Míříte-li do Toskánska, záhy zjistíte, že všechny cesty vedou do Florencie. A pokud nechcete střemhlav vpadnout přímo do srdce tohoto bohem políbeného kraje, je třeba změnit malinko směr. Kolem Florencie je totiž dost míst, které stojí rozhodně za vidění a které rovněž oplývají množstvím uměleckých děl od těch největších mistrů jako samotná Florencie.

Kde se zrodilo cantuccini

Pouhých 20 km západně od Florencie leží Prato. Toto byť počtem obyvatel dnes třetí největší město Toskánska působí spíše jako živé provinční městečko, které si žije svůj život ve stínu velkého bratra. Turisté je využívají spíše jako základnu pro návštěvu Florencie, kam se vlakem nebo busem dostanou za pár desítek minut a přece není tak drahé pro pobyt. Přitom má co nabídnout.

Prato

Především je to Castello imperatore, mohutná pevnost v srdci města. Zřídil ji císař Fridrich II., který si Prato zvolil pro své útočiště v Toskánsku. Je to onen Fridrich, který našemu Přemyslu Otakaru II. udělil Zlatou bulu sicilskou. Pevnost je jedinečnou ukázkou štaufovské architektury v celé Itálii. Nezbylo toho z ní sice moc, ale působí impozantně a z ochozu na hradní zdi je docela pěkný výhled na město.

Prato

Hned vedle ní je kostel Santa Maria delle Carceri, zastřešený velkou kopulí z poloviny 15. století.

Prato

Rozhodně si nenechte ujít katedrálu v Pratu, jejíž raritou je vnější kazatelna, kterou svými basreliéfy vyzdobili Michelozzo a Donatello. Uvnitř ukrývá tzv. svatý pásek, relikvii patřící údajně Matce boží.

Prato

Středobodem městského jádra je Piazza Comunale s Palazzem Pretorio, kde je umístěna městská pinakotéka. Před ním stojí socha slavného rodáka Franceska di Marco Datini. Byl to zdatný obchodník, který již před 600 lety vymyslel směnku jako prostředek bezhotovostního platebního styku, jak jej známe dnes.

Popojdeme-li dále v ulici Via Ricasoli, narazíme na pekařství – nebo jak si říkají biscottificio – Antonio Matei.

Prato

Jak dokládá vývěsný štít, rodinný recept na cantuccini střeží již přes mnoho generací od roku 1858. Považují se za původce této i u nás velmi dobře známé italské laskominy.

cantuccini

Pistole se zrodila v Pistoii

Popojedete - li dále na západ po silnici SP 6, kterou ostatně lemují velká zahradnická centra plná nádherně pěstěných stříhaných buxusů – pastva pro oči – za chvíli dorazíte do městečka Pistoia. Proslavilo se ve středověku výrobou krátkých bodnosečných zbraní, kterým se tak říkalo. Poté se tento název ujal pro označení krátké střelné zbraně pistole.

Pistoia

Město se pyšní jedním z nejkrásnějších dómů v oblasti, jehož portál zdobí románský pásový dekor v průčelí.

Pistoia

Za zmínku stojí i kostel San Giovanni Fuorcivitas, který je mistrovskou ukázkou pásového dekoru ze světlých a tmavých mramorových pruhů s geometrickými vzory.

Pistoia

Na nedalekém náměstíčku stojí bývalý špitál Ospedale del Ceppo, jehož portikus zdobí velkolepý majolikový vlys od Andrey della Robbia.

 

Collodi

Collodi a Pinocchio

Pokud cestujete s dětmi, pokračujte dále na západ do městečka Collodi. Zážitek z návštěvy pohádkového světa Pinocchia, známé dřevěné figurky s dlouhým nosem, určitě ocení.

figurky

Jeho autor Carlo Lorenzini neboli „Collodi“ se v Collodi narodil a proslulou figurku vytvořil právě zde.

Kamarádi Pinocchia

Mezi Pinocchiovy kamarády patří i dánská malá mořská víla či náš krteček.

divadlo

A pro ty nejmenší je lákavou atrakcí loutkové divadlo. Jejich spontánní nadšení mluví za vše...

Nebudeme zastírat, že hlavním cílem při návštěvě Toskánska je určitě kolébka renesance Florencie. Ale přesto ještě zamíříme do dalších oblastí, které byste neměli rovněž opomenout. Tak brzy na shledanou...

Foto: Jiří Lády

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama