Pohled na dnešní téma přišel i od Tory. Píše o rodinných rituálech, a nebo také o koblížku čokoládovém ))

Šišmarja, nechoďte na mne dneska s čištěním zubů nebo čtením pohádek. To je přeci samozřejmost, že pro naše drobky a drobečky chceme to nejlepší za cenu jejich i našich obětí. Slovíčko rituál má pro mne význam nějakého magického úkonu, který když neprovedete, sežere vám sucho zahrádku nebo na vás spadne nebeská klenba. Je to štěstí na leasing. Nejde o monstrózní obřad o filipojakubské noci s házením obětin do ohně, ale malé každodenní kouzlení na pohodu.

Tak třeba u nás platí, že veškeré „prdelky“ jsou moje. Myslím tím chlebové patky a konce štrůdlu. Na ty prostě nikdo nesmí sáhnout. Tlačím je do hlavy ještě za tepla, jen co vychladnou tak, že se dají udržet v ruce.
Když vařím k večeři těstoviny, volám manželovi s předstihem do práce. On stihne nasadit výraz týraného manžela a po cestě sežene alespoň bagetu nebo koblížek, aby jeho žaludek neutrpěl takový šok a mohl si schválně říct jen o dětskou porci.

A u koblížku ještě zůstaneme. Junior mi každý den říká, že je můj koblížek čokoládovej. A pak dodá:“ Plůšvih, my jsme se ještě dneska neotulili.“ A přilepí se ke mě jako klíšťátko. Rukama mi omotá krk zkušeným stiskem anakondy a musíme se prostě „otulit“.

Rituál je sednout si jednou za měsíc s kávou na zápraží rodného domu, zírat na ty „moje zamilované Sudety“, přemýšlet o životě a nechat se dojímat otisky minulosti ve světle současného. To zní vzletně, že... Nebojte. Jen čumím do blba a je mi tam strašně dobře.

Rituály se neobjednávají. Těmi se stávají činnosti, u kterých je nám a naší rodině, dobře. Dávají nám víc, než do nich energie sami vkládáme. Nejsou na objednávku, ty prověří až čas. Jo čas, s tím je to taková zašmodrchaná věc. Pořád ho máme buď málo, nebo moc a obojí je špatně. Ale už  pro to jeho spravedlivé plynutí, mám pro něj slabost. A také pro to, že prověřuje nás i ty naše magické slabůstky.
I proto mi dovolte nechat si na konec rituál nejdůležitější: každé ráno se jak malá těším, co nám ten den přinese a kam nás posune.
TTT

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________-

Toro, to tvoje shrnutí, to je jak z knihy. Děkuji za krásný příspěvek a ať se vaše rodinné dny posouvají jen a jen k lepšímu ))
Posílám pozdrav všem
Saša

Téma 30. 3. 2012: Rodinné tradice a rituály

  • Dodržujete rodinné tradice a rituály?
    př. čtení pohádek na dobrou noc, rodinné výlety, přání k narozeninám a svátkům, nejen našim, ale i babičkám a dědečkům… ad.
  • Máte nějaké vlastní, nové rodinné rituály?
  • Vzbouřily se někdy vaše děti?
  • Vzbouřily jste se Vy?
  • Považujete dodržování rodinných rituálů za staromilské?
  • Snažily jste se rodinné rituály dodržovat třeba i po rozchodu s partnerem, když jste zůstaly s dětmi samy?

Napište vaše názory, životní příběhy i zkušenosti k tomuto tématu. Budeme se těšit.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Dva vybrané příspěvky odměníme balíčkem se sušenkami Oreo, každý v hodnotě 200 Kč.

foto

Reklama