Chystáte se do Amsterdamu? Pak vám přinášíme několik zajímavých tipů, které byste neměli minout. Naše tipy jsou z blogu Hanky Beránkové Amsterdam Česky.

Amsterdam

Amsterdam jako město umění

Nejen pro případ deštivého dne doporučuji návštěvu některého z amsterdamských muzeí. Amsterdamská muzea jsou živá, interaktivní a nabízí velmi atraktivní podívanou. Největší sbírku umění od středověku do dnešních dnů včetně děl holandských mistrů Rembrandta a Vermeera najdete v královském Rijksmuseum, jehož monumentální budova vévodí náměstí Museumplein. Na stejném místě stojí také Van Gogh museum, kde můžete shlédnout sbírku maleb, kreseb a dopisů tohoto významného umělce narozeného v Nizozemí. A hned vedle čeká na milovníky moderního umění Stedelijk museumRembrandthuis - dům, v němž žil a pracoval známý holandský malíř Rembrandt, je také přístupný veřejnosti. Obdivovatelé fotografií nesmí minout slavný FOAM, nebo Huis MarseilleAmsterdam Museum je nejlepším průvodcem po historii tohoto města. Musea Van Loon a Willet-Holthuysen představují životní styl rodin bohatých amsterdamských obchodníků. Vůbec nejnavštěvovanější muzeum ve městě je Anne Frank Huis, kam doporučuji jít hned ráno, nebo večer, jinak se musíte připravit na hodinové čekání před vchodem.

Ztraťte se v uličkách středověkého města

Amsterdam je díky svému kompaktnímu jádru protkanému kouzelnými uličkami jako stvořený pro bezcílné toulky. Nejlepší je odložit průvodce a vydat se rovnou za nosem... zapomeňte na chvíli na mapu a jen tak se procházejte, obdivujte rozmanité domovní štíty, nakloněná průčelí, živý venkovní ruch, projíždějící lodě na kanálech, nakoukněte za pootevřené dveře, poseďte v kavárně, nebo na lavičce u vody.

Odpočiňte si v parcích

Amsterdamské parky jsou plné života. Od jara do podzimu se v nich schází místní lidé a pořádají pikniky, hrají fotbal, čtou si a odpočívají. V centru města je největší a nejznámější Vondelpark, kde se celé léto o víkendech pořádají koncerty a další kulturní aktivity. Amsterdam se pyšní i jednou z nejstarších botanických zahrad na světě De Hortus Botanicus. Založená byla v roce 1638 a ve sklenících se dá příjemně strávit deštivá část dne.

Amsterdam

Projeďte se na kole

Jízdní kola jsou nedílnou součástí zdejšího života. Půjčovny najdete snad na každém rohu, zejména v okolí hlavního vlakového nádraží. Mnohé hotely nabízí svým hostům kola k půjčení. A cyklistické stezky spolu s rovinatým rázem k projížďce na kole přímo vyzývají. Proto neváhejte a zkuste se stejně jako místní, prohánět chvíli městem na dvou kolech...

Z lodi zažijete město jinak

Nasedněte na jednu z vyhlídkových lodí kotvících u hlavního nádraží a užijte si město jinak. Romantická bývá projíždka v noci pod rozsvícenými mosty, která může být spojená i s večeří přímo na palubě. Nebo nasedněte na jeden z přívozů za hlavním vlakovým nádražím, které vás zdarma převezou do oblasti Amsterdam Noord. Nejkratší cestou přímo na protější břeh připlujete k filmovému muzeu EYE, kde je volně přístupná řada atrakcí. Vřele doporučuji EYE kavárnu, kde můžete nekonečně dlouho sedět a pozorovat okolní ruch včetně projíždějících lodí, nebo zapadajícího slunce. Nejdelší ferry trasou do přístavu NSDM-verf nahlédnete do industriálního a alternativního srdce města.

