„Kojení je pro mě peklo. Agátka se vždy dychtivě přisaje, takže je jasné, že má hlad. Po chvilce se ale začne kroutit, bouchat ručičkou a s pláčem se od prsu odtrhne. Jakmile se trochu uklidní, zase hledá mléko, ale situace se opakuje,“ trápí se Dana, maminka měsíční holčičky. A soudě dle četnosti podobných dotazů na diskuzních portálech není sama, kdo řeší takový problém. V čem může tkvít?
5e68cdad8703cobrazek.jpg
Zdroj: Shutterstock

Mléko teče pomalu

Miminko by rádo co nejrychleji utišilo hlad, ale na to teče mléko příliš pomalu. Proto mu dochází trpělivost. Může za to slabý vypuzovací reflex.

  • Podpořit ho můžete teplou sprchou (obklady) a masáží prsu před kojením. Důležitá je i vaše psychická pohoda. Pokud jste ve stresu, může být vypuzovací reflex negativně ovlivněn i jím. Snažte se také při každém kojení střídat prsy a kojit častěji.

Mléko teče rychle

Pokud se miminko při odtahování se od prsu zalyká a z pusinky mu vytéká mléko, pravděpodobně teče jeho strava větším proudem, než potřebuje a stihne polknout. To bývá problém hlavně brzy po porodu, kdy ještě není množství mléka upraveno dle potřeb miminka.

  • Zkuste z prsu nejprve trochu mléka odstříkat, či odsát. Kojení krátce (na 1 až 2 minuty) přerušujte, jakmile začne mléko až příliš téct. Miminko také kojte v poloze, kdy má hlavičku výše než je vaše bradavka, takže omezíte zvýšený tok zapříčiněný gravitací.

Trápí ho reflux

Jestliže se miminko při kojení vrtí, s pláčem se od prsu odtahuje a také ublinkává, může to být zapříčiněné gastroezofageálním refluxem (GER). Při něm se mu mléko vrací ze žaludku zpět do jícnu a pálí ho žáha, což je velmi nepříjemné. Odborné knihy uvádí, že takový problém má v prvních měsících života až polovina miminek.

  • Kojte miminko ve zvýšené poloze, aby k vracení mléka docházelo co možná nejméně. Nejvíce se vrací takzvané přední mléko, tedy to, které teče jako první. Zadní mléko je hustší. Existují také preparáty, které mléko v žaludku zahušťují. O problému se poraďte s lékařem.

Zhýčkala jste ho dudlíkem

Pokud jste zkusila vystřídat kojení krmením z lahvičky, možná vaše miminko už nechce vynakládat tolik úsilí na pracnější sání z bradavky.

  • Přestaňte dudlík používat. Abyste přivykla miminko opět na kojení, připravte prs nahřátím a masáží, aby byl spuštěn vypuzovací reflex a nebylo třeba na tok mléka tak dlouho čekat. Kojte co nejčastěji, nečekejte, až bude miminko velmi hladové.

Znervózňujete ho

Nespokojenost miminka může být způsobena také nesprávnou technikou kojení. Netlačíte například rukou na jeho hlavičku, za kterou se pak otáčí?

  • Nastudujte si správnou techniku kojení. Můžete zkusit také kojit miminko v zavinovačce, nebo zabránit přímému kontaktu s vaší rukou látkovou plenkou.

Příčin ale může být více. Pokud váš problém přetrvává, poraďte se s lékařem, nebo ještě lépe s laktační poradkyní.

Čtěte také: