Ač o tom mnoho lidí neví, na thajském ostrově Phangan, který se nachází v Thajském zálivu si každý návštěvník najde to svoje. Nejen zábavu, ale i klid liduprázdných pláží.

Honza Cabalka připravuje papayový salát pro své přátele

Honza Cabalka připravuje papayový salát pro své přátele

Ostrov Kho Tao se stává jednou velkou potápěčskou základnou, ale mnoho jiných možností vyžití tam nenajdete. Kho Samui je velmi rušné a komerční místo s luxusními resorty a plážemi plných slunečníků a lehátek s možností nákupu suvenýrů od podomních prodejců a v nákupních centrech vedle rušných silnic. Klidné a romantické místo budete hledat jen stěží. Kho Phangan nabízí i ztracené ráje na konci světa, i každodenní party na pláži Haad Rin. Tím je tento malý ostrůvek výjimečný. Každá čtvrtina ostrova má jiný charakter a nabízí vyžití pro zcela jinou skupinu lidí. V rámci jednoho týdne se můžete potápět, jít do národního parku, užít si prázdné pláže a přitom si odskočit na obrovskou party nebo jam session s živou kapelou po delikátní večeři thajské či kuchyně v jedné z mnoha příjemných restaurací. „A to prostě mnoho ostrovů nenabízí,” říká Honza Cabalka, který se živí jako delegát, poradce a potápěčský instruktor, vlastní cestovky Nature Escape a žije již třetím rokem na Phanganu.

jedna z krásných phanganských pláží západního pobřeží

Jedna z krásných phanganských pláží západního pobřeží

Potápění na Sail RockJedna z nejlepších potápěčských lokalit v thajském zálivu je útes Sail Rock. Škála množství i druhů ryb je dechberoucí. Kde jinde se vám povede během 15 minut v rámci jednoho ponoru vidět exotické červené ryby chevron tang, soltýny nebo žlutoocasé barakudy v hojném počtu proplavávat hejnem, které kolem vás krouží v malé spirále. Je to nádherný zážitek. Takové množství druhů ryb a počtu kusů v rámci jednoho místa se jen tak na světě nenajde. Za jeden ponor člověk uvidí třeba hned všechny tři druhy barakud, které tu žijí. „Plavete z jednoho hejna do druhého, mnozí mi klienti si to pochvalují a to už zažili potápění v Austrálii nebo Egyptě,” komentuje Honza a dodává: „Třeba předevčírem tu s námi plaval vzácný žralok velrybí.” Sail rock je zážitek i pro ty, co za sebou mají potápění na Maledivách nebo v Austrálii. Přitom jsou tu poměrně snadné ponory, které mohou absolvovat i úplní začátečníci. Potápěčský výlet na Sail Rocku je možné zařídit každý den, ale pozor na situaci a podmínky. Někdy je lepší počkat den nebo více, až bude lepší viditelnost a nebudou velké vlny, radí potápěči z ověřené potápěčské školy Chaloklam Diving.

Loď Chalocklum diving centre

Loď Chalocklum diving centre

Mořský Národní Park - Angthong Marine Park je překrásné seskupení 42 panenských ostrovů. Celé území je místo s přísnou ostrahou, park není kromě jeho strážců nikým obydlen. Na hlavním ostrově, kde je centrála  správy parku, je možné přespat ve vlastním stanu nebo v jednom z několika bungalovů. Jen pozor, kapacita je velmi omezená a doporučuji ji předem ověřit a případně si místo rezervovat. V rámci výletu do parku, který absolvujete na rychlé motorové lodi, vás vyhlídkovou jízdou provezou mezi jednotlivými ostrovy. Budete šnorchlovat v mělké vodě nad korálovými útesy. Na jednom z ostrovů se můžete vydat na výšlap k vnitřnímu smaragdovému jezeru. Pak si dáte zasloužený relax na pláži, poté se můžete projet na kajaku a jako poslední vás čeká výstup na vyhlídku, ze které uvidíte celý mořský park jako na dlani.