Tržiště - místo pro nevšední nakupování

Nejen sobotní dopoledne patří v Amsterdamu nakupování na neodolatelných a velmi půvabných trzích. První trh byl v Amsterdamu otevřen v Židovské čtvrti v roce 1783 a dnes si můžete vybrat z víc jak třiceti tržnic, některé jsou otevřené každodenně, jiné zas jen určitý den v týdnu. Stánky na ulicích obsahují všechno, na co si vzpomenete – květiny, oblečení, neuvěřitelnou nabídku sýrů, ovoce, zeleniny a ryb. Na několika místech vám prodají čerstvou šťávu z ovoce a spoustu různých pečených i vařených dobrot…Setkávají se tu lidé, nakupují, povídají, přátelí se. Opravdová lahůdka je návštěva sobotního organického trhu na Noordermarktu propojená s bleším trhem. Každý den se koná velký bleší trh na Waterlooplein a minout nemůžete ani proslavený plovoucí květinový trh. Pokud se vydáte kousek z centra, tak určitě nesmíte vynechat Ten Katemarkt, který přímo navazuje na asi teď nejvíc hip místo Amsterdamu - zrekonstruované bývalé tramvajové depo De Hallen. Každá sobota tady patří uměleckému trhu, je zde kino i food market, kde se dobře najíte a pobavíte. Ale vůbec nejslavnější a největší amsterdamský trh je Albert Cuyp Markt, kde koupíte opravdu všechno!

A nezapomeňte na trhu ochutnat tradiční syrové rybičky - harinky s cibulkou a kyselými okurkami a nebo teplé sladké sušenky stroopwafels.

Amsterdam

Čtvrť červených luceren - Red Light District a coffeeshopy

V žádném jiném městě asi nezažijete nic podobného. Uprostřed středověkých uliček, v okolí nejstarších budov v Amsterdamu a jen malý kousek od hlavního náměstí Dam, se na vás z výloh ozářených červeným světlem budou vyzývavě usmívat prostitutky a hned z vedlejších dveří se nadechnete vůně marihuany... Prostituce je v Nizozemí legální od roku 1810, prostitutky platí daně a mají dokonce své odbory. V červené čtvrti můžete okukovat nejen krásky v oknech, ale také rozmanité výlohy sexshopů, nebo se nechat nalákat na live erotickou show. Nezkoušejte ale v této oblasti fotit, mohli byste špatně dopadnout... Mezi další veřejně tolerované hříchy patří kouření marihuany, kterou si můžete koupit v některém z coffeeshopů, jejichž koncentrace je největší právě v Red Light District. Možná vás překvapí pestrá nabídka odrůd této zelené rostlinky, nebojte se a svůj výběr bez obav konzultujte s obsluhou.

Naše tipy jsou z blogu Hanky Beránkové Amsterdam Česky - Můžete ji sledovat a zkontaktovat nawww.amsterdamcesky.cz  a na FB www.facebook.com/Amsterdamcesky

Zapojte se do soutěže o dvě letenky do Amsterdamu

Lákají vás daleké cesty? Objevujete rádi místa, kde jste ještě nebyli nebo naopak máte seznam míst, která v cizině milujete a musíte se tam čas od času vrátit? Jedním z takových míst může být pro vás holandský Amsterdam. A my jsme pro vás spolu s leteckou společností KLM připravili soutěž o dvě letenky.

Chcete je vyhrát? Pak si pečlivě přečtěte pravidla a zapojte se do soutěže. Soutěž trvá od 11. 4. – 21. 5. 2017 Soutěž najdete na této stránce zena-in.cz/kategorie/souteze-cestovani/soutez/8652?detail

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jak se nejlépe dostat letecky do Amsterdamu?

Holandsko a její klenot – Amsterdam objevíte nejsnadněji letecky, a to se společností KLM Royal Dutch Airlines. Je to nejstarší letecký přepravce na světě, který operuje stále pod stejným názvem, zároveň jde o jednu z nejpokrokovějších a inovativnějších leteckých společností.

Z Prahy se dostanete do Amsterdamu s KLM jedním z pěti letů denně. Pokud zvolíte let s KLM, budete v rukou letecké společnosti s jednou z nejlepších služeb pro zákazníky, která je dostupná přes aplikaci Facebook Messenger 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Absolutní novinkou KLM je služba „Emoji” na Messengeru, kde stačí zadat „emoji” tedy obrázek toho, co na vašich cestách hledáte, ať je to například restaurace nebo bankomat, a KLM vám během chvíle odpoví a poradí.

Společnost KLM obsluhuje letiště Schipol, které je pátým největším evropským letištěm co do celkového počtu přepravených osob, a je na 14. místě na světě. Počítaje pouze mezinárodní pasažéry, Schipol dosahuje páté příčky na světě.

Amsterdam patří do desítky nejnavštěvovanějším evropských měst. Z letiště Schipol se velmi snadno dostanete do města, nejlépe vlakem (jízda trvá přibližně 15 minut). Pro dopravu po městě můžete zvolit pronájem auta. Pokud jste zákazníci věrnostního programu Flying Blue, můžete díky nasbíraným „mílím” využít zvýhodněných cen pronájmu auta nebo ubytování v síti spolupracujících hotelů.