...říkáme, když k něčemu nemáme důvěru, když se nám to prostě nějak nezdá. Něco nám dokonce rovnou „smrdí“ - v tom případě už nemáme žádné pochyby, že k téhle záležitosti není záhodno ani „přičichnout“. V jazyce se tak s obvyklou jasnozřivostí projevuje fakt, že nosem někdy vidíme lépe než očima.

Čich ovlivňuje naše vnímání a rozhodování mnohem víc, než si myslíme. Podle vůně (tělesného pachu) si vybíráme partnera, i když si to většinou vůbec neuvědomíme. Vůně cizího bytu je to první, co vnímáme, když překročíme práh – a nezřídka si podle ní uděláme podvědomý obrázek o jeho majiteli.

(soutěž: Chanel)

A vůně, rozptýlená po obchodě, ovlivňuje naše nákupní chování. Takzvaný „vůňový marketing“ se používá i u nás a skutečně funguje. Článek v časopisu Profit informoval před několika lety o zajímavém pokusu: Skupina dobrovolníků v něm hodnotila ve dvou zcela identických prostorách naprosto stejný pár sportovních bot. Rozdíl byl pouze v tom, že ovzduší v jedné místnosti bylo lehce nasyceno vůní květů. Výsledek byl překvapivý – celých 84 % pokusných osob uvedlo, že boty z navoněné místnosti se jim líbily více!

Čichové centrum je součástí limbického systému, části mozku, která má na starosti emoce a libido, má ale i úzké napojení na centrum paměti. Není proto náhoda, že je „čichová“ paměť tak trvalá. Určitě se vám už někdy stalo, že vás náhodný závan vůně udeřil jako blesk a vyvolal ve vaší paměti celou smršť vzpomínek – tak intenzivních a živých, že vás to až zaskočilo. Vůně sena, zcela určité kolínské nebo silnice pokropené deštěm v člověku vyvolá nejen přesnou vzpomínku na onu dávnou situaci, ale i na pocity, jaké v té chvíli prožíval...

Jaké vůně máte ráda vy? (A jaké nemůžete ani cítit?)
Máte oblíbený parfém, kterému jste věrná?
Líbí se vám voňaví muži, nebo dáváte přednost přirozenému tělesnému pachu?
Jsou nějaké vůně či pachy, které pro vás mají zcela zvláštní význam nebo vyvolávají silné vzpomínky?
Používáte nějaké přírodní či umělé prostředky na provonění vašeho příbytku?
Čekáte nějakou voňavku pod stromečkem?

Na vaše názory a voňavé příběhy se těším na redakce@zena-in.cz!
Autorka toho nejhezčího se může těšit na dárek.

 

 

Reklama