p

Topolovky, možná je znáte spíš pod názvem „slézové růže“, patří k dalším květinám, které si pamatujeme spíš ze zahrádek našich babiček. V současné době jsou vidět jen zřídka, i když nepopírám, že existují lokality s hojným výskytem těchto krásných, impozantních a přitom skromných květin.

Vždycky, když píšu o babičkovských květinách, strhne se tady bouřlivá diskuze o tom, jestli ten či onen druh opravdu mizí z našich zahrádek, nebo je to jen můj osobní dojem. Ano, většinou se opírám o vlastní zkušenosti, které nemám podložené žádnou statistikou, ale možná mi většina z vás dá zapravdu, že některých květin je v našich zahradách méně a méně. A topolovka, nebo-li slézová růže, patří určitě mezi ně.

Schválně jsem si prošla celou vesnici, kde máme chalupu, a našla jsem jediný dům, u něhož topolovku pěstují. Roste poblíž zdi na bohatě kvetoucím předzáhonu a vysoko ční nad ostatními trvalkami, nebo letničkami, takže ji nelze přehlédnout.

Měla jsem chuť zaklepat na dveře toho domu a poděkovat za ten estetický zážitek, ale nakonec jsem nenašla dost odvahy. Možná příště.

V každém případě jsem ráda, že se stále najdou ženy, kterým není líto ohnout záda nad květinovými záhony a předávat tak radost dál.

Kdybyste chtěly topolovku pěstovat a rozšířit tak její populaci, přináším vám pár důležitých informací:

  • Topolovka je sice dvouletka, její životnost lze do jisté míry prodloužit, a to včasným řezem po odkvětu. Starší rostliny seřezáváme těsně nad zemí.
  • Vyžaduje hlubokou výživnou půdu a v období sucha vydatnou zálivku.
  • Ideální stanoviště je slunné, teplé a pokud možno zcela chráněné před větrem.
  • Nejlépe se hodí před zdi domů či ploty, vhodné výsadba k nějaké opoře.
  • Vhodnou dobou k výsevu je červen až červenec do rašelinných květináčů, na definitivní stanoviště pak vysazujeme mladé rostlinky na počátku podzimu nejlépe koncem srpna.
  • Topolovky, hlavně ty tmavě vínové, se dají využít i jako léčivky. Čaj ze sušených květů je vhodný k léčení nemocí horních cest dýchacích.

Foto: Wikipedia, Garten.cz a Bylinky

Čtěte také:

Reklama