Tyto praktiky byly většinou výsadou venkova, i když v současné době zde už takových tklivých obrázků tolik nenajdete. Jestli někdo utopí nežádoucí kotě, určitě se tím nebude nikde chlubit a pejsků žijících na metrovém řetězu už také notně ubylo, i když každodenní procházky asi zažívá málokterý. Život na dvorku se ale zatím za týrání nepovažuje, i když si představte sami sebe a patnáct let života na ploše například pět set metrů čtverečních.

Až dva roky za mřížemi?

Ale ačkoli to starostové obcí nepřiznají, přesto se na venkově stále ještě koťata topí, psi přivazují, či se konají domácí zabíjačky bez přítomnosti profesionálního řezníka. Přitom takové chování lze považovat za týrání zvířat a přistižení lidé za to mohou dostat desetitisícové pokuty, nebo skončit až na rok ve vězení. Pokud je týrání zvlášť brutální, hrozí jim dokonce až dva roky za mřížemi. Upozornilo na to ve své zprávě i Nejvyšší státní zastupitelství, které týrání zvířat považuje za závažný problém. Ale ruku na srdce, kolik takových rozsudků padlo?

Utracení koťat stojí jen 50 korun

Řešením by byla kastrace koček, která však stojí kolem tisícovky, a to mnoho lidí obětovat nechce. Když už se někdo rozhodne kvůli přemnožení koček utratit koťata, doporučuje mluvčí ochránců zvířat jako jediný humánní způsob požádat o zásah veterináře, což vyjde na 30 až 50 korun.

Soudy jsou na nic

Kritiku si prý zaslouží i soudci, kteří v těch několika málo případech, jež se dostanou až do jednací síně, vynášejí spíše symbolické tresty.

Od ledna to bude horší

Od ledna však začne platit nový trestní zákoník, podle kterého bude trestné nejen úmyslné týrání zvířete, ale už i nedbalostní. K soudu tak budou moci jít lidé, kteří se o svá zvířata dostatečně nestarají. Tuto změnu vítají jak ochránci zvířat, tak veterináři.

Máte ve svém okolí psa, který je stále uvázán u boudy?