Zpěvačka skupiny Monkey Business Tonya Graves nedávno pokřtila své první sólové album: I´m The Only Me (Jsem, jaká jsem). Tato umělkyně má za sebou zajímavou kariéru - ze servírky se stala hudební hvězda!

 Tonye Graves

Pochází z Ameriky, ale zamilovala se do Prahy a v Česku se stala velice populární zpěvačkou. O kom je řeč? O Afroameričance Tonye Graves, která nedávno pokřtila své první sólové album I´m The Only Me (Jsem, jaká jsem).

U příležitosti tohoto křtu jsem se s Tonyou sešel. Bylo mi jasné, že si asi nebude chtít povídat o životě, protože o soukromých věcech s novináři mluví celkem nerada. Nemá ráda bulvár, a tak se v tomto rozhovoru nedozvíte, jak vypadá její vztah s Markem Gregorem, či jak je to s jejím znásilněním: „O znásilnění se bavit nechci, řekla mi Tonya hned na začátek. Rozhodl jsem se toto přání respektovat.

A tak jsme si začali povídat o jejím novém projektu...

Jak vznikalo vaše první sólové album?
Byla to moc hezká práce. Dobře se mi spolupracovalo s Hynkem Tomanem. Protože se mi moc líbil jeho přístup a jeho hudba, tak to bylo pro nás pro oba prima. Sama jsem psala texty. Všechny věci jsou originální, kromě jedné, což je coververze Justina Timberlakea Cry me a River.

Je to pro vás těžké napsat si vlastní text a zpívat ho lidem?
Někdy to jde samo, jindy je to těžší. Ale psát texty pro sebe je jednodušší než pro někoho jiného. Ale moje texty nejsou autobiografické. Není v nich můj osobní život, jsou v nich věci, které se mohou stát kdykoli, kdekoli a komukoli. Jedna písnička se třeba jmenuje Einstein, je o tom, že lidé by měli být stále chytřejší, ale jsou čím dál tím hloupější. Věci, které nás zajímají, jsou úplně špatně, e-bay a další... koho dneska baví číst normální knížku. No, Einstein by se v hrobě otáčel, jsme hrozně hloupí...

Píšete texty na hudbu, nebo opačně?
Vždycky na hudbu. Potřebuju ji, jsou lidé, kteří to mají opačně, ale já potřebuji hudbu slyšet, abych napsala text.

Co český text?
To není dobrý nápad. Zpívala jsem jednu českou písničku pro divadlo Kašpárek v rohlíku - to mělo smysl, protože to bylo v češtině s přízvukem. Ale na desku bych to nedělala. Je spousta dobrých zpěváků, kteří zpívají skvěle v češtině. Já ne, tak proč bych jim to kazila?

Medailonek: TONYA GRAVES

  • Zpěvačka a herečka
  • Datum narození: 17. prosince 1969
  • Místo narození: Peekskill, New York, USA
  • Znamení: Střelec

Budete své album prodávat i v Americe?
Koupit si ho tam lidé mohou, byla bych ráda, ale asi jen přes internet.

Vy jste chtěla být zpěvačkou?
Nic takového jsem neplánovala. Byla to souhra šťastných náhod.

Je pro vás velká bariéra pracovat v Česku? Třeba jazyk...
Dneska jsem hodně unavená, tak mi mozek moc nezapíná (rozhovor jsme v redakci slohově upravili a autorizovali, Tonya nemluví česky nejlépe - pozn. red.), ale jinak je to tady v pohodě. Už jsem tady šestnáct let. Češtinu jsem ale nikdy nestudovala, umím jen to, co jsem odposlouchala.

Zpíváte s Monkey Business, proč najednou sólová deska?
Už jsem ji chtěla udělat dlouho. Už když jsem zpívala s Liquid Harmony. Jenže člověk stále něco dělá, tak jsem se k tomu dostala až teď...

Můžeme si udělat takovou rekapitulaci vaší kariéry: Kde jste se vzala v Liquid Harmony?
Další velká náhoda. Pracovala jsem jako servírka a občas zpívala s Lubošem Arnoštem. Liquid Harmony byla nová kapela, která sháněla vokalistku. Spojil nás Ivo Pospíšil - věděl, že zpívám, a docela často jsme se stýkali. Měl, nebo možná ještě má hudební obchod hned vedle místa, kde jsem pracovala jako servírka.

Změní se člověku hodně život, když se stane ze servírky profesionální zpěvačkou?
Servírku jsem dělala jako brigádu, protože jsem tu byla na prázdninách. Chtěla jsem dělat jiné věci, třeba s dětmi. Ale jestli se člověku změní život, nevím. Je to práce jako každá jiná. Když milujete to, co děláte, je jedno, jestli jste servírka, zpěvačka, nebo chirurg.

