Rok s rokem se sešel a pomalu, ale jistě začíná další bohatá festivalová sezóna. Už víte, kam pojedete, nebo ještě nemáte přehled, co nám letos pořadatelé nabízí? Přinášíme vám malého průvodce deseti nejzajímavějšími akcemi.


K létu patří neodmyslitelně i hudební festivaly a vypadá to, že jich neustále každý rok přibývá. Není divu, protože zájem návštěvníků především o ty největší je obrovský. Pořadatelé se předhánějí, kdo přiveze zajímavější hudebníky a bude mít pestřejší doprovodný program. To je jenom dobře pro všechny, kteří se během letních dní rádi za muzikou vydají..

 

Jak se zdá, letošním velkým festivalům až okatě dominují především hvězdy z britských ostrovů, což rozhodně není na škodu. Nabídka je pestrá a my jsme pro vás vybrali deset nejvýraznějších dramaturgických počinů letošní sezóny. Kromě charakteristiky uvedených festivalů máte možnost poslechnout si hudbu některých interpretů, abyste si o nich udělali lepší obrázek.

 

1. MEZI PLOTY 17.5. Dobřany (u Plzně), 24.5. Brno-Černovice, 31.5.-1.6.2008 Praha-Bohnice
www.meziploty.cz

Úctyhodným 17. ročníkem pokračuje oblíbený hudební a divadelní festival situovaný do prostor psychiatrických léčeben. Na pódiích festivalu máte každoročně příležitost vidět výkvět domácí scény jak z hlediska hudebního, tak co se týká prken, které znamenají svět. Společným jmenovatelem je určitě pohodová alternativní kultura pro široké publikum. V našem výběru můžete postřehnout kapely, které se v různých kombinacích představí během třech květnových festivalů.

 

Vstupenky se do Dobřan a Brna dají koupit za 150,-. V Praze jednodenní lístek pořídíte za 250 a dvoudenní za 470 korun.

Bratři Orffové
Yellow Sisters
Hypnotix

Priessnitz
Pražský Výběr II.

Sunshine

The Prostitutes (Cz/UK)

Michal Prokop & Framus Five
Plastic People of the Universe

Psí Vojáci

Jablkoň
Krucipusk

Jasná Páka

Tleskač

Sestry Steinovy

Záviš

 

2. RIO DE RIVIERA  23.-24.5.2008 Brno
www.rioderiviera.cz

Celkem povedený brněnský festival už poněkolikáté nabízí chutný mix různých žánrů, mezi nimiž dominuje elektronická hudba, funky, hip-hop a DJ produkce. Zastoupená je i skate scéna. Tento rok se jim podařilo sehnat několik hodně zajímavých jmen, která kulturní úroveň jihomoravské metropole rozhodně pozvednou. Večeru budou předcházet warm-up party v Praze i v Brně. Z Prahy je navíc vypraven zdarma tzv. „kůl“ bus z Florence zdarma. Víc jak 50 prvních nadšenců ale neuveze.

 

Předprodej 300, na místě 400,-.

 

Freak Power (Velká Británie)
Micky Slim (Velká Británie)
Clipse (USA)

DJ Beware (Hong Kong)
Noir (Dánsko)

Andro (Maďarsko)

Optical (Velká Británie)

Kontrafakt (SR) 3. UNITED ISLANDS OF PRAGUE
19.-21.6.2008 Praha
www.unitedislands.cz

Ke konci června se již pravidelně stává centrum Prahy, respektive ostrovy na Vltavě, dějištěm výrazné hudební události, která nemůže nechat žádného fajnšmekra chladným. Již předchozí léta se ukázalo, jak šťastná byla myšlenka vytvořit na pár dní z Prahy centrum světové world music a jazzové hudby. Místo pro pestrou paletu stylů, každý si najde své. A co je na festivalu naprosto nejlepší, je jeho cena… vstup je totiž všude zdarma!

