Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny, přesto je stále příjemně teplo a letně. Příroda se i nadále činí a zelené je všude plno. Většinu z nás to láká k procházkám či posezení na terase, ideálně s osvěžujícím ‚drinkem‘. Kromě vody a hotových nápojů z obchodu můžete vyzkoušet třeba také domácí limonády nebo chutné bylinné čaje obohacené třeba o pár kapek citrónu nebo pomeranče. Vyzkoušet můžete například řebříček, řepík nebo echinaceu.

Řebříček obecný

62f2236d48a1fobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Řebříček je tradiční bylinka hojně využívaná v lidovém léčitelství odpradávna. Už v 1. století našeho letopočtu jej doporučoval například věhlasný římský lékař Dioskorides jako hojivý přípravek při poranění. Později se bylinka využívala také k zástavě krvácení. Své nezaměnitelné místo má řebříček i v tradiční čínské medicíně a indické ajurvédě. Mimo to bývala bylinka také častou součástí nejrůznějších rituálů.

Řebříček má řadu zdravotních benefitů. Optimalizuje menstruační cyklus a pomáhá při léčbě gynekologických potíží, podporuje správnou funkci trávicí soustavy, mírní bolesti hlavy, pomáhá léčit astma, uvolňuje a tiší nervovou soustavu, podporuje léčbu hemeroidů, zlepšuje hojení a léčí kožní defekty (ekzém, akné) a usnadňuje vykašlávání. Obsahuje léčivé silice, třísloviny, kyselinu salicylovou, kvercetin a rutin.
  • Latinské rodové jméno Achillea souvisí s bájným hrdinou Achillem, který podle legendy bylinu často využíval k léčbě zranění svých vojáků během Trojské války. Český název řebříček nejspíš souvisí s tvarem listů, které žebřík připomínají. Rostlinu lze použít i jako přírodní repelent proti komárům a jinému obtížnému hmyzu.

Řepík lékařský

62f22376ef53cobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Podobně jako předchozí řebříček, patří také řepík k tradičně využívaným bylinkám a řadí se mezi vůbec nejstarší léčivky. Jeho zdraví prospěšné účinky znali už staří Egypťané a Řekové, hojně s ním pracovali i naši slovanští předci. Bylinka bývala využívána i v rámci přírodní magie, k nejrůznějším rituálům a slavnostním obřadům. Lidově je někdy řepík označován za krále bylin, což je poměrně vypovídající. V rámci lidové medicíny se obvykle využívá žlutě kvetoucí nať.   

Řepík bývá využíván k léčbě nejrůznějších zánětů v krku a dutině ústní, uleví také unaveným hlasivkám a zlepšuje kondici dýchacích cest. Pomáhá při chudokrevnosti, posiluje játra a žlučník, optimalizuje trávení a mírní žaludeční nevolnost. Příznivě ovlivňuje močové cesty a ledviny, podporuje normální stav cévních stěn a celkově posiluje imunitu. Výborně působí i na pokožku, používá se ve formě obkladů, tiší nežádoucí projevy, opruzeniny, hojí i zjemňuje jizvy. Obsahuje blahodárné flavonoidy, silice a kyselinu křemičitou, třísloviny a hořčiny.
  • Bylina se využívá také v rámci Bachových esencí, kde se uplatňují především její tišící účinky. Napomáhá k návratu duševní rovnováhy a mírní strach.

Třapatka nachová (echinacea)

62f22381f2f6dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ve srovnání s jinými léčivými bylinkami je historie echinacey poměrně krátká. Rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde ji hojně využívali především domorodí indiáni. První archeologické doklady pocházejí až z 18. století. Tradičně se v rámci lidové medicíny využívala rostlina k podpoře hojení povrchových ran a popálenin, ke zmírnění nepříjemných projevů po kousnutí hmyzem i eliminaci rizik po hadím uštknutí. Žvýkání kořene zase působilo proti bolestem zubů a k léčbě infekcí v krku. Bylina se rovněž využívala k mírnění kašle a žaludečních křečí. Zájem o ni následně projevili i bílí osadníci a na počátku 20. století šlo o nejčastěji používané rostlinné léčivo v USA.

Třapatka nachová (či úzkolistá) má antibakteriální a antivirové účinky. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu – posiluje imunitní systém. Mírní projevy nachlazení, účinná je při chřipce a bolestech v krku. Léčí potíže s dýcháním, snižuje horečku a usnadňuje vykašlávání. Čistí krev a lymfatický systém, léčí záněty močových cest a účinná je i při léčbě zánětu dělohy či prostaty. Skvělá je na pokožku, hojí rány, zbavuje oparů a vředů. Doporučuje se i jako podpůrná a zotavující bylina po prodělané chemoterapii.
  • První přípravek z echinacey byl známý pod názvem Meyers Blood Purifier a objevil se na trhu kolem roku 1880. Jako indikace byl uváděn revmatismus, neuralgie a kousnutí chřestýšem.

Čtěte také:

Zdroj: rxlist.com/agrimonyhealthline.com/echinaceaverywellhealth.com/yarrow