Tomáš Hanák působí
 velice charismaticky, jako zkušený a moudrý člověk, který si stále dokáže udržet úsměv na tváři. Na nic si nehraje, upřímně odpovídá na každou položenou otázku a zvládá při tom i vtipkovat. Mluví nespisovně, rozvážně a rozhodně nikam nepospíchá, i když mluví o nepříjemných věcech. Posuďte sami…

Působíte jak ve sféře divadelní, tak i ve filmu a televizních seriálech, co je vám bližší?

Nejvíc mě baví divadlo, protože s těmi lidmi se známe důvěrně a opravdu je to druhá rodina. Film a televizní seriály jsou spíš obživou a baví mě to opravdu málokdy. Hlavně si uvědomuju, že patřím mezi tu hereckou špičku spíš popularitou než kvalitou, ať to nezní jako falešná skromnost, ale vím, že třeba Ondřej Vetchý nebo Mirek Táborský jsou skuteční herci. Já jsem se tam nějak dostal a nějak se mi to s větším či častěji menším úspěchem daří, ale beru to jako živobytí, takže mně na tom až tolik nezáleží a jsem rád, že můžu dělat i jiný věci, co mi jdou asi lépe. Třeba i moderování, které se občas podobá skoro divadlu. Dostanu hrst údajů a dat a sám, podle svého, si vytvořím takové účelové představení.

 

Takže rád improvizujete?

Jo, ale bez nějakého předem vymyšleného plánu, to bych se možná trochu bál. Ve filmech to není tak časté. Tam, pokud se improvizuje příliš, to většinou dopadne příliš strašně. 

 

Improvizace se ale zase hodně liší od divadla, kde musíte mít naučený text.

Ano, musím mít text alespoň jakž takž naučený. Ale my jsme odkojeni rádiem Limonádový Joe nebo dobou, kdy jsme hráli tak opilí, že stejně člověk mumlal cokoliv. Takže nás baví, když se během představení cokoliv podělá, a to pak přichází chvíle pro improvizaci.

 

Existuje nějaká role, kterou byste rád ztvárnil, nebo máte nějakou oblíbenou postavu?

Nemám, nemám, nemám, fakt nemám (smích). Samozřejmě, ideální by bylo, jak se píše v uvozovkách: „Stačí, že je, že tam prostě je.“ To by bylo pro mě nejlepší živobytí, že bych tam prostě byl. Třeba se mi líbí film Road to perdition s Tomem Hanksem a Paulem Newmanem, tam se mi skutečně nezdá, že by Paul Newman hrál, on tam prostě je a má takový charisma, takovou sílu osobnosti, že stačí jen, aby se podíval. Takže to by díky mé lenosti a nechuti hrát bylo ideál.  

 

Proslavil jste se jako komik, jaká je tedy vaše oblíbená komedie?

Ona už běžela dávno, je to komedie s Peterem Sellersem Večírek. Je to málo známý film, kde Peter hraje Inda, který se omylem dostane na večírek boháčů a producentů. To je pro mě takový koncentrát situačního humoru, že těžko hledat obdobu. Musím ale říct, že jsem, co se

Tomáš Hanák se narodil 27. března 1957 ve slovenské Kremnici. V mládí hodně cestoval, dva roky dokonce trávil s rodinou na Kubě, kde jeho otec pracoval jako strojař. Po návratu studoval na gymnáziu a VŠE, obor zahraniční obchod. Byl však vyloučen z politických důvodů (obvinění ze čtení manifestu Charty 77). Pokusil se tedy dostat na DAMU, což se mu nepovedlo.

Během života vystřídal mnoho profesí, v době totality pracoval třeba jako rybář, skladník, číšník, loutkoherec nebo asistent režie. Nakonec se ale přece jen dostal k herectví, a to v nezávislém divadle Sklep, kde působí od roku 1977 nejen jako herec, ale i jako autor. Své charisma uplatnil i před kamerou, hrál například ve filmech BONY A KLID (1987), KOPYTEM SEM, KOPYTEM TAM (1988), DÍKY ZA KAŽDÉ NOVÉ RÁNO (1994), PASTI, PASTI, PASTIČKY (1998), CESTA Z MĚSTA (2000), SKŘÍTEK (2005) a dalších. Mimo jiné si zahrál i v hollywoodském dobrodružném fantasy filmu KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ (2005), který v Praze natáčel známý režisér Terry Gilliam.

