Toskánsko opravdu není jen Florencie, jak jsme nazvali první díl reportáží z tohoto kraje minulý týden. Pokračujeme v poznávání oblasti severozápadně od Florencie, abychom se porozhlédli po krajině a méně známých krajinářských skvostech vytvořených majiteli slavných vil…

Collodi není jen Pinocchio…

Minule jsme skončili v Collodi v Parku Pinocchia, bez něhož by možná toto malé městečko docela zapadlo. Přesto to není to jediné, proč se sem vyplatí zajet. Jen pár desítek metrů od něho se totiž na strmém kopci vypíná Villa Garzoni. Není sice přístupná veřejnosti, ale to nás ani mrzet nemusí, neboť je obklopena krásným parkem, který v kombinaci s poměrně strmým svahem skýtá místy úchvatnou podívanou…

Villa Garzoni v Collodi

Villa Garzoni se vypíná nad zahradami na vysokém kopci

Zahrada Villy Garzoni se dramaticky zvedá z půlkruhového parteru po terasovitých schodištích kolem vodních kaskád, aby po strmém svahu zamířila přímo vzhůru do lesa. Sochami lemovaná strmá cesta na obou stranách kaskády přerušené sem tam malým odpočivadlem s jezírkem vede až na vrchol, kde nad tím vším hrdinně trůní terakotová socha Slávy – jako by dohlížela na tu úchvatnou barokní podívanou.

Villa Garzoni v Collodi

Zahradě dominuje mohutné schodiště

Villa Garzoni v Collodi

Střední část zahrady kolem kaskády se shora zdá velmi rozsáhlá, zatímco při pohledu zespod působí více do šířky. Na obě strany se pak rozbíhají cestičky vytvářející nekonečný labyrint poskytující útočiště pro klid. A samozřejmě kýžený stín před neúprosnými pálivými paprsky toskánského slunce. 

Villa Garzoni v Collodi

 Vila Elisy Bonaparte

O pár kilometrů dále za malou obcí Cappanori se skrývá pod lesem Villa Marlia. Typická renesanční vila z 15. století tu zůstala téměř nezměněná po původních majitelích rodiny Buonvisi. Zahrady ale prošly změnami a současnou podobu získaly až mnohem později.

Villa Reale di Marlia

Villa Reale di Marlia - v současné době prochází velkou rekonstrukcí

Jak už to bývá, celá nemovitost často měnila majitele. Pro nás je zajímavé, že si v roce 1806 vilu zakoupila sestra Napoleona Bonaparta Elisa, která se vdala za italského šlechtice Baciochiho. Celou nemovitost značně rozšířila přikoupením sousedních pozemků a objektů od církve. Zahradu i palác nechala velmi radikálně přestavět. Zahrady dostaly podobu tehdy moderního anglického parku.

Villa Reale di Marlia

Villa Reale di Marlia

Zahrady vily ukrývají nespočet romantických zákoutí, zahradních staveb a sochařské výzdoby

Po pádu Napoleona však Itálii opustila a vila připadla nově vzniklému vévodství Lucca, kterému vládl rod Bourbon-Parma až do roku 1847. Tehdy vévoda Karel Ludvík abdikoval ve prospěch toskánského velkovévody Leopolda II. Lotrinského. Tím skončila samostatnost Lukky. 

Po sjednocení Itálie sloužila vila jako letní rezidence prvnímu králi Viktoru Emanuelovi II.

Villa Reale di Marlia

 

První pivovar v Lucce

Palác Pfanner ve městě Lucca nese jméno jeho posledních majitelů - rodiny Pfanner, kteří jej vlastní dodnes. Od roku 1995 část paláce zpřístupnili i veřejnosti.

Palác Pfanner - Lucca

Stavbu paláce započali významní obchodníci rodiny Moriconi, ovšem v důsledku úbytku financí ho byli nuceni prodat. A tak noví majitelé - rodina Controni pověřila architekta Domenica Martinelliho dokončením stavby. Jeho jméno nám není neznámé, neboť tento rodák z Lukky působil ve Vídni, v Čechách i na Moravě. Postavil např. zámek ve Slavkově u Brna, kostel v Rousínově, nebo zámek v Kolodějích. K paláci zanedlouho přibyla i zahrada, na které se podílel Filippo Juvara.

Palác Pfanner - Lucca

Palác Pfanner - Lucca

Zajímavým způsobem se do Lukky dostala rodina Pfanner. Původem sládek z obce Hörnbranz u Bodamského jezera se obchodně stýkal s rodinou Controni. A když vévoda Lukky Karel Ludvík Bourbon zatoužil po slavném bavorském pivu a v roce 1846 vydal dekret povolující vaření piva, nic nebránilo tomu, aby si Felix Pfanner pronajal vilu se zahradou od rodiny Controni a aby zde založil svůj pivovar. Díky úspěchu a dobrému zisku se mu zanedlouho podařilo vilu odkoupit.

Ta následně přijala jeho jméno a stala se oficiálním sídlem pivovaru Pfanner. Stal se tak prvním výrobcem piva vévodství Lucca a jedním z prvních v celé Itálii. Tehdy se tu pod pergolou u vstupní brány scházeli mnozí obyvatelé města i širokého okolí, přišli si tu posedět a vychutnat v atmosféře klidu a pohody svůj korbel piva Pfanner. V zahradě je mezi hejny pávů obsluhovali stylově livrejovaní zaměstnanci pivovaru. Tato idyla trvala do roku 1929, kdy pivovar uzavřel své brány…

Palác Pfanner - Lucca

Na shledanou příště…

Foto: Jiří Lády

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

 

Reklama