Rok uplynul jako voda a my už se pomalu, ale jistě chystáme na synovy první narozeniny.  Připadá mi, jako by to bylo včera, kdy jsem si ho nesla z porodnice, ale zároveň mám pocit, že je to už hrozně dlouhá doba a že jsme toho spolu už hodně zažili. Znáte ten pocit taky?

Za ten rok jsem se naučila a zjistila mnoho věcí, které by mě dřív ani nenapadlo řešit. Na některé z nich jsem přicházela docela dlouho sama, jiné zas, ač pro většinu maminek samozřejmé, jsem zpočátku nedocenila nebo si myslela, že pro ně nebudu mít využití. Nakonec se ale ukázalo, že mi velmi usnadní život a dnes už bych se bez nich, s nadsázkou řečeno samozřejmě, snad ani neobešla.

baby

Rozhodla jsem se tedy sestavit takový seznam věcí, které mi v mém prvním roce mateřství velmi pomohly a bez kterých bych si to už teď asi ani neuměla představit. Zároveň jsou to věci, které by mě před narozením syna nenapadlo řešit, a byla bych ráda, kdyby mi tenkrát někdo poradil. Doufám tedy, že vám novopečeným maminkám či babičkám přinese inspiraci a hlavně trochu usnadní život tak jako mně.

1) Zavinovačka

Zavinovačka se hodí hned od prvního dne, kdy si miminko přinesete domů. Miminka zavinování milují – ve stísněném prostoru si totiž připadají skoro jako v bříšku a mnohem líp se zavinutá zklidní a usnou.

Zavinovačku jsem jako jedinou z věcí na tomto seznamu pořídila ještě před porodem, jako součást výbavičky, ale nevybrala jsem tenkrát na poprvé nejlíp - zavinovačka „Růžek“ na suchý zip se ukázala jako moc hezká na pohled, ale ne příliš funkční. Syn se z ní brzy dokázal rozmotat během několika vteřin. Mnohem víc se mi nakonec osvědčila zděděná klasická zavinovačka na šňůry a Miracle Blanket, kterou mi doporučila kolegyně Klára.

Více o tom, jak jsem tenkrát zavinovala a jak dopadl test zavinovaček pro zena-in.cz, si můžete přečíst zde.

2) Bílý šum

Není to sice úplně nezbytná věc, ale na tento top ten list ho prostě musím zařadit. Pomáhal mi několik měsíců a vůbec nevím, jak bych syna uspala bez něj. O bílém šumu jako prostředku, který velice efektivně pomáhá při uspávání miminek, jsem se poprvé dočetla v knize uznávaného odborníka Harvey Karpa a hned po vyzkoušení zjistila, jak báječně funguje. Sousedi si sice několik měsíců mysleli, že jsme si domů do bytu v pátém patře pořídili fontánu nebo vodotrysk, ale pro mě byly zvuky vody a deště oproti křiku nevyspalého dítěte jako balzám na d/uši.

O bílém šumu i dalších metodách, které vám pomohou při uspávání, si více přečtěte zde.

3) Elektrická odsávačka mateřského mléka

Před porodem jsem vůbec nepochopila, proč bych si tuto věc měla pořizovat, když se chystám kojit. To, jak je důležitá a v jak různých situacích je možné ji využít, jsem bohužel zjistila již záhy – čtrnáct dní po těžkém porodu jsem absolvovala operaci v celkové narkóze a mléko jsem musela odstříkávat a zbavovat se ho hned po probrání, abych organizmus očistila od škodlivých látek a mohla znovu kojit.

Později jsem ji mnohokrát využila v daleko příjemnějších situacích, když jsem šla např. do kina nebo do restaurace a prcka hlídala babička. Tento pomocník je nedocenitelný zejména v prvních měsících, když nestíháte něco zařídit během tříhodinového intervalu mezi jednotlivými kojeními.

Na trhu je k dostání v několika provedeních od renomovaných výrobců. Spolu s kompatibilními lahvičkami a dudlíky tvoří celý systém, který vám bude velmi nápomocen při kratším i delším odloučení od dítěte.

4) Dětské nosítko

Dětské nosítko jsem pořídila, když byly synovi asi čtyři měsíce. Přimělo mě k tomu zjištění, že ač jsem pořídila kočárek vhodný i do terénu, tak s ním stejně téměř žádným „terénem“ neprojedu a nosit tak těžké dítě delší dobu na ruce je nad mé síly.

Navíc, pokud chcete jít někdy s miminkem třeba na výstavu nebo do nějakého muzea, připravte se na to, že kočárek budete muset nechat pravděpodobně v šatně. Nosítko je pak ideální a pohodlnou volbou pro maminku i miminko.

Výhoda certifikovaných nosítek tkví v tom, že se v nich dají nosit i velmi malé děti, které ještě nesedí. Důležité je pouze to, aby měly kolena výš, než zadeček. Někteří výrobci dnes nabízí dokonce nosítka s novorozeneckou vložkou, takže chodit s miminkem na bříšku můžete již opravdu velmi záhy po porodu.

Alternativou k dětským nosítkům jsou pak šátky na nošení dětí, které se vyrábí v mnoha různých provedeních i barevných kombinacích.

5) Monitor dechu

Dlouho jsem před porodem zvažovala, jestli monitor dechu pořídit. Strach o dítě a poporodní úzkost nakonec zvítězily a monitor jsme pořídili. Ani dnes bych se ale nerozhodla jinak, monitory dechu vám pomůžou klidně spát. Navíc víte, že děláte vše, co je možné i v rámci prevence syndromu náhlého úmrtí kojenců. Více o SIDS zde.

Dalších pět tipů, které určitě do roka věku dítěte využijete, si přečtěte na zena-in.cz zase příště.

Čtěte také:

Reklama