61404c93b398aobrazek.pngFoto: Martin Dolinský

Hurá na kolo!

Vysočina je protkána celou sítí cyklostezek, které vás povedou od jednoho krásného zákoutí k dalšímu. Pokud se nebojíte šlápnout do pedálů a občas zdolat nějaký kopeček, nebo přeřadit na těžší převod, bude pro vás Vysočina na cyklistickým rájem. Vyrazit můžete například na romantickou projížďku hlubokými lesy a údolími řeky Fryšávky. Trasa tohoto okruhu vás zavede do malebné krajiny v okolí Jimramova a Sněžného. Čekají vás krásné výhledy do barevné podzimní krajiny, zvlněné louky kolem vesnice Krátká a klidné hluboké údolí řeky Fryšávky. Bude stoupat a klesat nádhernou přírodou. Pokud máte raději vyjížďky se zastávkami, pak můžete vyrazit za historií Bystřicka. Trasa vede po historických, architektonických a technických památkách a zajímavostech regionu. Kratší varianta vede přes zříceniny středověkých hradů Zubštejn a Pyšolec, okolo Vírské přehrady po naučné stezce Kolem evropského stromu až do Dalečína a dále k románskému kostelíku sv. Michaela ve Vítochově. Delší varianta vám nabídne krásné výhledy na údolí řeky Svratky s Vírskou přehradou od Polomi a Ubušínka.

obrazek.pngFoto: Hrad Zubštejn, se svolením archivu Koruna Vysočiny

Výlety pro rodiny s dětmi

Vysočina je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi, není vždy lehké najít místa, kde se zabaví děti i jejich rodiče, proto přinášíme několik osvědčených tipů. Navštívit můžete například Westernové městečko Šiklův mlýn, kde potkáte kovboje, pistolníky, indiány i zlatokopy a můžete si vyzkoušet řadu zábavných soutěží z Divokého Západu. Pro ty odvážnější je zde také strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce. Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou je také místem vhodným pro rodinný výlet. Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké. Po Vysočině se můžete toulat také za sochami Michala Olšiaka. Putování po sochách Michala Olšiaka představuje perfektní výlet nejen pro rodiny s dětmi. Betonové sochy jsou až 5 metrů vysoké a jsou jako stvořené k prozkoumání. Můžete na ně sahat, fotit se s nimi a zapojit je do hry. Mezi nejoblíbenější betonové sochy patří Mamut, Hejkal Pepíno, Hamroň, Kůň s povozem nebo Drak – pohádkový hlídač pokladu. K většině soch se dostanete po pěkné cestě i s kočárkem.

Cesta do minulosti

61404f08d2002obrazek.pngFoto: Hrad Perštějn, Petra Zbořilová

Pokud jste milovníky historie a cílem vašich výletů jsou hrady a zámky, můžete vyrazit například na pohádkový hrad Pernštejn. Jedinečný gotický hrad měl pověst nedobytného hradu, o čemž svědčí i jeho mohutné zdi a také jeho lokace, ční na skále nad městysem Nedvědice a vede k němu několik turistických tras. Díky svému unikátnímu vzhledu patří Pernštejn k nejvýznamnějším moravským hradům a objevil se hned v několika filmech a pohádkách. Někdy se mu říká „mramorový“, protože byl při jeho stavbě hojně využit místní bílý nedvědický mramor. V areálu hradu roste prastarý tis, s jehož osudem je dle pověsti spojen osud hradu. Zanikne-li tis, zanikne i hrad. Přijeďte okusit kouzelnou atmosféru Pernštejna na vlastní kůži.

61404f4b3a9afobrazek.pngFoto: Kostel Svatého Jana Nepomuckého, se svolením archivu Koruna Vysočiny

Ve Žďáru nad Sázavou se nachází UNESCEM vyznamenaná hvězda mezi hvězdami: Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ne Zelené hoře. Autorem této stavby je světoznámí architekt Jan Blažej Santini Aichel, který vepsal svůj rukopis hned do několika jedinečných staveb ve Žďáru a jeho okolí. Poutní kostel je spojen s číslem 5, právě tolik hvězd se objevila na hladině po smrti Jana Nepomuckého a je protknut magickou symbolikou.

Zdroj: tiskové materiály, webová prezentace Koruna Vysočiny, unesco-czech.cz. Wikipedia

Reklama