O zavedení celoplošné bezdrátová a hlavně zadarmové internetové sítě se zasazuje Čechojaponec Tomio Okamura. Proč? Vydělali bychom na tom údajně všichni, až na telefonní operátory.

Čech i Japonec a místopředseda Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura ve svém pravidelném blogu žádá o zřízení bezplatného internetu pro všechny. Stejně tak tvrdí, že zdravotnictví není samoobsluha a mělo by být kontrolováno lidmi, kteří ho platí - tedy všemi, co přispívají zdravotním pojišťovnám.

Zdravý rozum na děravou státní kasu

Pořád se přetřásá, kde může stát ušetřit a jak lidem sebrat trochu víc peněz, aby státní kasa trochu přibrala. Vláda má zatím jediný recept - zvyšovat daně, zdražovat a platit méně služeb občanům. Možná by to chtělo jiný druh uvažování. Co takhle ušetřit peníze občanům i státu? Představme si, že by stát vybudoval plošnou síť bezdrátového vysokorychlostního internetu po celé republice a nechal ji všem k užívání zadarmo. A k tomu by česká pošta zprovoznila internetovou telefonní službu, jako je dnes třeba bezplatný Skype. Všichni, pravím všichni, bychom vydělali zcela konkrétní peníze. Přesněji - neutratili bychom je. Každý z nás by mohl zadarmo telefonovat - dnešní chytré telefony už internetovou telefonii umí. A za co internet zdarma zprovoznit? Zadarmo by přece komunikovaly taky všechny státní, krajské i obecní instituce. Operátorům platí stamiliony korun ročně. Za tuhle úsporu bychom bezdrátovou sít v pohodě vybudovali i provozovali. Mobilní operátoři by sice přišli o své miliardy. Ale mám-li na výběr mezi prospěchem celé naší společnosti a operátory, vybral bych jednoznačně prospěch celé země.

Zdravotnictví není samoobsluha

Když jsem před pár dny zval zástupce lékařů do plánovaného pořadu v televizi Barrandov, netušil jsem, do jakého vosího hnízda nevědomky šlápnu.
Lékařské komory a odbory totiž dlouhodobě kritizují kroky posledních vlád a děsí se jistého pana Chrenka. A ten je shodou okolností majitelem TV Barrandov. O co jde? Pánové v předchozích vládách zřejmě chystali postupnou privatizaci zdravotnictví. Pan Chrenek skupuje či pronajímá nemocnice, skupuje zdravotní pojišťovny a vlastní i dodavatele léků a zdravotních zařízení. Jeho plán na ovládnutí zdravotnictví je legitimní - každý chceme vydělat peníze. Jenže stát i nás by monopol jednoho subjektu přišel pěkně draho. Tenhle scénář děsí zdravotníky a proto je tu tedy rozpor mezi lékaři a panem Chrenkem.
V tuhle chvíli je třeba urychleně hledat řešení hrozícího monopolu. Ta jsou dvě. Buď uzákonit jednu jedinou národní pojišťovnu vlastněnou a řízenou státem - tak jako to mají ve velké části západních zemí, nebo zakázat majetkové propojení nemocnic pojišťoven a jejich dodavatelů. Zdravotnictví bohužel není standardní zboží ani tu nefunguje standardní trh. Když už ho občané platí, měli by ho také kontrolovat a řídit.

Tomio Okamura

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

Reklama