Příspěvek jako vytržený z knihy nám poslala Tora. Přímo odpovídající k dnešním dnům i dnešnímu tématu. Určitě stojí za přečtení a za zamyšlení.

Samozřejmě, že máme být na co hrdí. Dnes a denně. Je toho tolik a ráda bych se vystříhala psaní elaborátu na tři A4. Proto si dovolím den po tak důležitém státním svátku, vzpomenout především na činy a hrdiny, kteří si zaslouží naše NEZAPOMENEM pro roky 1939-1945.

Naši holubičí povaze nahrává především mnichovská zrada. Jak rádi se na ni vymlouváme, schováváme se za okřídlené „ O nás bez nás“ a živíme v sobě pocit zbitého štěněte v srdci Evropy.
A přitom jsme národem, který v sobě dokáže , když jde do tuhého, zmobilizovat ty nejušlechtilejší vlastnosti, které v člověku dřímou. Bez nároku na slávu, bez ohledu na vlastní život...

Nechci a nebudu zapomínat na naše letce, kteří v britských letounech pokládali životy v boji proti nacistické zvrhlé ideologii. Ačkoliv s nimi jiná poválečná ideologie zametla jako s nepřáteli, nikdy nelitovali a šli by znovu. Už jen proto nesmíme jejich činy snižovat.

Nebudu kašlat na naše české legionáře na východní frontě, kteří prošli peklem, protože věřili, že má cenu bojovat. Nemluví se o nich tak často a tak vzletně i přesto tisíce kilometrů od domova bojovali za svou vlast, když jim bylo znemožněno okolnostmi bojovat za ni v české uniformě.

Jsem hrdá na Gabčíka a Kubiše za to, co udělali. Dali jasný signál Hitlerovi, že nejsme Böhmen und Mähren, ale Čechy a Morava. Protektorát na papíře, vzdorující národ ve skutečnosti.

Jsem hrdá na český odboj ve všech jeho formách.
V těchto dnech bylo regionálních oslav výročí ukončení druhé světové války všude plno. Jako každý rok.  Díky nim se udržují vzpomínky na lokální hrdiny nejen květnových dní roku 45´ ale i na významné činy těch, jejichž jména by jinak upadla v zapomnění...a samozřejmě na oběti nacismu, na ty, kteří zemřeli, aniž by měli možnost bránit se.

V každé chvíli a v každé zemi se najdou duševní platfusáci. Ale mám za to, že roky 1939-1945 vystavěli řady těch, na které můžeme být hrdi a bez ohledu na jednotlivce, známá jména a mediálně oblíbené postavy jsou tyto roky i dobrým základem pro naši národní hrdost. Jako jednotlivci dokazovali Češi dnes a denně, že jsou skutečným pokladem své země.

TTT

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________________

Toro, krásné! Škoda, že si to řada těch, které máš na mysli, nemůže už přečíst. Měli by radost, že bojovali v minulosti i za to, aby se pak narodil někdo jako ty, někdo, kdo celou situaci tak nádherně a s citem popíše.
Děkuji (a pozdravuj děti)
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Reklama