intuici a na pocit, zda vás nějaký konkrétní balíček v prodejně osloví. Pokud ano, s koupí neváhejte. Stejně jako kyvadlo i karty si vybírají majitele, nikoliv majitel karty. Další výhodou vlastních karet je povětšinou i přiložená brožurka s významem jednotlivých karet. Ty se dají samozřejmě vyhledat pohodlně i na internetu, ovšem jednotlivé sady karet se mohou lišit drobnými nuancemi, a proto je lepší vsadit na jejich originálního průvodce.  

Čtěte také: 

Zdroj: Autorka článku, web - škola tarotu, web Věštírna, Youtube kanál - Khaleea tarot, web Oranžové stránky.cz