1884b139-c506-4899-b261-617eb8fefa6e-tgr-110-1658rt-1.jpg
Foto: Hulu

Veliká

Elle Fanning a Nicholas Hoult si minulý rok opět střihli role v oblíbené historické sérii Veliká. Příběh inspirovaný kontroverzní panovnicí Kateřinou Velikou se koná v Rusku koncem 17. století. Kromě skvělého příběhu a dobrých hereckých výkonů seriál sklízí úspěch také za opulentní kostýmy. Není se čemu divit. Za jejich tvorbou stojí návrhářka Emma Fryer, která byla dříve jednou ze stylistek Anne Hathaway.

tgr-106-ap-00393rt-1.jpg
Foto: Hulu

Herečka Elle Fanning musela mít na sobě upnuté korzety až jedenáct hodin, ale ani jednou si prý nepostěžovala. Není to totiž její první role v historickém snímku, korzet oblékla třeba i v pohádce Zloba – Královna černé magie, kde hrála po boku Angeliny Jolie.

9.jpg
Foto: Hulu

Kostýmová výtvarnice Emma Fryer prozradila, že se při tvorbě snažila kombinovat moderní prvky s dobovými. „Začala jsem tím, že jsem si doma prohlížela různé obrazy z té doby, od portrétů Kateřiny Veliké až po konkrétní barvy, které se v různých obrazech objevovaly. Viděla jsem tam barvu tmavého rudého vína, barvu krve, zlatou, stříbrnou, černou, bronzovou, šedou, ale i růžovou. To jsou pode mě barvy, které vystihují Rusko na konci 17. století,“ řekla Emma před rokem pro magazín Vogue.
Přesnou interpretací šatů Kateřiny Veliké však kostýmy nebyly. „Určitě jsou na nich určité prvky, které jsou dobové, ale třeba látky jsou úplně jiné, modernější," říká Emma a dodává, že ty původní by byly hodně nepohodlné.

the-great-hulu-elle-fanning-catherine-green-dress-2.jpg
Foto: Hulu

Bridgertonovi

Seriál Bridgertonovi, který je inspirovaný novelami Jane Austenové, sklidil úspěch nejen za to, že se v seriálu objevují i herci tmavé pleti a je generově vyvážený, ale také za krásné kostýmy. První věc, které si při sledování všimnete, je právě epická móda. Šaty, které nosí královna Charlotte a Lady Danbury, jsou elegantní, noblesní a upřímně řečeno, těžko od nich jde odtrhnout zrak. Za zmínku stojí i květinové šaty, které ve druhé epizodě oblékla Daphne Bassett (Phoebe Dynevor). Za vizuální hostinou stojí návrhářka Ellen Mirojnic, o které v budoucnu jistě ještě uslyšíme.

daphne.jpg
Foto: Netflix

Šaty, které se nosily na začátku 19. století v Anglii, se vyznačují zúžením v oblasti hrudníku, balónovými rukávy a krémovými barvami. Návrhářka ale chtěla kostýmovou výpravu udělat mnohem mladistvější. Výsledkem jsou outfity, které by se klidně mohly objevit na přehlídce Dior z letošního roku, přesto zapadají i do 19. století.

8.jpg
Foto: Netflix
The-Costumes-of-Shondalands-Period-Drama-Bridgerton-Split-H-2020-1608176292-768x433.jpg
Foto: Netflix

Kostýmy Ellen zvládla navrhnout a ušít za pouhých pět měsíců. Šily se ve Španělsku, Francii, Portugalsku, New Yorku i v Budapešti. A protože kostýmy musí trochu vyprávět i příběh, ty s tlumenými pastelovými barvami vidíme na postavách z tradiční britské movité rodiny Bridgertonů, opulentní křiklavé zase na rodině Featheringtonů, kteří zbohatli teprve nedávno a jejich životní styl je tak trochu dekadentní.

brigdhe5.jpg
Foto: Netflix

Viktorie

Seriál Viktorie je o babičce královny Alžběty a kromě pořádné dávky romantiky vyniká také kostýmovou výpravou. Kostýmní výtvarnice Rosalind Ebbut inspiraci čerpala přímo v královských archivech. Nejen z dochovaných obrazů, ale i z deníků a dopisů. Oproti seriálu Veliká a Bridghetonovi zůstala návrhářka historicky přesná. Nejen u kostýmů Viktore, kterou hraje Jenna Coleman, ale i u vedlejších rolí příbuzných, dvořanů či politiků. K dispozici měla také mnoho originálních šatů, které jsou vystaveny v muzeu, takže si je mohla prohlédnout velmi podrobně.

victoria5.jpg
Foto: HBO

Z mnoha dalších postav, které se točí kolem Viktorie, je obzvláště důležitá její matka. Černé večerní šaty jsou už i na tu dobu trochu zastaralé, ošuntělé, což pomáhá doladit její záludný charakter.

60475e245aac2victoria-modra.jpg
Foto: HBO

Snažili jsme se skrze Viktoriiny šaty promítnout vznik mladé královny z nezkušené teenagerky. Proměna podoby zahrnovala třeba i změnu rukávů. Tehdejší těsné rukávy ustoupily balonovým a změnila se i šířka sukně. S postupem času se mění i barvy šatů, čím je Viktorie starší, tím má róbu tmavší a sofistikovanější,“ říká Rosalind Ebbut.
Ikonickými se staly především modré šaty, které si Viktorie oblékne na večeři s princem Albertem. Jsou vyrobeny z modrého hedvábí, které je barvené speciální metodou, aby odstín působil trochu zamlženě. To vše kvůli osvětlení a kameře.

60476d1d409b6obrazek.png
Foto: HBO
60476d3eea3e9obrazek.png
Foto: HBO

Reklama