Opáleného a báječné naladěného zpěváka Tomáše Kluse jsem měla tu čest chvilku vyzpovídat hned po tiskové konferenci. Ačkoliv měl za sebou přes dvě hodiny rozhovorů a já byla úplně poslední, měl výbornou náladu a sálala z něj pozitivní energie. Být poblíž této bytosti je opravdu radost. Ochotně odpovídal na dotazy, zatímco zvládal logistiku chystaného odjezdu domů, domlouvání balení aparatury a paralelní rozhovory s několika lidmi. Radost z bytí a láska z něj vyzařovaly i po celou dobu tiskové konference a obojím ochotně „nakazí“ i své fanoušky na chystaných koncertech, které jsou krátce po jejich oznámení beznadějně vyprodané.

Tomáš Klus

Ahoj, Tomáši, jak se máš?
Mám se absolutně bezvadně. Jsem prostě šťastnej člověk. Po procitnutí, které jsem vtiskl do desky Proměnamě, jsem nyní ukotvil sám v sobě, jako bych „zapadl“ sám do sebe. Také jsem si na dovolenou vzal kytaru a dal jsem dohromady písničky na nové CD, které bych rád vydal se svou Cílovou skupinou ještě do prázdnin. No a za pár týdnů nás čeká jarní turné PŘEJU TI, a na to se všichni moc těšíme.

Proč se turné jmenuje PŘEJU TI?
Protože všem lidem na světě přeju štěstí. Protože se mi nesmírně líbí ta síla té možnosti toho sdílení štěstí. Věřím v to, že se nám přání plní, stačí si jen dovolit být šťastným a přát si cokoliv. Vše se nám může splnit.

Tomáš Klus

Mohou se fanoušci těšit na nějaké novinky i přímo na koncertech?
Ano, zejména na tu vzájemnou konfrontaci štěstí. Naše představa je na koncertech rozdávat papírky a tužky a pomocí nich si budou lidé přát navzájem přání. No a během naší nové písně Přeju Ti s výstižným textem: „Cokoliv si přeješ, napiš na papír, ať už je to auto, zdraví, nebo mír. Nos pak všude s sebou tohle své přání, a každý večer si ho přečti před spaním. Taky jedno napiš, co přeješ druhým, a vymaluj ho všemi barvami duhy“, budou tato přání kolovat, a ty si pak přečteš přání někoho dalšího, co on konkrétně tobě přeje. Celé to bude  formulované jako „napište, co někomu dalšímu přejete“.

Tomáš Klus

To je krásný nápad, ona už i bez přání je vždy ta energie na tvých koncertech famózní…
Nás tato myšlenka právě také nadchla. Ono už jen to vyřknutí toho přání dá věci do pohybu, bude v tom veliká síla. Moc se na to těšíme. Vlastně to také funguje jako ono známé pořekadlo – „jak se do lesa volá, tak se z něj i ozývá“ – takže v momentě, kdy něco ze srdce člověku přeješ, tak ono se to v těch lidech odráží a přichází to zpátky i k tobě samému. Jakou barvu dáš svým myšlenkám, které vypouštíš z hlavy, tak tatáž barva se ti vrací.

Tomáš Klus

Zmiňoval jsi novou desku s pracovním názvem Anat život není, bude v jiném duchu než poslední Proměnamě?
Bude mít jasný názor. Bude jiná. V Proměnamě jsem se pohyboval v nekonkrétní rovině – „buďte šťastní přátelé“. No a já se teď ukotvil sám v sobě a písně, které nyní vznikly,jsou mým pocitem, mým pohledem na svět, ve kterém žijeme. Nabízejí otázky, jak být šťastným z mého úhlu. Já jsem pocítil tu úžasnou možnost o tom ze své pozice mluvit, pocítil jsem tu sílu v sobě a beru to jako součást svého životního poslání. Určitě bude obsahovat i nějaké písně s protiválečnou tématikou, mým velkým přáním je mír, proto říkám jasné NE jakýmkoliv válkám, jakémukoliv násilí.

Tomáš Klus

Proměnamě pro mě bylo vylíhnutí z kukly, no a teď jsem najednou viděl, že slov už bylo dost. My jsme úplně zapomněli na to, jak používat slova, my jimi plýtváme a zapomínáme na to, že to jsou naše magické formule. Stejně i síla myšlenek.

Tomáš Klus

Po jarním turné PŘEJU TI by měl být samostatný závěrečný koncert. Kde se bude konat a čím bude jiný než ty ostatní během turné?
Ano, 27. 6. 2015 bude takový větší závěrečný koncert jarního turné. Kde bude, prozradíme později, ale dá se tam dobře dojet z Prahy i z Brna. :) Jiný bude už tím, že bude větší – jarní turné jsme totiž opět vrátili zpět do menších, komornějších prostor, a tento bude velký. Pak bude jiné to, že by na tomto koncertu měla zaznít celá naše nová deska. No a pak to také bude krásné i vizuálně. Chtěl bych to celé začít mnohem více propojovat i s jinými formami umění, protože si myslím, že jednak hudba je jenom jedna a také umění a sdělování uměním je jen  jedno. A já bych chtěl najít společnou řeč a dělat věci prostě pěkně

Tomáš Klus.

Kde čerpáš inspiraci pro své písně? Na prvních CD to byly asi především ženy…
Ano, je to tak. I když ono je to vlastně pořád láska, jen dříve jsem ji vnímal jen jako spojení mezi mužem a ženou. No a nyní je to zase hlavně láska. Láska, která jak jsem již pochopil, nemá nic společného s fyzickým prožitkem člověka. Prostě bezpodmínečná láska, to je neutuchající zdroj energie a inspirace. A z té čerpám...

Nový klip z dílny režiséra Jakuba Kouřila si můžete prohlédnout zde: www.tomasklus.cz/neo

Termíny a místa koncertů jarního turné PŘEJU TI zde: www.tomasklus.cz/koncerty

Reklama