 

Jeden z organizátorů David Gaydečka nám na otázku, co je letos nového oproti předešlým ročníkům, řekl: „V podstatě každý rok byl pojatý rozdílně a tentokrát je to jiné v tom, že festival bude podobný jako loni. Koncepce minulého festivalu se osvědčila a hodláme v ní i nadále pokračovat. Podařilo se nám rozšířit prostory festivalu nejen do všech významnějších pražských klubů v rámci svátku hudby 19.5., ale po složitých jednáních s radnicí Prahy 1 se podařilo pro jazzovou stage získat i Kampu, kde se už dlouhá léta žádná hudba nehrála.“

La Shica (Španělsko)

Bauchklang (Rakousko)

noJAZZ (Francie)

No Blues (Holandsko)
Quimpy (Maďarsko)

Phisbacher (USA)

Bratři Orffové

Docuku

Organic Quartet

Toxique

 

4. ROCK FOR PEOPLE  3.-5.7.2008 Letiště Hradec Králové 
www.rockforpeople.cz


Dá se říci, že jednou z nejočekávanějších událostí sezóny je díky naprosto špičkovým headlinerům (dá se říci opět) Rock for People. Přestěhování festivalu z Českého Brodu na letiště do Hradce jenom prospělo. Akce rok od roku roste a to pořadatelům umožňuje i nadále zvát ty největší lahůdky hudebního světa. Žánrová nevyhraněnost je ku prospěchu věci, i kyž kvalita je rozhodujícím faktorem ve většině případů zúčastněných kapel. Báječná nadílka velmi výrazných spolků z celého světa určitě zaujme i ty náročnější z fanoušků.

 

Vstupné 950,- + poplatky distributorů, na místě 1.100,-.


Massive Attack (Velká Británie)

The Offspring (USA)
Kaiser Chiefs (Velká Británie)

Helmet (USA)
Pantheon Rococó (Mexiko)

VNV Nation (Velká Británie)

Madball (USA)

Dreadzone (Velká Británie)

Nomad Sound System (Holandsko)5. COLOURS OF OSTRAVA
10.-13.7.2008 Ostrava
www.colours.cz


Již po sedmé se největší moravskoslezské město rozezní tóny té nejlepší současné hudby světa. Festival původně zaměřený na world music se otevřel mnoha proudům a směrům. Ve většině případů je spojujícím prvkem neotřelost volených interpretů, a to především zahraniční provenience. Stejně jako RFP mohou si i „Barvy Ostravy“ pro obrovský divácký zájem dovolit pozvat unikátní směsici famózních světových instrumentalistů a skupin. Ne náhodou byl festival zařazen jako jediný český do European Forum of Worldwide Music Festivals, což  je nezisková asociace 44 nejvýznamnějších nezávislých evropských festivalů.

Goldfrapp (Velká Británie)

Happy Mondays (Velká Británie)

Sinead O´Connor (Irsko)

Habib Koité & Bamada (Mali)

Koop (Švédsko)

Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu (Norsko/Německo/Indie)

Daby Touré (Mauretánie)

Gogol Bordello (USA)

Noa (Izrael)

 

Vstupné do konce května za 960, do konce června za 1.090 a na místě za 1.200 korun.6. CREAMFIELDS 12.7.2008 Letiště Břeclav

www.creamfieldscentraleurope.eu


Po krachu Open Air Field před pár lety jednoznačně největší elektronický festival nejen na našem území. Jedná se o mutaci kultovního britského festivalu a organizátoři se kvalitou produkce ani prostředí nenechávají zahanbit. Creamfields je natolik významná akce, že zájem o ní zdaleka přerůstá hranice České republiky. I z toho důvodu bylo jako místo konání vybráno letiště v Břeclavi. Je to poměrně logické řešení kvůli optimální vzdálenosti do všech metropolí středoevropského regionu. Uznejte sami – Praha 252 km, Bratislava 80 km, Budapešť 260 km a Vídeň 80 km.

 

Je samozřejmostí, že návštěvníci mají možnost shlédnout naprostou světovou špičku v odlišných odrůdách elektronické taneční muziky. Podle toho se také pohybuje pravidelná mnohatisícová návštěvnost.
Cena do 30.5. 890 korun, do 30.6. 930 korun, do 12.7. 970 korun a na místě 1.100,-.

Coldcut (Velká Británie)

Gus Gus (Island)

Sasha (Velká Británie)

Corvin Dalek (Maďarsko)

Ladytron (Velká Británie)

Booka Shade (Německo)

Ferry Corsten (Holandsko)
Funk D´Void (Skotsko)

7. FLUFF FEST
20.-22.7.2008 Rokycany
www.fluffmusic.comDalší festival, který přerostl poměry naší země je Fluff Fest v Rokycanech. Po sedmi letech fungování se propracoval mezi nejvýznamnější evropské festivaly věnující se fenoménu hard core a letošní osmý ročník toho bude zcela jistě důkazem.