Kromě herectví působí Tomáš i jako hudebník (napsal např. úvodní singl k filmu ČESKÝ SEN), moderátor (talkshow VODOPÁD, která běžela od září 2005 na TV Prima), „sloupkař“ Lidových novin nebo jako tvář charitativního pořadu Pomozte dětem. Magazínem SPY byl dvakrát vyhlášen jako nejvíce sexy muž roku.

V současné době je podruhé ženatý, na kontě má 3 potomky – dcery Rozálii a Annu a syna Tomáše. Dříve měl problémy s alkoholem, nyní ale už více jak 10 let úspěšně abstinuje. Kromě své rodiny miluje kávu a film a sám říká „miluju i blbé filmy, protože díky nim člověk pozná ty dobré.“

Zdroj: CSFD.cz

týče komedií, spokojený, protože my jsme za sebou nechali drama Mlýny, což je drama původně sepsané Havlem a my jsme to se Sklepem jen předělali do podoby, která má v české filmové databázi hodnocení 89 %, tedy mistrovské dílo. Teď jsme to hráli dvakrát v Londýně a bylo to vyprodaný. Ale ono je to vyprodaný pořád, i u nás, i po sedmnácti letech. Dvě a půl hodiny prošpikovaný zábavou a slovními hříčkami, nikdy jsem v divadle nic podobného neviděl. A i při pětisté repríze se ti, co nejsou na scéně, chodí dívat, co tam vyvádějí ostatní. Skvost. Nechci dělat reklamu, ale kdo zná Mlýny, tak dá pět hvězdiček.

 

Pracujete momentálně na něčem novém?

Já jsem teď namočený do tří scénářů, kde píšu třeba dialogy, nebo nějakou dramaturgii, což mě baví, protože to můžu dělat po nocích doma, v klidu a nemusím nikde jezdit po natáčení. To je taky  problém, protože mě už to nebaví jezdit někam daleko, udělat obličej do objektivu a jet domů. Ale je to živobytí. Jinak kamarád, Petr Zahrádka, co stál za seriálem Letiště, kde jsem měl hrát toho Maroše Kramára, ale už jsem opravdu neměl sílu ani čas, bude teď něco natáčet, je tam pěkný obsazení, Budař, Bydžovská, Ornest – to mi bude ctí.

 

V Gymplu jste ztvárnil despotického otce, jaký je váš přístup otce? Jste spíše přísný nebo kamarád?

Když mám hodně práce, tak mi občas ujedou nervy, ne že bych křičel, ale spíš jsem takový nepříjemný. Já jsem se provinil alkoholismem ještě když holky byly malý, myslím, že těžce provinil. Mám vůči nim pocit viny, že jim něco dlužím, takže jim leccos odpustím. Tvrdý otec rozhodně nejsem a moje holky to ví a ví to i můj synek. Přestože je každé dítě z jiného hnízda, tak jsme pravidelně pohromadě někde na výletě. Nebydlíme spolu, ale jsme spolu velmi často. Otec jsem ale měkký a nepříliš zásadový.  

 

Jak rád trávíte volný čas?

No třeba vloni jsem si už ze zoufalství vzal dovolenou v divadle a musím říct, že jsem přečetl kolem pětadvaceti knih, což je můj dvouměsíční průměr z dob, kdy jsem studoval na gymnáziu. Mě strašně baví číst, pak psát, textovat a rýmovat věci, to je rozkoš. Pak samozřejmě, tím že bydlím na vesnici, tak mě baví práce různého druhu, kutilství – velká vášeň. Vystřídal jsem asi sedmnáct různých povolání, všechno mě vlastně bavilo, i ty změny pracovišť a bydlišť mě bavily, jenže pak jsem se dostal ke hraní a showbyznysu, kde se vydělávají příjemné peníze, ale jiné uspokojení z toho moc velké není.

 

Jak jste se tedy dostal k herectví?