Co říkáte na to, když někoho vystřelí vzhůru do oblak nějaká pěvecká soutěž? Teď jste na křtu zpívala písničku Megastar...
Právě o tom ta písnička je, moc se mi to nelíbí. Začalo to někde v Anglii a rozšířilo se to po celém světě. Mnohem víc mě zajímá kapela, zpěvák nebo zpěvačka, kteří na sobě pracují, pravidelně zkouší, hrají na festivalech... ne někdo, kdo se přihlásí do soutěže a dostane na podnose plán, jak se stát hvězdou - bohužel to tak už je. Takových lidí si moc nevážím, vážím si lidí, kteří se k tomu propracovali.

Charakterizujte sama sebe třemi vlastnostmi...
Energická, nechci říct hyperaktivní, ale asi trochu ano. Optimistická, jsem velký životní optimista. A třetí, nevím, nevím...

Tak třeba něco, co na sobě nemáte ráda?
Občas věci odkládám, i když už hoří. Nevím, jestli je to tím, že ráda pracuji pod tlakem, nebo jestli náhodou nejsem trošku líná (směje se).

V Česku jste šestnáct let, byla to velká změna přistěhovat se z Ameriky?
Je to změna, ale teď už ji moc nevnímám. Žiju tu skoro polovinu svého života, a ty rozdíly se smývají. Tady si připadám nejvíc na světě doma. Když jedu do států, často myslím na Prahu.

Vracíte se do Ameriky ráda?
Stýská se mi občas po lidech, ale po státu ne.

Jak často tam jezdíte?
Snažím se alespoň jednou za dva roky.

Proč jste se vlastně tenkrát rozhodla odstěhovat do Česka?
Opět šťastná náhoda. Nic jsem neplánovala, vyrazila jsem, líbilo se mi tu, tak jsem zůstala. Neplánovala jsem žádnou velkou změnu, jako bydlet v Praze, jen jsem prostě nemohla odejít.

Nepřijde vám to zvláštní?
Nevím, proč si lidé myslí, že se člověk může zamilovat do Paříže, Londýna, New Yorku, Los Angeles a zůstat tam, a v Praze to nejde. Jde to docela snadno. Praha a Česká republika jsou krásné!

Co máte na Praze nejraději?
Nevím, je to spousta věcí. Cítím se tu doma, to je asi hlavní. Ale jinak nedokážu říct... prostě, když ji člověk miluje, není co řešit.

Tak jedno konkrétní místo, kde třeba nejlépe vypnete baterky?
Nemám moc šanci vypnout baterky, jak jsem řekla, jsem trochu hyperaktivní. Mám asi hodně silné baterky (směje se). Ale dobře... líbí se mi třeba Stromovka, nebo kdekoli jinde v lese a přírodě... Malá Šárka je krásná... ale i kdekoli jinde v přírodě. Třeba na horách.

Narazili jsme také na téma knihy, co čtete?
Spoustu věcí. Líbí se mi historie, životopisy, mám různé fáze a vždycky mě zajímá něco jiného. Mám oblíbené autory Hrabala, Gabriela Garcíu Márquéze, Jo Nesboa, Ivana Klímu. Vždycky mám u sebe knihu. Nejhorší je podívat se do kabelky a zjistit, že jsem zapomněla knížku.

Jakou máte dnes?
Třetí knihu série Song of Ice and Fire.

To myslím vychází i v češtině jako Píseň ledu a ohně...
Televize HBO teď dělala podle těch knih seriál Hra o trůny.

To je tuším George R. R. Martin, hodně kruté knížky, ne?
Jsou, ale jsou to takové pohádky pro dospělé, a já prostě miluju pohádky.

Na závěr bych se chtěl zeptat, jestli máte doma nějaké zvíře?
Nemám, mám dva syny, a to jsou moje domácí zvířátka (smích). Při práci, kterou mám, by to bylo pro pejska či kočičku hodně smutné. Už tak netrávím s dětmi tolik času, kolik bych chtěla. Ale zvířata se mi jinak moc líbí. Raději mám psy než kočky.

Povídání s Tonyou bylo velice příjemné, a ta půlhodinka rozhovoru nám utekla jako voda. Už teď vám mohu, milé čtenářky, slíbit, že se před Vánoci z úst této zpěvačky dozvíte, jak vypadají tyto svátky v Americe...

Kam dál?

Naše rozhovory...

Reklama