Sir Nicholas Winton, který těsně před 2. světovou válkou zachránil několik stovek československých židovských dětí, dnes obdržel od premiéra Mirka Topolánka čestnou plaketu. Winton je v České republice na třídenní návštěvě. Britská královna Alžběta II. Nicholase Wintona za jeho zásluhy povýšila do rytířského stavu, u nás mu byl v roce 1998 udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

„Je to pro mě nesmírně dojemná situace a musím říct, že teď je to snad ještě těžší, než když jsem pomáhal těm dětem,“ prohlásil devětadevadesátiletý Winton po převzetí ocenění.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové je zájem veřejnosti o Wintonův příběh důkazem toho, že lidé „touží po dobru“. Winton však uvedl, že v současném světě je obtížné věřit ve výhru optimistů. „Jsem ale přesvědčený, že jinak se žít nedá,“ podotkl.

Winton zavzpomínal také na dobu před druhou světovou válkou, kdy patřil k té části britské společnosti, která nesouhlasila s podepsáním mnichovské dohody.

Těsně před začátkem druhé světové války zachránil Winton 669 dětí z Československa, když zorganizoval jejich převoz do Británie. Ze zachráněných žije nyní v České republice 16.
Winton se v pátek 27. června zúčastní v Praze pietního aktu ke Dni památky obětí komunistického režimu.

Reklama