Před časem udávali tón psí filmoví hrdinové kolie Lassie, německý ovčák komisař Rex nebo 101 dalmatinů, v běžném životě převládá spíš praktičnost.

Podle informací Národního registru majitelů psů obsazují první příčky obliby jezevčíci, pudlové,jorkšírští teriéři, také německý ovčák nebo extrémně malé čivavy.

Stálice naší obliby
To, jak je které psí plemeno oblíbené, se počítá v delších časových intervalech. Je řada plemen, která si udržují svou popularitu dlouhodobě, jsou to stálice, které nic neohrozí. K nim patří právě německý ovčák, jezevčíci, knírači, labradorští retrívři a v poslední době malé a ještě menší čivavy.

Tady je žebříčekdesetinejžádanějších plemen:

Německý ovčák– všestranně užitkový pes pro hlídání, doprovod, ochranu a strážní službu. K vlastnostem, díky nimž je tak oblíbený, jsou pevné nervy, neohroženost, věrnost, ovladatelnost, bdělost, neúplatnost, odvaha, bojovnost a tvrdost.

Jorkšírský teriér – pes, který je oddán svému pánovi. Jorkšír je velmi oblíbené malé psí plemeno, které je vhodné i do bytu. Velkou výhodou tohoto plemene je jeho srst. Je velmi veselým a společenským psem, je jedno z mála psích plemen, které nelíná.

Labradorský retrívr – pes s vynikajícím čichem, je to povahou veselý, čilý a živý pes, který je velice horlivým milovníkem vody, je velmi inteligentní, poslušný, přizpůsobivý, věrný, od přírody vlídný a přátelský, bez známek útočnosti.

Maltézský psík – malý psí přítel vhodný do panelákového bytu, je trpasličí plemeno, pro něhož je charakteristická hustá, zářivě lesklá a velmi dlouhá srst, která podobně jako u yorkshirského teriéra nevypadává, ale pouze během života dorůstá. Je milý, přítulný, veselý a oddaný svému pánovi, kterého si dokáže zamilovat. Jsou to přizpůsobiví a velice společenští psi, zároveň však poměrně přecitlivělí.

Knírač – pes s vrozenými obrannými schopnostmi, je živý, pozorný, inteligentní, ale také svéhlavý až paličatý, téměř neunavitelný, věrný své rodině, nepodplatitelný… tak takové je další oblíbené psí plemeno, knírač. Díky svým vrozeným obranným schopnostem se nejlépe hodí jako doprovodný, sportovní, pracovní a služební pes.

Bígl – tvrdohlavý, avšak velmi přátelský pes, je to živé, nenáročné, avšak málo temperamentní psí plemeno, které si své místo na předních příčkách vybojovalo nejen díky svým povahovým vlastnostem, ale také díky svému vzhledu. Pokud si však chcete bígla pořídit, nezapomínejte na to, že potřebuje hodně pohybu a také od útlého mládí důslednou výchovu, má poměrně velký sklon k tloustnutí, a tak jestli byste z něj nechtěli mít tlusťocha, musíte dodržovat vyváženou, dietní stravu.

Argentinská doga – plemeno psa vhodné na ochranu a strážní službu, je si vědoma své síly, je velmi inteligentní, veselá, přirozená, nenáročná, přátelská, málo štěká. Je třeba soustředit se na její výchovu, pak se z ní stane domácí mazlíček, sportovec a ostražitý hlídač.

Německý boxer – pes s bojovným charakterem je německý boxer. Jevelmi živým, přátelským a dobře naladěným psím společníkem, který se hodí nejen jako výborný služební pes, ale také jako mazlíček celé rodiny.

Zlatý retrívr – je ideálním společníkem. Je to velmi inteligentní, velmi temperamentní, rychlý, přizpůsobivý, snášenlivý, svérázný, veselý, přátelský, ostražitý, bystrý, vytrvalý, učenlivý, ale také tvrdohlavý a samostatný pes sportovně i společensky založený. V rodině je zlatý retrívr velmi přítulný a miluje děti.

Jezevčík – pes, který si dokáže získat srdce lidí. Jsou ideálním psím plemenem do rodiny s dětmi. Povaha jezevčíka je velmi přátelská, bez známek agrese. Jezevčík vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Věnujete-li mu hodně pozornosti, váží si toho, někteří jedinci proto špatně snášejí samotu.

 

Jakého máte doma psa vy? Čím si vás absolutně získal? Je pro vás čtyřnohý mazlíček radost, nebo spíš starost?

 

Reklama