top-10-tajemstvi-pro-uspesnou-dovolenou-1.jpg

#1 Co od dovolené očekávám?

Na dovolenou jezdíme, protože si chceme odpočinout od každodenní rutiny. Nejprve si můžete stanovit cíl. Chcete se jen slunit a povalovat na pláži? Nebo chcete poznávat a objevovat nová místa? 
Znalost vašeho cíle vám pomůže utvořit si představu o tom, jaké zážitky si z dovolené chcete odvézt. Může vám napovědět, kam chcete jet a jaké aktivity chcete během cesty provozovat.

#2 Proč je důležité plánovat?

Čtení průvodců, vyhledávání přes eSky.cz nejlevnějších letenek, zkoumání recenzí, to vše přispívá k tomu, že vyberete to pravé místo. Kromě toho je vždy lepší mít nějaký plán, jak budou věci během vaší dovolené probíhat. Nechcete přece skončit na místě a být zcela nepřipraveni do té míry, že nebudete vědět, co dělat. 

Až se rozhodnete pro konkrétní destinaci, udělejte si o ní průzkum. Je důležité vědět o vhodném oblečení, podnebí, druzích potravin, zákonech, počasí a dalších věcech. Zejména pokud se chystáte na místo, které může být kulturně odlišné nebo nepodobné ničemu, kde žijete. Znalost toho, co je vám k dispozici, vám také umožní efektivně využít dovolenou na maximum.

top-10-tajemstvi-pro-uspesnou-dovolenou-2.jpg

#3 Mějte realistické plány

Jak už bylo zmíněno na začátku, všichni chceme, aby naše dovolená byla tou vysněnou dovolenou, ale do hry vstupuje realita. Na své cestě nemůžete podniknout všechny aktivity nebo navštívit všechna turisticky atraktivní místa, proto si stanovte realistické plány. 

Promyslete si aktivity, které byste opravdu chtěli dělat nebo vyzkoušet, abyste mohli efektivně rozdělit čas, peníze a energii. Pokud jedete s přáteli nebo rodinou, poraďte se, co budete chtít všichni podniknout. Nezapomínejte na své tempo. Poslední věc, kterou chcete, je být vyhořelí z vlastní dovolené!

#4 Naplánujte si alespoň jeden vrcholný zážitek

Úspěšnou dovolenou neurčuje jen dobré jídlo, dobré počasí a snadné cestování. Skvělá dovolená má svůj vrchol - něco nezapomenutelného, co se vám podařilo udělat!

Máte namířeno do Afriky? Pak může být vrcholem vaší dovolení návštěva místní divoké safari. Zbožňujete sopky a máte dovolenou kousek od Neapole? Pak budete chtít vyšlápnout Etnu. Jste knihomol a sehnali jste přes https://www.esky.cz/letenky/0/0/ci/ams/amsterdam letenky do Amsterdamu? Pak musíte navštívit rodný dům Anny Frankové atd.

#5 Vrcholy si nechte konec dovolené

Stejně jako u každého velkého dobrodružství si nechte vrchol cesty až ke konci. Nechcete přece, abyste na začátku dovolené zažili všechen ten humbuk jen proto, aby ke konci vzrušení opadlo. Trvalý dojem, který si lidé z dovolené nebo místa udělají, je to, co se stane ke konci.

#6 Buďte spontánní!

Stejně jako je důležité plánování, nezapomeňte vyzkoušet něco spontánního a nového! Nemusíte chodit do všech obvyklých turistických pastí. Můžete vyzkoušet něco aktivního, jako je potápění na útesech nebo wake-boarding, až po návštěvu místního koncertu nebo vyzkoušení exotické kuchyně.. Někdy jsou to právě tyto věci, které vytvářejí nejpamátnější okamžiky výletu.

#7 Nenechte se rozhodit maličkostmi

To, co obvykle ničí dovolenou, je rozptylování se „zádrhely“ během cesty. Může jít o různé problémy, od hlučného spolusedícího, vedle kterého jste seděli během letu, nebo o příšernou cestu do cílové destinace. 

Stresování se kvůli takovým věcem vám během ní jen zkazí náladu. Nikdy nic nejde úplně podle plánu. Přijměte to a jděte dál. Pokud se budete snažit kontrolovat každý detail své cesty, nikdy si dovolenou neužijete. 

Mějte otevřenou mysl. Nikdy nevíte, jestli po letech nebudete tuto historku vyprávět svým vnoučatům a smát se jí.

#8 Fotoaparát není zbraň

Fotografie jsou skvělé pro vzpomínání a uchovávání na památku, ale snažte se žít v přítomnosti. Ať se vaše dovolená nestane jen cestou za co nejlepšími fotkami. 

Někdy cítíme potřebu skrze fotoaparát zvěčnit každý hezký moment, abychom nezapomněli, a přitom zapomínáme na to, abychom ji skutečně jen prožili.

top-10-tajemstvi-pro-uspesnou-dovolenou-3.jpg

#9 Buďte v přítomnosti

Dovolená je zážitek a něco skutečně zažijete, jen když žijete v daném okamžiku. Někdy zapomínáme, že tyto výlety jsou výsadou, a často si jich nevážíme takových, jaké jsou. Dovolte si být přítomní a užívejte si čas, který máte.

#10 Uchovávejte si živé vzpomínky

Nezapomeňte, proč  jste na tuto dovolenou jeli. Na některá místa se už nikdy nebudete mít možnost vrátit. Podělení se o své zážitky s rodinou a přáteli je skvělý způsob, jak tyto chvíle znovu prožít a možná je i inspirovat k dalšímu výletu. Nezapomeňte, že jednoho dne se ohlédnete zpět a uvědomíte si, jaké jste měli štěstí!