Přes divadlo Sklep, protože to bylo ve své době jedinečné, co tam ti přiopilí herci za bolševika předváděli, opravdu. Někdo to tenkrát nazval „snop tryskající energie”. Takže tam začali chodit i kamarádi a lidi z FAMU, režiséři, kteří si nás pak obsazovali do filmů.

 

Jak to bylo s pořadem Na stojáka, byla to pro vás spíše zábava, nebo práce?

Práce, určitě, protože všichni, co tam vystupují, mají čísla připravený, improvizace je zanedbatelná. Možná Martin Zbrožek nebo Petr Čtvrtníček jdou do toho takhle kaskadérsky, ale většina věcí je dost pečlivě připravená. Byl jsem tam mnohokrát, ale pak už jsem řekl produkčnímu, že tam už nebudu chodit, protože si tam připadám, jako kdybych šel na popravu. Prostě čekat, jak zareagují ti diváci, často tam sedí známé tváře, teď člověk vidí, že se tváří znuděně s výrazem „tak se ukaž, co v tobě je“. Podobné to bylo při moderování Českého lva, prostě člověk nejde před lidi, kteří se chtějí bavit, tam jde před lidi, kteří mají v očích otázku: „Tak jestlipak si vylámeš zuby i ty?”, a člověk musí bojovat se strašnou nechutí spolupracovat ze strany diváků. Jinak skvělé věci v pořadu Na stojáka jsou, kdybyste viděla šatny dole v podzemí, kam nikdo nevidí, kde není žádná kamera, jak jsou ti nešťastníci celí rozklepaní a často nalití, a pak jdou na scénu a chrlí legraci, tak to je hrozný rozdíl. Bylo to pěkný, jsem rád, že to dopadlo takhle dobře, ale už stačilo. 

 

Jste slavný svým specifickým stylem humoru. Jak se díváte na populární americké komedie, jejichž humor je založen na nechutnostech a sexuálních trapasech?

Někde jsem četl, že Prci prci prcičky, nebo jak se to jmenovalo, ne, Scary movie, že je to přístupné od dvanácti let, tak jsem vzal do kina své dcery. Příval těch nejvulgárnějších sprostých slov o kozách maminky a já nevím kdo koho a co... byl tak neuvěřitelnej, že jsem se opravdu styděl, vedle mě se pro změnu styděly dcery za to, že je tam s nimi otec – takže jsme brzy vypadli. Druhý den jsem na to šel znovu, se zápisníčkem, a vypsal jsem si všechny výrazy, které v tom filmu byly. Pak jsem napsal sloupek do Lidových novin a použil jsem tam všechny ty vypsaný výrazy. A z redakce mi to vrátili, že prý to nelze uveřejnit, protože je to vulgární. Tak jsem jim na to řekl, že je to z filmu, přístupného od dvanácti let… no, trochu smutná prča, ale nakonec jsem dosáhl toho, že u toho filmu změnili hranici na patnáct let. Takový humor mě fakt moc nebaví, je to taková oslizlá otrava, ale návštěvnost mívají takové filmy velkou.

 

Co je pro vás větší radostí, hraní v divadle nebo psaní?

V případě Sklepa je ideální, že všichni si hrajeme svoje vlastní věci, takže já si to napíšu tak, jak mě to baví a jak to zvládnu, no a pak to jdu předvést divákům. Baví mě psát, texty, scénky, ale třeba i sloupky, tam všude si můžu hrát s češtinou. Mou láskou největší je scrabble, „uscrabblil“ bych se k smrti! 

 

Životní krédo?

Všichni tam musíme. Což znamená, že všichni musíme do hrobu, kam se já, myslete si, co chcete, velmi těším. Už mě to tady moc nebaví, moderní době až tak nerozumím. Je to na mně moc rychlý – ale že se nechávám strhávat, to je moje chyba. Někdo chytrý řekl, že teprve smrt dává životu smysl. A já bych si nerad před posledním vydechnutím musel říct: Panebože, vždyť já jsem celej život dělal nesmysly a zbytečnosti! A najednou je pozdě. Trochu se bojím, že se lidský život bude až nesnesitelně prodlužovat. Ale snad to stihnu včas, smrt zatím ještě funguje. Zaplať pánbůh za to!
Reklama