K čemu slouží?

Plodová voda působí hlavně jako bariéra, která chrání plod před vnějšími nárazy nebo tlakem. To ale není její jediná funkce. Díky této tekutině je miminko v děloze ve stavu beztíže a může se volně hýbat, takže dochází k jeho symetrickému růstu a správnému vývoji pohybového aparátu. Ovlivňuje ale i správný vývoj plic a zajišťuje přenos významných látek k miminku. Plodová voda navíc udržuje uvnitř dělohy stálou teplotu a zabraňuje tomu, aby se pokožka miminka přilepila k plodovému obalu. Mimo to zamezuje i přístupu bakterií k miminku. Svou nezastupitelnou roli má plodová voda také při porodu, kdy zvlhčuje porodní cesty a působí na jejich otvírání.

Co obsahuje?

Jde o čirou tekutinu, která se s blížícím porodem lehce zakaluje. Naprostá většina (99 %) plodové vody je tvořena obyčejnou vodou. Zbytek připadá na látky jako je mimo jiné glukóza, elektrolyty, proteiny, kreatinin, minerály, bílkoviny, enzymy ale také třeba částečky pokožky miminka, mázek nebo lanugo (drobné chloupky). Jakmile začne miminko vylučovat, přibyde také močovina. Celkové složení se mění v průběhu těhotenství.

Plodová voda je nasládlá, proto i novorozenci preferují sladkou chuť.

5b61c6720fd58obrazek.png

Kde se bere?

Plodová voda, odborně amniová tekutina, je zpočátku tvořena buňkami plodu – takzvanými amniocyty, následně však přebírá největší podíl na jejím přibývání matka. Cenná tekutina se k miminku filtruje přes plodové obaly z jejího tkáňového moku. S pokračujícím těhotenstvím v tomto směru zase stoupá aktivita plodu. Plodovou vodu doplňuje prosakováním přes kůži i pupečník, ale je také vylučována například z jeho plic.

Plodová voda obsahuje také buňky plodu, které toho hodně prozradí o jeho vývoji a životaschopnosti. Proto se lékaři při podezření na nějakou komplikaci uchylují k amniocentéze – tedy odběru vzorku plodové vody tenkou jehlou přes bříško těhotné ženy.

Kolik jí je potřeba?

Nesmí jí být málo, ale ani moc. Do 6. týdne těhotenství je plodové vody jen do 10 ml, kolem 36. týdne už to bývá i 1 000 ml. V té době hladina plodové vody kulminuje a její množství začíná klesat. Na konci těhotenství jí bývá cca 700 ml a méně. Jestliže ale maminka přenáší, může se množství této tekutiny snížit až na 300 ml.

Plodová voda neustále cirkuluje a obměňuje se. Ať už skrze tělo maminky nebo miminka, které ji také polyká. Za den zvládne „upít“ třeba i 400 ml, což je skoro polovina celkového objemu! Ve třetím trimestru je organismus maminky a miminka schopen vytvořit i půl litru této tekutiny za den. Ke konci těhotenství však už k výměně veškeré plodové vody v děloze stačí pouhé dvě až tři hodiny.

Že oznamují začátek porodu kontrakce? Kdepak! O tom, že už bude žena skutečně rodit, rozhoduje odchod plodové vody.

plod.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Když schází, či přebývá

Pokud je plodové vody příliš malé, či příliš velké množství, existuje důvod k obavám o správný vývoj plodu či předčasný porod. Abnormálně malé množství plodové vody se nazývá odborně oligohydramnion, nadbytek plodové vody polyhydramnion.

Čtěte také:

Reklama