Nejjednodušší jsou svíčky točené, které můžeme vyrábět i s úplně malými dětmi, protože se při jejich výrobě nepracuje s ničím horkým.

Použijeme voskové mezistěny - můžeme je zakoupit v prodejnách včelařských potřeb v základní barvě vosku - žluté - nebo bělené či obarvené u některého prodejce voskových mezistěn a přípravků pro výrobu svíček. V Praze je mají v chráněné dílně na Slovenské ulici.

Knoty zakoupíme také, dělí se podle předpokládané síly svíčky a kupují se na metry. Chceme-li mít jistotu, že knot bude opravdu bez problémů hořet, můžeme jej dopředu potáhnout voskem, ale není to nezbytně nutné. Plíšky pod knot na točené svíčky nevyužijeme - stáčení by se nám nedařilo.

Plát vosku

je poměrně dlouhý, takže jej před výrobou rozdělíme na menší dílky - buď jednoduše do menších obdélníků, nebo jej seřízneme na jedné straně do špičky, podle toho, jakou svíčku chceme dostat, zda rovnou nebo zkosenou. Můžeme položit i dva různé pláty na sebe a pak z nich stočit svíčku vícebarevnou.

Zbytky mezistěny pečlivě uschováme - dají se z nich vykrajovátkem na cukroví vyrobit pěkné voňavé ozdoby na stromeček nebo vánoční kytku. Mezistěny můžeme stříhat ostrými nůžkami nebo krájet odlamovacím nožem, což je skoro i lepší.

Rozdělené plátky dáme nahřát - stačí je jenom položit na chvilku na topení (na rovné podložce), ovšem musíme kontrolovat, aby se nám nezačaly rozpouštět. Další variantou je, ponořit je na chvilku do teplé vody, nebo pracovat s nahřátou kachličkou nebo plechem.

Jakmile je plát vosku měkký, položíme jej hranou ke hraně stolu, na okraj dáme knot a opatrně stáčíme svíčku od středu ven. Pokud jsme dělali svíčku vícebarevnou, ještě před začátkem stáčení přitlačíme oba pláty vosku okraji k sobě, aby se nám během stáčení neposunuly.

Ozdoba kolem svíčky - dolní okraj svíčky můžeme umístit do věnečku, kterým zajistíme svíčce stabilitu. Vosk zmačkáme do kuličky a dáme nahřát do teplé vody (stačí kolem 50 °C). Jakmile změkne, můžeme jej tvarovat podobně jako plastelínu, je však o něco míň poddajný a zejména při tvarování jemných věcí (okvětních lístků) musí být teplý, jinak bude praskat.

Dalším možným využitím zbytků jsou plovoucí svíčky - prostě měkký vosk namačkáme do formičky na cukroví, pak svíčku vyklepneme, pomocí jehly na vlnu protáhneme knot a zespodu kousíčkem vosku zalepíme dírku tak, aby se na knot nedostala voda.  

       
Reklama