Naší cestu po Togianských ostrovech jsme zahájili na ostrově Kadidiri na úchvatném místě Kadidiri Paradise. 

Strávili jsme tady čtyři noci a prozkoumávali okolí. Nemohli jsme si nechat ujít Jezero medúz a pláž Carinu, asi půl hodinky pomalou lodí od našeho rezortu.

jellyfish lake

Jezero medúz se nachází na pobřeží ostrova Pulau Togean, jedná se o uzavřenou lagunu. V této laguně se v průběhu tisíců let vytvořily speciální podmínky pro život několika druhů medúz. Historie vzniku sahá až do pravěkých dob.

jellyfish lake

Laguna je uzavřená, její hladinu udržují jen průsak vody přes pukliny a tunely ve vápencovém útesu, který ji obklopuje. Jezero, které v laguně vzniklo, je tak doslova izolováno od mořského pobřeží.

jellyfish lake

Jezero se skládá ze dvou vrstev, do 15 m voda obsahuje kyslík a je jemně zakalená, Viditelnost je do 5m. Zde žijí medúzy a ryby. Spodní vrstva, anoxická, obsahuje sirovodík a minerály. Jezero je asi 30 metrů hluboké. Zajímavé je, že se díky přírodním podmínkám a přísakům vody, tyto dvě vrstvy nemísí. V jezeře je zakázáno se potápět do hloubky, jen šnorchlovat. Podle vědeckých poznatků je jezero 12 000 let staré.

jellyfish lake

Většinu živočišných obyvatel tvoří medúzy, proto se také podle nich jezero nazývá. Díky tomu, že nemají žádného predátora a žijí zde tisíce let, nejsou tyto medúzy nebezpečné. Díky uzavřenému prostředí ztratily své žahavé schopnosti. Proto si můžete mezi nimi bez obav zaplavat, nežahají a nejsou jedovaté. Nejvíce zastoupeným druhem je medúza zlatá, ale potkáte i klasické bíloprůsvitné a medúzy s tečkami..

Šnorchlování s medúzami

jellyfish lake

Od mola, kde zakotví loď, se dostanete k laguně krátkou stezkou. Je to jen pár desítek metrů. Zelená hladina jezera působí úplně všedně. Jakmile ale nasadíte šnorchl, ponoříte obličej do vody a začnete plavat, z hloubky se začnou nořit různě velké medúzy. Od prťavých mimin až po narostlé dospěláky.

jellyfish lake

Musíte se dopředu připravit na to, že zlaté medúzy vypadají trochu jako monstra, vůbec ne přívětivě. Ale když se jich ostýchavě dotknete, zjistíte, že se opravdu není čeho bát…  Musíte si ale dát pozor, abyste medúzu nepoškodili. Není stavěná na kontakt či dotek a vůbec ne na hraní. Je velmi křehká a velmi snadno ji může odpadnout kus vlajících chapadel.

jellyfish lake

Pro mne to byl velmi nevšední zážitek. Byli jsme u jezera sami, jen s malým indonéským klukem, který se smál naší ostýchavosti a počátečním obavám. Plavali jsme asi hodinu, nemohli jsme se nabažit tímto zážitkem. Když se jich kolem mne vyrojilo několik desítek, neslyšně kolem mne vlály a nadouvaly se, jen jsem se v teplé vodě zastavila, natáhla ruce a jen tak vnímala ten svět, co je tady sám pro sebe. A s úctou pozorovala tyto tvory, co už tady žijí 12 000 let.

jellyfish lake

Pokud se vydáte na Togianské ostrovy, zaplavte si s nimi taky.

Instagram: Klara Blog Cestovani

Facebook: www.facebook.com/klarablogcestovani

Web: www.klaracestovani.cz

Kontakt na Kadidiri Paradise zde.

Zdroj fotografií: Klára Křížová, www.shutterstock.com

Další články o Togianských ostrovech

Reklama