1. Regulujte topení
Běžnou chybou je jeho vypnutí při odchodu do práce. To ale není dobře, jak vysvětluje obchodní ředitel Bohemia Energy, Libor Holub: „Místo toho teplotu pouze snižte, jinak totiž místnost úplně vychladne a na její opětovné zahřátí spotřebujete energie o dost více.“
2. Radiátory udržujte ve formě
S podzimem je očistěte a zbavte prachu, pravidelně je odvzdušňujte. Ideálně tak jednou za tři měsíce, jen poté dostatečně prohřejí místnost. Ani je nezakrývejte a nestavte před ně nábytek ani ochranné kryty.
3. Nepřetápějte zbytečně
V našich domácnostech mnohdy převládá teplíčko, ale každý stupeň navíc něco stojí. „Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti jen o jeden stupeň, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent,“ vysvětluje Libor Holub Navíc není třeba, abyste měli teplotu v každé místnosti stejnou. S pohodlnou regulací vám pomůže instalace termostatických hlavic na radiátory.
4. Nebojte se pořádně větrat
Udržíte tak správné vnitřní klima. Nejlepší je otevřít okna dokořán a vyměnit vzduch rychle, klidně i průvanem. Když je totiž necháte po delší dobu jen na větračku, dosáhnete pouze ochlazení zdí a veškeré vytápění místnosti přijde nazmar. Důležitá je i relativní vlhkost vzduchu. Optimální je udržet ji kolem 40 procent. Při nižší vlhkosti získáte mylný pocit, že byste měli přitopit.
5. Vyměňte kotel
Náklady na vytápění vám sníží i modernější kotel. A nezapomínejte ani na jeho pravidelný a pečlivý servis, dosáhnete tak na vyšší účinnost a nižší spotřebu paliva.
6. Rychlá řešení pomůžou hned
Můžete začít jednoduchými zlepšováky, které fungují téměř okamžitě. Patří sem třeba instalace reflexní fólie za radiátor. Ta odráží teplo zpět do místnosti, čímž částečně snižuje tepelné ztráty. Dveře a okna opatřete těsněním, přidejte závěsy a žaluzie nebo rolety.
7. Dlouhodobější investice
Finančně náročnější, ale z hlediska úspor zásadnější, pak přinese zateplení střechy či fasády, nebo výměna oken. Pokud se rozhodnete pro podlahové vytápění, můžete si pak snížit teplotu v místnosti o celé 2–3°C. Navíc umí v bytě vykouzlit příjemnou atmosféru.
Bonus – změna dodavatele Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit za energie, je neplatit zbytečně moc. Třeba tím, že si najdete výhodnějšího dodavatele elektřiny či plynu. Pokud se rozhodnete výdaje ve svém rozpočtu zásadně zkrotit, nehleďte jen na cenu a prověřte si, zda se jedná o férovou a spolehlivou firmu s dobrým zákaznickým servisem. Využít můžete třeba i služeb energetického poradce. Právě odborníci z Bohemia Energy poskytují individuální poradenství zcela zdarma. „A to všem zájemcům. Tedy i těm, kteří nejsou našimi zákazníky,“ dodává Libor Holub. |
Tak co, jste na topnou sezónu řádně připraveni?
Více na BOHEMIAENERGY.CZ
Nový komentář
Komentáře
My se letos připravujeme na další topnou sezónu opravdu důkladně. Děláme totiž kompletní zateplení domu, takže se nám díky tomu bude zase lépe bydlet. Snažíme se to udělat i co nejvíce šetrně k naší peněžence, a to se nám díky tomu, že jsem začala hledat levně i materiál podaří. Našla jsem například e-shop https://www.1122.cz/ , kde se dá koupit velká spousta věcí za rozumné peníze. Například zakládací profil, talířové hmoždinky a další věci. Když to takhle nakoupíte výhodněji, tak se na tom dá opravdu dost ušetřit.
Letošní topnou sezónu máme zvládnutou naprosto v pohodě díky topení v krbové vložce. S manželem jsem se při rekonstrukci domu domluvila na pořízení krbové vložky. Máme ji od českého výrobcewww.krby-bef.cz Krbová vložka má perfektně vyřešené topeniště, které dokáže dřevo spálit tak, že z něj zůstane jen velmi málo popela a to je opravdu velké plus, protože tak využijete maximum energie.
Je to fakt, taky jsme to zažili v jednom bytě, že pod námi bydleli nějací starší lidé a hodně si topili, že my jsme doma mohli mít v podstatě topení stáhnuté na dvojku a jen temperovat, protože nás vytápěli od podlahy. Ten rozdíl byl znát, takže jsme i sami dost ušetřili pak na účtech jak za spotřebu tak i za levnějšího B.E. dodavatele.
My máme „ štěstí, “ že pán, který opravoval topení neměl už termoregulační ventil. Díky tomu můžeme v ložnici v zimě větrat bez toho, že by topení jelo naplno, aby vyrovnalo průměrnou teplotu. Paní, která chodí opisovat měřáky říká, že jsme jediní v domě, kdo nemá přetopeno. Říkám jí, že jsme skoro celý den v práci, tak jede topení na 2-3, ale když jsou lidi celý den doma, nebo mají malé děti, topí trochu víc. Sice moc nechápu lidi, kteří chodí doma v trenkách, ale jejich věc, když si to zaplatí.