 

Oblíbenost třídenní akce spočívá ve velmi příjemném pojetí organizace, pohodových fanoušcích a v povedeném dramaturgickém výběru současné světové elity žánru. Festival se může pochlubit veškerými atributy HC scény, mezi nimiž nechybí množství informačních stánků nejen o straight edge (rozuměj život bez drog, alkoholu, kouření a masa), letos je navíc připravovaná fanzinová knihovna seznamující případné čtenáře s literárním výkvětem domácí i zahraniční scény a samozřejmě i vegetariánská kuchyně.

 

Předpokládaná cena na všechny tři dny je krásných 500 korun.

Death By Stereo (USA)

No Turning Back (Holansko)

Lack (Dánsko)

Bane (USA)

Hero Dishonest (Finsko)

True Colours (Belgie)

SSS (Velká Británie)

Discarga (Brazílie)

Raein (Itálie)

Daitro (Francie)
 
8. BENÁTSKÁ NOC 25.-27.7.2008 Malá Skála

www.benatskanoc.cz


Po šestnácté se otevřou brány festivalu s asi nejsilnějším geniem loci mezi domácími akcemi. V překrásném prostředí Malé Skály je pozornost věnována především rockové hudbě a případně popu. Návštěvníci se každoročně  dočkají i atraktivních zahraničních hostů. Pro příklad můžeme uvést dřívější vystoupení Scorpions, Suzi Quatro, Anthrax nebo The Gathering. Koncerty probíhají na několika podiích současně, z nichž jedno je věnováno výhradně revival kapelám od nás i z ciziny. Co se týká domácích kapel, můžete na Benátské noci v podstatě pravidelně shlédnout rockovou špičku i trochu toho zábavového klišé.

 

Vstupné za 400–490 korun za den.

Kim Wilde (Velká Británie)

Die Happy (Německo)

Lordi (Finsko)
The Vibrators (Velká británie)

David Koller

Lenka Dusilová

Horkýže Slíže (SR)

Krucipusk

Kryštof

Tata Bojs

 9. REGGAE ETHNIC SESSION 27.-29.7.2008 Žízníkov u České Lípy

www.reggaefestival.cz


Chcete-li si užít velmi povedený letní dýchánek v rytmech reggae, latiny, world music, hip-hopu a spřízněných stylů, doporučujeme zajet nasát pohodu do severočeské vsi Žízníkov. Parádní atmosféra místa i publika působí jako magnet k opětovnému navštěvování této akce. Každoročně se organizačnímu týmu daří umně skloubit výběr toho nejžádanějšího z českých luhů a háju dohromady s perličkami v podobě zástupců zahraniční scény. Exotika rozhodně nechybí. DJ stage a množství doprovodných programů je samozřejmostí. Vhodné i pro děti :)


Jah Mason & Lutan Fyah (Jamajka)

R.D.K. Hi-Fi (Velká Británie)

Big Famili & Band (Martinik/Francie/mezinárodní)

Polemic (SR)

Švihadlo

Fast Food Orchestra

Mr.Cocoman & Solid Vibes

 

 10. BRUTAL ASSAULT 14.-16.8.2008 Vojenská pevnost Josefov, Jaroměř
www.brutalassault.cz


Posledním v našem výčtu, ale rozhodně ne co do kvality, je smršť v podobě asi nejdrsnějšího metalového festivalu u nás. Ten na rozdíl od předchozího pro děti moc vhodný není. Ale srdce hudebního znalce zaplesá. Skutečný výkvět světové metalové elity si na Brutal Assault nezadá s největšími evropskými festivaly ve Francii, Německu či Polsku. Obzvlášť atraktivní je i lokalita barokní vojenské pevnosti ve východních Čechách, do které se díky vzrůstajícímu počtu návštěvníků musela akce přesunout. Nepřeberné množství hudebních distribucí, stánků s nezbytnými stylovými doplňky a především dvě obrovská podia, na nichž se kapely střídají jsou opravdovým lákadlem.

Předprodej 1.000, elektronicky 1.100 a na místě 1.200 korun včetně 50,- vratného ekopoplatku.


Paradise Lost (Velká Británie)
Neurosis (USA)
Arch Enemy (Švédsko)

Septic Flesh (Řecko)

Cradle of Filth (Velká Británie)

Carcass (Velká Británie)

Entombed (Švédsko)

Six Feet Under (USA)

Sodom (Německo)


Najdete si v letním období čas na návštěvu některého festivalu a kterého? Myslíte si, že jsme v našem výčtu na nějakou báječnou akci zapomněli? Doporučte takový letní festival ostatním čtenářkám. Kteří z uvedených umělců vás zaujali?

Reklama