Západ ostrova je ideální pro zamilované dvojce

Západ ostrova je ideální pro zamilované dvojce

Určitě si nenechte ujít návštěvu baru Rasta Home, kde každý pátek vystupují živé kapely hrající pop, rock a reggae. Nebo v úterý a v sobotu můžete navštívit Jamm session,  kde se prolínají všelijaké hudební styly i hudebníci na pódiu. Chodí sem mnoho místních i hodně cizinců, kteří na ostrově žijí dlouhodobě. Toto zajímavé setkávání má dlouhou tradici.

Každý týden se na ostrově koná větší party. Tohle byla zářijová Black Moon Party

Každý týden se na ostrově koná větší party. Tohle byla zářijová Black Moon Party

Typické jídlo na ostrově si sami připravíte na speciálním grilu

Jihovýchodní čtvrtina ostrova, zejména Ban Tai a Haad Rin, je party zóna, kde se každý týden koná velká pařba. Haad Rin Beach má každodenní party jako věčně hořící plamínek, které se každý úplněk rozhoří do epické Full Moon Party. V plné sezóně dlouhou pláž obsadí až 40 000 lidí. Budete-li bydlet na severozápadě ostrova, pravděpodobně si ničeho nevšimnete.

Typické jídlo na ostrově si sami připravíte na speciálním grilu

Vyzkoušejte místní tradiční grilovačku na stole zvanou Mukata. Funguje to tak, že si z dlouhého bifé vyberete syrovou zeleninu, maso a mořské plody a to si pak sami grilujete na stole. Platí se systémem all you can eat. Dělá se na několika místech na ostrově, zkuste třeba Chao Jom BBQ.

Ostrov Phangan je známý pro své večírky, jejich návštěvníci se tradičně zdobí výraznými barvami

Ostrov Phangan je známý pro své večírky, jejich návštěvníci se tradičně zdobí výraznými barvami

Ze světové kuchyně určitě mohu doporučit La Alcove, francouzskou restauraci situovanou přímo na pláži, kde většinou bývá hudební doprovod a to buď kytarista, nebo klavírista. Dále pak Café Mocca, které má údajně nejlepší italskou kuchyni na ostrově.

Thajský styl stravování je nejautentičtější na tržnici uprostřed hlavního města Tong Saly. Dáte si tam thajské speciality jako mořské plody, kuřecí špízy, sushi, spoustu druhů kari a jiné thajské dobroty, které možná ani nebudete mít odvahu ochutnat jako např. smažený kuřecí pařátek. Začíná se kolem 14 hodin, nejrušněji bude kolem sedmé večerní. 

Jedna ze specialit místního tržiště - smažený kuřecí pařátek.

Jedna ze specialit místního tržiště - smažený kuřecí pařátek.

Khao Ra - nejvyšší hora na ostrově nabízí krásnou vyhlídku přes celý ostrov.

Khao Ra

Až tam půjdete, dobře se vybavte, zejména zásobou vody. Cestou si už žádnou nekoupíte a pozor, žabky určitě nejsou to pravé. Nečekejte chodníky rakouského typu, půjdete vyschlým korytem řeky a je dobré se neustále něčeho přidržovat.

Top 10 míst thajského Kho Phanganu očima Honzy Cabalky

Výstup na horu Khao Ra vede poměrně těžkým terénem zejména, když prší..

Z Kho Phanganu lze přes Honzu zorganizovat výlet do jedné z nejstarších džunglí na světě, národní parku Khao Soku. 2 - 4denní výlet pro backpackery i VIP s přespáním u řeky na kraji parku nebo na plovoucím resortu na jezeře Chao Lam. Zde údajně vznikla inspirace k létajícím útesům ve filmu Avatar. Má skoro 170 km2. Je obklopené hory tyčícími se až 800 metrů nad hladinu s kolmými výpencovými útesy vysokými stovky metrů. Je to jedno z posledních míst v Thajsku, kde ještě žijí divocí sloni, několik druhů opic, z ptáků orli rybožraví či velcí ledňáčci.  

autor

Reklama