Umělecká díla v muzeích lákají znalce, turisty ale i zloděje. Lidská drzost nezná hranic, a tak pro některé jedince není problém odcizit obraz miliony dolarů.                                                                    

Mona Lisa je fuč!

je

Mona Lisa nebo-li La Gioconda je obdivuhodné umělecké dílo malíře Leonarda da Vinci z let 1503-1506. Dnes je tento umělecký unikát vystavován v pařížském Louvru, ale nemuselo tomu tak být kvůli přidrzlému zaměstnanci galerie. Vincento Peruggia si v pondělí 21. srpna 1911 odnesl obraz schovaný pod svým zaměstnaneckým pláštěm do svého pařížského bytu. Lup pečlivě ukryl a o dva roky později jej nabídl florentskému obchodníkovi s uměním, který ho vychytrale převezl. Obraz odkoupil a zároveň vše nahlásil na policii. Zloděj Vincento, byl tak odsouzen, bohužel tehdy jen na 7 měsíců vězení. Už v lednu 1914 visel obraz opět v Louvru, kde je do dnešního dne pečlivě střežen. Každý návštěvník musí projít bezpečnostním rámem a ochranka pečlivě prošacuje příruční tašky a kabelky všech návštěvníků.  Cenu obrazu lze odhadnout na 750 milionů dolarů.

Krádež za neuvěřitelných 6 miliard korun!

ko

Rok 1990, do bostonského muzea Isabella Stewart Gardner Museum vstupují o půlnoci dva muži ve falešných policejních uniformách. Zatýkají hlídače a provedou loupež století přesně za 81 minut.  Zloději nikam příliš nepospíchali a lup si odnášeli do automobilu dokonce na 2 krát. Krádež to byla opravdu velká, zmizelo 5 maleb od Eduarda Degase, 3 umělecká díla Rembranta (Bouře na moři Galilejském, Dáma a pán v černém a Autoportrét), malby Govaena Flincka (obraz Krajina s obeliskem), Edouarda Maneta (plátno U Tortoniho), Jana Vermeera (obraz Koncert), také dekorativní orel z napoleonské Francie a unikátní staročínská váza. Hodnota děl se vyšplhala na neuvěřitelných 300 milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 6 miliard korun.

Už zase ta Paříž!

ok

V květnu 2010 bylo odcizeno z pařížského Muzea moderního umění 5 obrazů moderních mistrů dle odhadů za 12, 5 miliardy korun! Zloděj šel najisto a vybral ta nejcennější díla, která muzeum mělo. Mezi ukradené obrazy patří Pastorale od Henryho Matisse, Holub s hráškem od Pabla Picassa, Olivovník u l’Estaque od Braqua a Zátiší se svícny od Légera. Na loupež se přišlo v ranních hodinách, kdy bylo jedno sklo ve stěně budovy vyřezáno a zámek na mříži do objektu rozlomen. Bezpečnostní kamery později ukázaly záběr, jak muž proniká do budovy oknem. Odcizená díla se málokdy podaří najít. Pokud vás zajímá tématika odcizeného umění, sledujte televizní stanici Spektrum a pořad Po stopách ztraceného umění.

Zdroj: Shutterstock, Profimedia

Reklama