Venku je pořádný mráz, a tak se rádi vracíme do pořádně vyhřátého obydlí. Jenže topení má i negativní stránku. Vysušuje vzduch v místnosti, s čímž se pojí řada zdravotních problémů. Škrábání v krku, ucpaný nos, pálení očí nebo chronická onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Co by vás mělo varovat a jak se postarat o příjemnější klima?
Podle výzkumů tráví lidé průměrně 80 % svého života v uzavřených místnostech. Ideální pro lidský organismus je situace, kdy se teplota vzduchu v místnosti pohybuje mezi 20 a 21°C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40-60 % (přičemž 0 % představuje absolutně suchý vzduch a 100 % pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou). Zdravotní problémy způsobuje vzduch, jehož vlhkost klesá pod 40 %. V některých domácnostech se ale stává, že dosahuje pouhých 20 %.
Hrozí chronické záněty průdušek a ekzémy
„Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. Vlivem nadměrné perspirace dochází v suchém vzduchu k únavě, fyzické skleslosti, ztrátě výkonnosti a zvýšenému pocitu žízně. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí rychlejší dehydratace,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.
Suchem trpí i zrak
Na příliš suchý vzduch reagují velmi citlivě také oči. „Na jemné kůži kolem očí může suchý vzduch vyvolat změny podobné zánětu, které v důsledku vedou k omezení funkce víčkových mazových žlázek a k suchému oku. Onemocněním suchého oka trpí velké procento naší populace. Jedná se o obtíže spojené s pálením, řezáním, zarudnutím očí a obtížným zaostřováním s nutností častého mrkání. Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka. Příčinou suchých očí může být nevhodné složení slz, či jejich nedostatečná produkce, často se tyto potíže objevují právě v důsledku nadměrného odpařování slzného filmu v místnostech s ústředním vytápěním,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, oční lékařka kliniky DuoVize, a dodává: „V souvislosti se suchým vzduchem může dojít také k překrvení spojivek, čímž se vytváří živná půda pro pomnožení bakterií a tedy i pro infekci, v lehčím případě spojivek, v těžším případě infekci rohovky.“
Za co ještě může sucho?
|
---|
Jak dostat vodu do vzduchu?
Při pokojové teplotě 20°C by se v každém metru krychlovém vzduchu mělo vyskytovat přibližně 8 g vody. V průměrném panelákovém bytě o rozloze 50 m2 s výškou 2,5 metru je přibližně 75 m3 vzduchu (nepočítáme-li prostor zabraný nábytkem). Do něj je tudíž potřeba na trvalo „dostat“ zhruba 600ml vody. Jak na to?
Tipů na zvyšování relativní vlhkosti vzduchu je několik. Jednoduché a efektivní je přehodit přes radiátor mokré prostěradlo či ručník. Samotné sušení prádla v bytě vlhkost zvyšuje. Součástí mnohých radiátorů jsou odpařovače, ale stačí jen na topné těleso postavit misku s vodou, kterou můžete osvěžit několika kapkami citronové nebo pomerančové šťávy. Důležitá je ovšem údržba a pravidelné čištění těchto odpařovačů, v jejichž zbytkové vodě se mohou tvořit škodlivé mikroorganismy.
Vlhkost vzduchu zvyšuje také koupelna, pračka i provoz v kuchyni. Udržet zdravé klima v bytě pomáhá přítomnost rostlin a květin. Nákladnější variantou jsou pak ultrazvukové zvlhčovače a čističky vzduchu. Kvalitní přístroje dokáží denně odpařit 8 – 9 litrů vody.
Pozor na druhý extrém!
Přílišná vlhkost vzduchu může způsobovat především rozvoj kožních plísňových onemocnění tzv. dermatomykózy, které jsou velmi úporné a vyžadují dlouhodobé léčení. Inhalací mykotoxinů a spor plísní může docházet k postižení dýchacích cest a způsobit například alergické záněty očí nebo vznik astmatu. Kožní mykózy v genitální oblasti zase mohou vyvolat chronické záněty močových cest, a to především u žen. Dlouhodobý kontakt v prostředí s plísněmi a jejich produkty - mykotoxiny, může být i karcinogenní. Základem je dobré odvětrání místnosti.
