Úžasný kamarád a ochránce, to je československý vlčák, jak ho popisuje čtenářka Monika. Další díl našeho Atlasu psích plemen věnujeme d magazínu právě této naší národní pýše...

Země původu: bývalé Československo
Použití: Pracovní pes
Klasifikace podle FCI:

  • wolfdogSkupina 1. Ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
  • Sekce 1 Ovčáci
  • Zkouška z výkonu
  • Celý standard FCI: Československý ovčák (klikni)

Velikost (výška v kohoutku):

  • Psi nejméně 65 cm
  • Fenky nejméně 60 cm

Hmotnost:

  • Psi nejméně 26 kg
  • Fenky nejméně 20 kg

Průměrně se dožívá: průměrně 14 až 15 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů československého vlčáka (www.gdcsv.wbs.cz)

Historie plemene...

V roce 1955 byl v tehdejším Československu uskutečněn biologický experiment - křížení německého ovčáka s karpatským vlkem. Experiment prokázal, že potomstvo vzešlé ze spojení psa německého ovčáka a vlčice, stejně jako potomstvo vlka a feny německého ovčáka, je možno vychovat. Velká většina jedinců z těchto spojení splňovala genetické nároky na pokračování chovu. V roce 1965, po skončení experimentu, byl vytvořen plán chovu tohoto nového plemene, který zahrnoval zkombinování užitečných vlastností vlka s příznivými vlastnostmi psa. V roce 1982 byl československý vlčák uznán ústředním výborem chovatelských organizací tehdejšího Československa jako národní plemeno.

Vzhled psa a důležité proporce...

wolfdog

Pevná konstituce. Nadprůměrná velikost, obdélníkový rámec. Tvarem těla, pohybem, texturou srssti, barvou srsti a masky je podobný vlku.

Důležité jsou tyto proporce:

  • délka těla ku kohoutkové výšce = 10 : 9.
  • délka čenichové partie ku délce mozkovny = 1 : 1,5.

Povaha československého ovčáka...

Živý, velmi aktivní, vytrvalý, učenlivý, s rychlými reakcemi. Nebojácný a odvážný. Nedůvěřivý. Velmi oddaný svému pánovi. Dobře odolává rozmarům počasí. Všestranně využitelný.

Jak o něj pečovat?

Československý vlčák je poměrně nenáročný, co se týče výživy. Jde o pracovní plemeno, které snáší dobře pobyt v kotci a potřebuje pravidelnou zátěž. Pokud tedy hledáte psa jen jako společníka, není československý vlčák ideální volba. Výchova musí být trpělivá a systematická. Pes se vám za ni odmění neuvěřitelnou spolehlivostí.

Zkušenosti čtenářky Moniky - paničky „vlčice“ Furii

československýSvého prvního československého vlčáka (čevečko) jsem si koupila v 15 letech. Tenkrát ještě nebylo moc známé a pro svou paličatou a plachou povahu vlka se nedalo moc cvičit jako normální pes. Přesto mě toto plemeno zaujalo natolik, abych si v roce 2009 koupila dalšího jedince a byla to fenka Baghira. Od té doby se mi změnil život. Živé štěně bylo zvědavé, zvídavé a postupem času chytré a mazané natolik, že prakticky žádná překážka pro ni nebyla nepřekonatelná. I výcvik s ní probíhal trošku „od lesa“ než s mým NO. Někdo možná řekne, že je divné, přesvědčit psa, aby dělal to co chcete, protože on to chce udělat pro Vás, ne proto, že mu to přikážete, ale u nás doma to funguje. Po pár měsících jsem se seznámila s mým nynějším přítelem, který měl také fenku ČSV - Ajgu. Ajga je typově jiná než Baghira i povahově. Ale o legraci nebyla nouze. Každá z nich nás dokázala překvapit nějakou vtipnou lumpárnou. V roce 2010 jsme si s přítelem koupili RD a protože jsme začali uvažovat o chovné stanici, přivezli jsme si další fenku z Polska – Furii.

československý

I když toto plemeno je v ČR dost rozšířené, stále je ještě hodně lidí, kteří o něm nevědí. Po pravdě, když vidí takového „vlka“, mají strach, že je pokouše. Kolují o nich fámy o krvelačných bestiích, které sežerou celou rodinu i s babičkou a myslivcem :-) Nemusíte se bát, toto plemeno není útočné, má v sobě zakódovanou plachost vlka a než aby Vás napadlo, raději uteče. Je to mazel, pohodář a univerzální plemeno na celoroční pobyt venku nebo u Vás doma. Má rád děti, miluje vodu, rozmanitý terén, kde se může vyřádit a schovávat se. Dokáže uvažovat jako samostatná jednotka a nepůjde po hlavě do nebezpečí, kde hrozí, že by se zranil, samozřejmě pokud nebudete v ohrožení vy sami nebo rodina. V tom případě by vás bránil do poslední chvíle.

československý

I když se mi líbí i jiné plemena psů (těch velkých), svoje čevečka bych nevyměnila. Nedovedu si představit, že bych je neměla. Milujeme je a harmonie v rodině je pro nás důležitá. Čevečka jsou úžasně společenské a kontaktní. A lidé, kteří s nimi umí pracovat, mají nejlepšího kamaráda a ochránce.  

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama