V neděli bude jasno, kdo na vysočanském kongresu ODS, který startuje už v 17.00 hodin, získá křeslo jejího předsedy.

Zda svůj post obhájí a staronovým předsedou zůstane Mirek Topolánek, kterého podporuje i většina regionů v republice, nebo zda zvítězí kandidát podporovaný pražskou organizací ODS pražský primátor Pavel Bém!  

Nadcházející 19. kongres ODS patří mezi důležité mezníky ve vývoji občanských demokratů. Delegáti rozhodnou nejen o novém vedení strany, ale i tom, s jakými prioritami a kterým směrem se strana v budoucnu vydá.

 

Na kongresu, který začíná dnes odpoledne, se střetnou v boji o křeslo šéfa ODS dosavadní předseda občanských demokratů Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém. Premiéra Topolánka ale podporuje většina regionů.

Zásadní otázkou kongresu bude také, jaký vliv si ve straně uchová její zakladatel – prezident Václav Klaus. Ten se nakonec rozhodl, že mezi delegáty přijede a promluví.

Václav Klaus je čestným předsedou ODS a zatím byl na všech jejích kongresech, i když v roce 2003 jen prostřednictvím videozdravice. Nevynechá ani ten letošní.

Klaus by měl podle médií na kongresu vystoupit s ostrým projevem. Navíc dává jasně najevo, že pokud zůstane stranickým předsedou Mirek Topolánek, on se vzdá funkce čestného předsedy. Navíc média v této souvislosti spekulují i o tom, že Klaus hodlá podpořit vznik nové pravicové politické strany.

 

„Trochu mě to mrzí, protože se nedomnívám, že bychom se zpronevěřili odkazu otce zakladatele. Ale musel bych to respektovat,“ komentuje záměry Klause Topolánek, podle něhož by Klausův odchod pro ODS nebyl dobrý.

Regiony stojí za Topolánkem, jen Praha podporuje Béma

Většina regionálních sněmů strany jasně řekla, že ve funkci šéfa strany by si i nadále přála vidět jejího současného předsedu a premiéra Mirka Topolánka. Jeho soupeře Pavla Béma podle očekávání podpořila jen pražská ODS.

Nicméně nelze vyloučit kuloární dohody, které by mohly znamenat i překvapivý nástup Pavla Béma. Na druhé straně Topolánkovu pozici nejvíc drží strach z pádu vlády, který si asi většina členů koalice a především ODS z pochopitelných důvodů nyní nepřeje.

 

Dnes budou na programu kongresu především změny stanov, které by měly například zpřísnit pravidla výběru a přijímání nových členů strany. Sobotní jednání začne zprávou předsedy ODS Mirka Topolánka.

Volba nového šéfa občanských demokratů je plánována na nedělní ráno na devátou hodinu. Volební dopoledne bude pokračovat volbou prvního místopředsedy od 10.00 a volbou řadových místopředsedů v 11.15. Nedělní odpoledne bude ve znamení volby Výkonné rady ODS.

 

Z regionů zatím nejčastěji pro funkci místopředsedy zaznívalo jméno Petra Nečase. Druhým favoritem na místopředsednické křeslo je Petr Gandalovič. Ani jeden z nich ale nebyl nominován do funkce prvního místopředsedy.

 

„Budu kandidovat na místopředsedu, ale řadového, takzvaného řaďáka,“ řekl novinářům Nečas.

 

Na funkci prvního místopředsedy kraje nominovaly Ivana Langera, Petra Bendla či Evžena Tošenovského. Pražský primátor a současný první místopředseda strany Pavel Bém již dal najevo, že se v případě neúspěchu v souboji o předsednické křeslo nehodlá ucházet o jiný vůdčí post ve straně.

Šanci stát se místopředsedy mají i Aleš Řebíček, Libor Lukáš, Miroslava Němcová, Jiří Pospíšil či Milan Cabrnoch.

Kongres by měl skončit v 19 hodin tiskovou konferencí.

 

Průběh kongresu odvysílá v přímém přenosu Česká televize na své zpravodajské stanici ČT24.

..............................

Paroubek připustil toleranci menšinové vlády ODS

Předseda ČSSD Jiří Paroubek několik hodin před zahájením volebního kongresu vládní ODS připustil možnost podpory menšinové vládě občanských demokratů, pokud by ji na kongresu prosadil kandidát na šéfa strany Pavel Bém.

Podmínkou by ale musely být „rychlé předčasné volby“. Menšinová vláda ODS by mohla fungovat do konce českého předsednictví EU.

 

„Menšinová vláda už v tuhle chvíli existuje. Neopírá se o podporu většiny poslanců. Pokud by si ODS přiznala fakt, že se opírá jen o menšinu poslanců, bylo by logické si říci, že už není schopná prosadit nic ze svého programu a bylo by logické směřovat ke konci, k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Paroubek.

 

Podle něj by ČSSD mohla připustit fungování menšinové vlády ODS několik týdnů tak, aby se stihly připravit volby. Jako možný termín konání předčasných voleb označil Paroubek začátek června, kdy se budou konat i volby do Evropského parlamentu.

Reklama