Milá Míšo...na tradiční pojetí Velikonoc srdečně hulím. Pamatuji si ty výpravy koňakem, tuzemákem a myslivcem upravených mladíků po vesnici. Neznali míru s pitím ani s bitím.

Rozbitá vejce a koledníky bylo možné pak pravidelně ještě druhý den ráno najít v příkopu u silnice. Každoročně jsme tak s našimi jezdili na Velikonoční pondělí na výlet. Byl to takový první jarní výlet za rozmarného počasí do propukající a vonící přírody a měla jsem je ráda.

Už jsem velká.

Za dubnové sněhové vánice mě nikdo za humna již nedostane. Pravidelně jsme zváni k tchánovcům. Pravidelně se tomu vyhýbám jako čert kříži. Tchán je surovec. Na Velikonoce se ze zakřiknutého a mlčenlivého inženýra stává rozjařený koledník, který za celý rok ušetřenou energii dává do pomlázky.

Přijde mi, že to už nemá s tradicí nic společného.

A tak, když to jde, mizím na Velikonoce k našim.

Nikdo tam do nikoho neřeže. Mamka poschovává obarvená vajíčka a sladkosti po zahradě, kde je pak děti ráno hledají...dárky od zvířátek. Občas je toho víc a na něco se zapomene.Pak táta v létě sakruje, že při sekání přesekl kindrvejce nebo v jahodách našel tatranku....hned po mravencích.

Pravidelně upeču několik beránků. Jeden je tak na den až dva. Jen letos to byly čtyři a dva mazance. Vždycky ho vyklopím, načančám, nazdobím a než se otočím, válí se na podnose jen hlava a mašle. Vajíčka nejraději zdobíme voskem...ale asi přestanu barvit ta vařená natvrdo.

Vždycky jich udělám mísu, nad horkým voskem si křivím záda a kazím oči a když se mi podaří druhý den pohybový aparát uvést v činnost a vstát z postele, chci se pokochat prací a ejhle.....kopa vajec poloviční, když se zeptám, kdo to snědl, všichni sborem řeknou:"Já ne,"z pusy jim padá žloutek a okolo koše je spousta skořápek. Alespoň kdyby se trefili. Takže ten zbytek rozflákám pro uklidnění sama na pomazánku.

Na omlazení nevěřím a jalová také nejsem, takže místo pomlázky slavíme konec dlouhé zimy a příchod jara.

t

K rozkvetlým haluzkám ve váze mi uplně stačí, že už můžu mít celý den otevřená okna a cítit, jak voní vzduch prvními pylovými alergeny, jak po ránu ptáci řvou jako krávy a  mezi kvítky narcisů a tulipánů  razí první plevel.

Krásné Velikonoce

ToraToraTora

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Ahoj Toro. :) Také znám pár takových, co jsou celoročně pod tvrdým vedením manželky, a pak mají na Velikonoce jedinou šanci namasírovat neduživé ego a s pomlázkou zacházejí jako se samopalem. Na druhou stranu, jedenkrát mě manžel zapomněl malinko pomlázkou pohladit a nemluvila jsem s ním pomalu až do letních prázdnin. Měla jsem za to, že nechce, abych byla hezká. Bylo mi dvacet. :-) Míša

Co si vy myslíte o Velikonocích? Jaké jsou vaše asociace, když se řekne „pomlázka“? Máte nějaký zážitek z těchto dnů, o který se chcete s námi podělit? Pište na redakce@zena-in.cz. Každé dvě hodiny vylosuji z došlých E-mailů jeden, který dostane dáreček.

Reklama