Nový komentář
Komentáře
Hodně zajímavý článek, mockrát díky. My se snažíme v poslední době topit hodně střídmě. Hlavně kvůli tomu, že se snažíme šetřit. Nejde to tak ale dělat donekonečna, tak přemýšlíme nad přechodem na nějaký úspornější druh vytápění. Mně osobně se například hodně zamlouvají tepelná čerpadla vzduch-voda, viz https://mastertherm.cz/sortiment/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/ Nemá to někdo náhodou doma?
Nainstalovat hygrometr a mít přehled o tom, esi to je suché nebo ne... a vyřešit i termoizolaci krbu (https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jak-udelat-spravnou-termoizolaci-krbu/)
Důležitý je topit a hlavně větrat. My máme doma kvalitní okna, která dobře těsní. Váhali jsme, jestli koupit dvojsklo nebo trojsklo a tady nám s výběrem oken poradili https://www.pramos.cz/zakaznicky-servis/prakticky-radce/dvojsklo-nebo-trojsklo-typy-a-vyhody-zaskleni/ .
Doma používáme zvlhkovače.
topíme přiměřeně,větráme pravidelně
Tak nevím, ale my topíme tak akorát, přesto se mi zdá vzduch suchý ( pravidelně větrám), okolo oken a na jedné zdi je stále plíseň tak netuším, kde udělali "soudruzi" při stavbě chybu??
Vzhledem k tomu, že nesnášíme zimu, máme doma 23-24C a je to prima. Opravdu nehodlám být nemocná a chodit ve svetru jen proto, že někdo rozhodl, že je něco správně. Vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí 50-60%, něco dodají kytky, něco odpařovače, každopádně podle měřiče je to v pořádku.
Mimochodem, čistička vzduchu vlhkost nedodá, na to jsou úplně jiné přístroje :-)
Dcera ma doma krb a ta topi hodne jinak me staci 20-23 stupnu na spani mene
datura — #2tak to je na me zima ale pro muze je to akorat teplota
mam krb a topime tak aby bylo doma fajn ,je to jine teplo jak od plynovych kamen
doma je všem až na mě horko, takže se topí minimálně a já se raději přiobleču nebo si prostě zatopím v krbu a sedím u ohně :-)
Miluju teplo a potřebuju mít doma tak 24 st. Vlhkost neřeším, sucho mi nevadí. Jen chladno.
my tu máme hezky teplíčko a přestona odvlhčovači je stále trošku vody
Nevím, kde autorka vzala, že v bytě 50 m2 o výšce stropu 2,5 m, je 75 m3 vzduchu. Pokud se jedná o kvádr, tak objem se počítá obsah základny x výška, což máme 125 m3.
Jinak je třeba si uvědomit, že jakýmkoliv větráním se vhkost zase vytrácí, stejně tak, jako že se "vsákne" do všech savých součástí bytu jako je čalouněný nábytek, dřevo a stěny.
Takže pokud má někdo vlhkost kolem 20 %, opravdu si s ručníkem či odpařovačem na topení nevystačí a měl by sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu, nikoliv po čističce vzduchu. Ta vzduch sice krásně vyčistí, pokud je kvalitní, ale nedodá ani gram vody.
Topím akorát a vzduch je tu dobrý.
Kdysi v bytě sme měli fontánku a odpařovače na topení. Teď v domě to je naopak. Tak máme odvlhčovač.a sme v normě.
mám odpařovače
Mám plný dům květin, tak mi suchý vzduch nehrozí , často větrám a v rohu místnosti mám pohlcovač vlhkosti a na stole ukazatel, takže, pokud mi hlásí 50 - 60 %, je to O.K. Teplotu míváme obvykle kolem 21 stupně.
Přes den máme v místnostech 21-22 a přes noc 18.